Skip to main content

Topic: Build log ... stojedinica (Read 77460 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Build log ... stojedinica

Nikada nisam objavljivao neki build-log, pa reko' da probam...neće biti dobro kao oni od PZD-a, ali truditi ću se!
Po mojoj evidenciji, ovo bi bio moj 101. Rc-model..pa da vidimo kakve bu sreće.. :D



Radni naziv: Pero Bakalar
Vrsta modela: F5J-N
Površina. cca 28 dm2
Raspon krila: 185cm
Težina: cca 350-360 gr (željeno)
Tehnologija i materijal: carbon i balsa-carbon, konstruktivna krila, vakumirani d-box, kompoziti..
Dovršenje i prvi let: početak ožujka 2010 ..  :D


Rebra su izrezana na laseru, karbonski d-box vakumiran na pozitivu, pribavljeno je sve do zadnjeg šarafića.
Izraditi će se dva para krila: karbonska za 'borbeno' letenje po vjetru i termici i jedna balsa-karbon ultralagana za cijeđenje finese (ako budem uopće u igri u doba dana kada je to potrebno  :D  ).
Sam sebi želim pune sreće i uspjeha sa ovom gradnjiom uz sačuvane živce (broj smajlića na ovo dopišite prema vlastitoj želji)
Nekoliko slikica pripremljenog materijala u prilogu...
Damir



Odg: Build log ... stojedinica

Reply #3
i mene zanima gdje si kupil trup, izgleda zgodno tak celi karbonski....
mislim da sam videl sličnog negde  ;)

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #4
Di si kupil trup, karbon za ojačanja, tko ti je irezao na cnc?
Trup je Denisov trup u karbonskoj varijanti, karbon za ojačanja je rowing kupljen kod Koleta, a rezanje laserom je rađeno kod 'GIT-a' u Varaždinu.
@Foker:  rezano je laseron a ne frezom
@DeX: videl si takav..  :D

Damir




Odg: Build log ... stojedinica

Reply #8
 ;D

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #9
laser - ljepo, sve nam je bolja i preciznija oprema dosrupna, znaći modelarstvo se razvija. super, samo naprijed......

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #10
Tak veliki ili tak zmazani?

:) Nesto mi govori da se jedan buduci projekt mozda bude zvao "Regica" :) Opasno zvuci: "cod name" - Regica :)

Sad ozbiljno: iako nisi htio objaviti nacrt, shvatio sam namjeru - raspon 185 cm...profil - dakle, radi se prototip visokosposobnog modela koji bi konkurenciji trebao "pomrsiti konce"! Ostale (iako sture informacije) upucuju na dobru organizaciju koja je "pola uspjeha".

Sretno s daljnjom gradnjom, vjerujem da je sve do kraja tako precizno isplanirano! U slijedecem nastavku mozemo ocekivati fotke slozenog krila?

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #11
majstore sretan ti rad i dobro da si odlučio  popratiti gradnju slikama i prikazati ovdje... za svaku pohvalu!!!! usput jedno pitanjce: dali ti je možda poznato hoće li u skoro vrijeme F5J  biti moguće letjeti i sa brashles motorima ?  jer; čuo sam da negdje vani to se već dopušta....
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #12
majstore sretan ti rad

Ovo je tako rijedak pozdrav na ovim prostorima, a tako lijep!

Uskocit cu s odogovorom na tvoje pitanje. Damir je naveo kategoriju, a to ti je vjerojatno promaklo - nacionalna (HR) varijanta F5J koja je ogranicena na motore 400. O ostalim detaljima "nacionalne klase" necu sad i ovdje, da ne odemo u OT.

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #13
@PZD: i kod nas se eksperimentalno  organiziraju F5J-Unlimited tekme i tu ti je izbor slobodan: elektro-setup-ovi koje tu možeš vidjeti su toliko jaki da me skoro odigne od zemlje ako ga malo zaksnim baciti u zrak ( i to mene koji sam sve prije nego li malešan  :D )
Vani se još vozi i klasa F5J-75W,ali stalno nešto ,mijenjaju, ne znam kako idu pravila za narednu sezonu...

@zzechner: nema nikakve 'tajne', radi se o malo izmijenjenom modelu 'Franjo Tahy 2' , imam slike njega u 'hangarčiću':
http://web.vip.hr/385915861879.vip/Index.html

Već na prvoj tekmi koju je Joža pelal sa njime, uspio je uči u fly-off, ali zbog razbijenog firewall-a u kritičnom letu nije mogao dobro letjeti i morao se zadovoljiti sa 3. mjestom jr.

Ovu sam konstrukciju izabrao unatoč tome što 'Baltazar' bolje planira, jer prema našim mjerenjima, ovakav model najbolje penje, a to će nam biti važno zbog promjene pravilnika za sezonu 2010 - krači rad motora.

Damir

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #14
Loši meteorološki uvjeti prošlog vikenda omogućili su mi da napokon ostanem doma i nađem malo vremena za rad na 'Peri Bakalaru'. Obrada njuške trupa je dosadan posao, radiš, vrijeme ide, a ništa se ne vidi..


Dakle, Denisov trup, u karbonskoj kompozit izvedbi dolazi 'iz proizvodnje' u ovom obliku:





odnosno sprijeda:









Ovakva 'njuška' trupa je univerzalna i iz nje se može napraviti trup za razne motorne jedrilice, pa čak i one bez motora uz stavljanje 'špice' na vrh.
Ovdje opisujem izradu jedne F5J-N jedrilice, a sve imaju jednu nezgodnu osobinu: nemaju airbrake, odnosno flapove i takmičarsko slijetanje 'u točku' je često vrlo jak udarac !
pri tome lako pukne firewall motora , a pod djelovanjem sile udarca, bočne stranice kabine se šire i pucaju po sredini, pri tome se dno kabine izdiže dore i puca uzduž... nezgodno za popravak !
Ova situacija vidljiva je na ovoj slici: