Skip to main content

Topic: Napredni aviomodelari, pomoć! (Read 8775 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Napredni aviomodelari, pomoć!

Dakle eto s obzirom da živim na Pelješcu i nemamo ovdje poljana travnjaka aerodroma i aero klubova nekako se sve mislim početi razmišljati o izradi hidroaviona jer nam morske piste i ne fali.
Prvo bi napravio EP prototip u kombinaciji depron/avio šperploča 2 i 3mm za testiranja a kasnije pozitive za trup od fiberglasa.
Dakle nisam bio u doticaju sa avionima (osim jedrilica i slobodnoletećih) prije.
Kasnije bi ga preradio u FPV (ili napravio veći u gasser izvedbi od 2 mtr span).

Dakle moje misli su:

Raspon krila prototipa 1.6mtr a kasnije od 2 mtr (Kolika dužina trupa???)
Biti če gornjokrilac sa gondolom za motor poviše krila i pusherpropom!
Rep obavezno T tail !
Lagana dihedrala, (dali V krilo ili centroplan sa uškama)
Koji aerofoil a da je za FPV i početnike što se brzine leta tiče (ili sporoče  ;D)- Dali flat bottom ili semi simetrical??
Odnosi površine krila i repnih površina??

Što se tiče hidrodinamičnog dijela aviona (dno trupa), tu ne trebam pomoč. To ćemo odraditi u ProSurfu kad prototip bude spreman na osnovu težine modela (istisnina).

Eto ako se još čega dosjetim dodat ću a vaša pomoč i komentari su i više nego dobrodošli.

Pozdrav!
Enlight me!

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #1
ima nacrta koji bi mogli odgovarati navedenim specifikacijama...

recimo PBY Catalina



možda se nacrti daju naći na eBayu za neku povoljnu cijenu...
ako baš treba 1 motor i pusher, se prerada napravi bez problema...

nadam se da sam bar malo pomogel...  ;)
Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #2
Znam za katalinu. Neču sa dva motora ić. Meni treba airfoil koji više daje karakteristike trenera. Da ga je lako vozit. Da mu je mali stall spead (sletat na vodu je malo tricky zbog draga)!Da oprašta greške.
Imam aero profili v2,ali u bazi ima toliko profila da te glava zaboli. Možda clark y ili usa 35b? Ima li ko iskustva s tim profilima?
Mislim da ću ići sa centroplanom i uškama!
Kakvi su odnosi repnih površina naspram krila? Kakvi su odnosi chord-a airfoil-a naspram raspona krila?
Znam da je tematika opsežna... zato pitam....
Enlight me!

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #3
Mozda AG 35? zaboravio sam rec da rig također mora imat osobine glajdera.
Enlight me!

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #4
Bok!

evo, možda ti file u attachu pomogne....

Što se tiče AR (aspect ratio), i odabira profila - moraš pogledati dijagram profila, koji se obično crta za neki Reynoldsov broj. A Reynoldsov je broj direktno proporcionalan chordu...

Uglavnom, kad budeš crtao profil, nemoj raditi uobičajenu grešku koju ljudi rade - uzmu sliku profila, slika bude npr. 15cm x 2cm, a žele 20cm chord, pa samo u photoshopu naprave "resize" na 20cm x 2cm....To onda više nema nikakve veze s izvornim profilom, i može rezultirati cirkusom kad se takav profil vine u nebo...dakle, uvijek treba zadržati aspect ratio profila.

popularan profil za npr. cessna 182 modele raznih proizvodjača, a koje preporučuju kao za početnike zbog dobrih letnih karakteristika je 2412, pa mislim 2410, ili npr. 4412 (NACA, naravno).

Tomislav,.

MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #5
E fala, svaka čast. Imam "Profili 2" pa nemislim resajzat u PS-u  ;D
Stvarno bi voli da se razvije dijalog na ovu temu jer je tema vrlo opsežna a vjerujem da ima modelara koji radu letjelice "from scratch" i kuže se u razne tipove aerofoilsa i letnih karakteristika istih zbog dugogodisnjeg iskustva.
Zanima me još i nagnutost krila(incidence). Od čega ovisi koliko stupnjeva če krilo bit nagnuto u odnosu na horizontalac.
Koliko CG zavisi od tipa profila. Vidim dosta CG kalkulatora na netu al se nigje ne spominje koji aerofoil je u pitanju. Jel to generalni parametar na kompletni model?
Ja bi u biti volio da slozim nešto što če imat osobine trenera i glajdera. Znači da može sporo da leti zbog samog sletanja na more (niska stall brzina) a ne da mi se nosom zaljepi u more prilikom sletanja  ;D da ga mogu letit na malom gasu (zbog dužine trajanja samog leta) i da ga ljepo mogu sletit čak i bez motora na more (uz flair naravno)!
Ajmo aviomodelari, ne zanimaju mene samo helikopteri  ;)
Enlight me!

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #6
Bok!

nagnutost krila ovisi o odabranom profilu, a ima veze s koeficijentom uzgona (CL). Najčešće je horizontalni stabilizator postavljen na 0 stupnjeva (tj. paralelno s uzdužnom osi modela)....ima tu dosta caka - npr. ako koristiš T-konfiguraciju repa i horiz. stabilizatora, onda horiz. stabilizator može imati i do 1/3 manju površinu od klasične konfiguracije, a bez gubitka učinkovitosti, jer se ne nalazi u turbulentnoj struji koju stvara glavno krilo....

Takodjer, našao sam i eksperimentalni podatak kako razlika u veličini ailerona vrlo vrlo malo doprinosi učinkovitosti leta: npr. aileroni koji su širine 20%chorda i 30% chorda su praktički jednako učinkoviti, ali veći (30%) aileroni u letu mogu čak proizvesti neželjene pojave - dodatno su opterećeni servoi, a može doći i do fluttera ailerona.....
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7


Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #8
 NACA 4412
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO




Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #12
po tvom opisu to najviše lići na ICON
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=13848

Da, u pravu si ali Icon ima  hidrodinamički dio rađen u skali pa ne može dat performanse u uzletanju i sletanju ko pravi jer je mali.
Još je napravljen od EPO što mi je totalno out. A i kitovi su mi out. Hoču izradit nešto generično "from scratch".
Još plus na to nigdje nema informacija koje airfoilse koriste ti modeli
Ja sam u biti više mislio na ovo: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=15236
ali bi mu dizajnirali hidrodinamički dio kako treba da ne radi žabice po vodi prilikom uzletanja i sletanja.
Enlight me!

 

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #13
Ova tri su mi zapela za oko. Naca, clark pa ag, tim redom.
Jel mi  može netko komentirat njihove letne karakteristike ko ih je već koristi na modelima.
Pretpostavljam da nemogu falit sa NACA 4412!? Kako glajda taj profil?
Enlight me!

Odg: Napredni aviomodelari, pomoć!

Reply #14
Eto na emelju kalkulatora sa stranice koju mi je kobac preporučio. došao sam do nekih veličina:

Aerofoil NACA 4412
Raspon krila 170cm
Dužina trupa 127cm
Chord 28,5cm
Površina krila 48,5 sq.dm
Težina 2-2,5kg
wing loading 41 - 52g/sq.dm
cubic loading 5,95 - 7,44 oz/cu. ft
stall speed 29,3-32,8kmh

Poprilično velik avijun ako se mene pita  ;D
Jel stall speed ok za trener?
Nekako nemogu sebi predočit tih 30ak kmh da mi proleti poviše glave prilikom sletanja  :D
Any comments? any?
Enlight me!