Skip to main content

Topic: moje leteće cigle  (Read 8969 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

moje leteće cigle

Počeo sam sa ovim hobijem u 9.2012... Prva graška je bila da sam kupio rtf cesnu i bez ikakvog predznanja isao u zrak. Kao sto vidite na slikama skratio sam ju za 15cm :(  U zraku je bila dva puta po 10 sec.....
[attach=1][attach=2]

Pošto imam prijatelje modelare koji su mi bili spremni pomoći u nevolji ,drugi dan smo se bacili u izradu zagija a cesnu sam pospremilo do daljnjega...
Nismo se brinuli oko detalja i sitnica, cilj je bio dic to u zrak i vježbat.... Posudili su mi setup stiro volju vrjeme SVE. i na tome sam im zahvalan.... od ploče stira do rtf zagija je proteklo oko 3-4 sata... i u zrak :)
[attach=3]
[attach=4]
Naravno da sam potrosio batku i da nisam pao.... bio sam luuuud što sam ubio cesnu zbog gluposti al na greškama se uči. Taj prvi zagi mi je bio simulator i na njemu sam učio letat....

Odg: moje leteće cigle

Reply #1
Poučen nedostacima prošlog zagija odlučio sam isprobat neke svoje ideje..
[attach=1]
Nos mu je ranjivi dio i odlučio sam da ga ojačam stakloplastikom. Kako sam doma imao smole i platna samo za čamce imao sam problem što ta smola grize stiro pa sam ga poljepio prvo trakom i platno sam podjelio na pola debljine da nije predebelo... ispalo je i bolje nego što sam očekivao za prvi put :) Tokom vremena je dokazano i da je i čvrsto...
[attach=2]

Možda je bio malo teži ali to zagiju ne smeta.
[attach=3]


Odg: moje leteće cigle

Reply #2
Živio Blueboy,nitko od nas se ne može baciti kamenom,jer smo se svi naučili i učimo na osobnim greškama...neki kao Ti to priznaju a neki ne...rezultat je isti ...zakucan model....Želim Ti dobru zabavu i sretna slijetanja.
Pozdrav iz Splita. :)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: moje leteće cigle

Reply #3
E pa došlo je vrijeme i da se cesna digne u zrak. Trup je bio smožden i sa njega sam skinuo samo vertikalac , horizontalac i serva.
Naravno tu se je pojavio još jedan dobar modelar koji mi je poklonio svoj trup koji ne koristi....
[attach=1]
Poljepio sve natrag i bacio se na krilo.... zaljepio po sredini gdje je puklo i ukopao balza letvicu..
[attach=2]
Nije mi se sviđalo kako se krilo šarafi u trup pa sam kroz trup stavio dvije olovke kao nosaće za gumice i malo izmjenio krilo kod trupa sa tankim platnom i epoksijem.
[attach=3]

Naravno da sam stavio i prop saver jer sam prvi put svinuo osovinu... (3mm osovine se mogu pronaci u starim dvd uredjajima, klizaci za čitać  cd-a)

Odg: moje leteće cigle

Reply #4
Naravno da san se išao iskušat u izradi novog aviona :) ovo je skroz iz glave i mjera je bila prst i odokativno...
krilo sam radio od izoflora i letvica po sredini, ljepljeno twist$glue. Jedan servo na sredini sa vagom.
[attach=1]

Motor mount sam sa vručim ljepilom montirao na trup i mislim da je ovo pre jako ali sam vidio dosta puta kako kod pada vruče ljepilo popušta pa sam ostavio dva šarafa duža da se ukopaju i to je bulletproof kombinacija.
[attach=2]
[attach=3]
Dodao kotače, malo trake i u zrak :)

[attach=4]
Prvi let je pokazao da luftovi na kontrolnim površinama su nedopustivi jer se avion baca kak on oće.
Kut krila mora biti ravan ili 1% prema gore naspram osovine motora jer inace kad je veći kod više gasa avion sam ide u luping.
 

Odg: moje leteće cigle

Reply #5
Tužni  dječače,pa Ti si sve prije.....nego li početnik...samo naprijed. 8)
note.Trebat će promjeniti ''nick'' u Happyboy....lol.. ;D
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: moje leteće cigle

Reply #6
Kako je počelo morao sam i neke alate si posložit.
Rezač sa žicom od gitare (8kn) On ide na 12v ,malo je spor al igra.
[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]

Banzek koji toliko pomaže u poslu da ne znam kako sam živio bez njega :)
[attach=5]
Mali trik, obzirom da je na banzeku žica krača 4-5 puta nego na velikom rezaču i napon mu je pre velik pa sam uz pomoć dvije žarulje (21w i 5W) u seriji postigao željenu temperaturu....
[attach=6]

Odg: moje leteće cigle

Reply #7
Kako je prošli zagi preletio kolegi nebili ga navuko na hoby, vrjeme je za iduceg u nizu :)
Ovim putem bi još jednom zahvalio kolegi SMILJCU koji mi je poklonio stanicu i prijemnik, a istu sam poklonio dalje uz svog zagija....

Ovaj put imamo opet neke preinake. Prošli je pokazao da odmah poslje baterije gdje završava staklo se gužva od udaraca . Sad sam radio sa tankim platnom i odlučio da staklo ide do kraja odozgora i odozdola...tak kad sila zemlje udara u njega da se ne gužva nego trpi :)

[attach=1]

Kako je kad završim sa poslom već sumrak bio mi je problem vidjeti model u zraku pa sam priskočio triku led traka...
[attach=2]
Malo je teški ali naravno opet leti :)

[attach=3]
A kako svijetli , to je ludilo......

ZAGI night flight

vidi se koliko ti domet stanice dozvoljava :) stvarno prej....


Nakon par letova mi se otopio tinol u bulletu i na livadi brzinsko rjesenje koje i radi :)
Alu folija iz cigareta omotana oko žica i dvije plastične vezice. Nije nešt al smo potrošili dvije batke i iskoristili dan :)

[attach=4]


Odg: moje leteće cigle

Reply #8
S tom cesnom sam i ja pogriješio. :'(
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: moje leteće cigle

Reply #9
izgleda sa nas ima više :(

Odg: moje leteće cigle

Reply #10
Tako je, kolega gradjanin je isto uništavo tu cesnu.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: moje leteće cigle

Reply #11
Novi projekat je na pomolu :)
Od kolege Smiljca sam dobio motoric kojem sam promjenio ležaje i stavili ga na test....

Na 3s 9x6 355w 1200g potiska...
Probao sam i sa većim propovima ali sve je prelazilo deklariranu watažu pa da nebi bilo dima ostajem na 9x6.

Pa se je počeo radit motor mount od aluminija...

Reže se trup na banzeku...



Radi smanjenja težine nebudem šarafio hornove već upustio u izoflor i poljepio. Nadam se da bude dosta čvrsto.



Odg: moje leteće cigle

Reply #12
Koji avjon ćeš radit?
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: moje leteće cigle

Reply #13
edge 540  90cm raspon krila i očekivana težina oko 850g sa 3s 2200 ....
nešto po nacrtima
nešto iz glave
krila su od extre...
što sporiji to bolje :)

Odg: moje leteće cigle

Reply #14
Opet banzek za nos trupa.....
[attach=1]
Mjerenja i kombinacije kako spojiti dva elevatora...
[attach=2]