Skip to main content

Topic: Build log ... stojedinica (Read 77695 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #46
Čemu žurba? Pa Maje su predvidjele smak Svijeta tek 2012 g ! Ima vremena! :D
Damir

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #47
ja do tad planiram napravit makar još 1 mininum , pa mi je žurba da mogu od svakog po nešto pobrat za novi nacrt, stavite neke dobre vingletice baš mi treba neki ludi oblik.... :D :D :D :D

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #48
stavite neke dobre vingletice baš mi treba neki ludi oblik.... :D :D :D :D


Pa...ako si baš zapeo za lude vinglece pogledaj ovo: savinuti prema dole i unatrag, navodno aerodinamički dotjerani do savršenstva a služe i za prihvaćanje za dalekovod ! Da, dalekovod, jer je to poptpuno autonomni UAV koji može napuniti batke indukcijom sa visokonaponskih vodova! Pa ko voli, nek' izvoli, setup se može nabaviti na UH... :D


http://www.aviationweek.com/aw/blogs/defense/index.jsp?plckController=Blog&plckScript=blogscript&plckElementId=blogDest&plckBlogPage=BlogViewPost&plckPostId=Blog:27ec4a53-dcc8-42d0-bd3a-01329aef79a7Post:4fdf38e6-e3a1-4208-8369-6f711b637b5e








Odg: Build log ... stojedinica

Reply #49
nesviđa mi se baš tako lude vingletice, nešto normalnije. mislim da ću si stavit onk kako je na ASWu 28, takav tip mi se sviđa, ali kakve god budu bolje da jesu nego nisu...

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #50
lepo krilo su napravili, a za dalekovod zapet nije problem. to sam več probal :D , piše da najbolje leti sporo imaš plan? ili bar aerodinamični tunel?
 
Diogen, samo ti lijepo slikaj i piši kak se radi pravi bolid, u ovo vrijeme interneta i opčeg znanja i tehnike pola nas sigurno ne zna poletit sa speed 400 i slično :)

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #51
Dobro kažeš, speed 400 je iz prošlog stoljeća i meni je problematičan.
Kaj se tiče ovih vingleca, to je samo ideja za Fokera i meni ne pada na pamet tako nešto pokušati.
Damir

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #52
oblik je ludi...

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #53
zakaj vinglec  ...  to je ime ili ..

i usput ... gupyy sa recimo V repom . ima nekih prednosti? imam elerone na krilima i brijem da moja futaba moze nekaj zmiksat...
nesto gradim a ne stignem fotkat. dodjoh do repa ...

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #54
zakaj vinglec  ...  to je ime ili ..
i usput ... gupyy sa recimo V repom . ima nekih prednosti? imam elerone na krilima i brijem da moja futaba moze nekaj zmiksat...
nesto gradim a ne stignem fotkat. dodjoh do repa ...
Da ne gnojim ovdje, lijep članak o vinglecima, sa slikama i tumaćenjem imaš ovdje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Winglets
(članak je toliko lijep da ne trebam staviti smajliće)


Guppy sa V-repom sam vidio na forumu 'modelarji', no sada mi se nada tražiti točno gdje (lijen sam po prirodi).

Damir

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #55
Slijedi moj omiljen dio: priprema i ugradnja setupa, crna magija i paranormalno cijeđenje neviđene snage iz malog motorčića. Nacionalka F5J-N predviđaupotrebu kolektorskog (brushed) motora klase 'Speed 400 6 V'. Svi su isti proizvod tvrtke Mabuchi, a pojavljuju se pod raznim imenima ovisno o brandu: Power 400, Permax 400.....


Šmekeri tvrde da takve motorčiće treba uhodati u vodi, da bi se postigla maksimalna snaga . Dakle, vrtnjom motora u vodi skida se izvjestan sloj grafita sa četkica, koje onda bolje sjednu na kolektor, uz manji otpor i veći broj rpm/min.
Da korozija ne zahvati motor, koristi se destilirana voda i kada se motor izvadi iz tog jacuzzija, osuši se u radu fenom i ležajevi podmažu sa malo ulja.


Postupak ide ovako: koriste se dvije AA baterije koje se krokodil-štipaljkama spoje na kleme motora (paziti na polaritet: + baterija na + motora) i potope u destiliranu vodu na 10-15 minuta. To izgleda ovako:





Jacuzzi u stakleniki tokom rada izgleda ovako:





pred kraj razrađivanja promjeni se voda, jer jer korištena postala sivkasta i ispere motor.
Odmah se nastavi sa sušenjem pomiću fena za kosu, motor mora raditi za to vrijeme.
Na kraju vrlo sitnom kapi, isto tokom rada podmazati gornji i donji klizni ležaj.


Damir

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #56
Daljnja priprema motora predviđa ugradnju filtera protiv smetnji i lemljenje na vodove reglera.
Upotrijebiti keramičke kondenzatore,koje ponekada dobijete uz kupljeni motor (Permax npr), a ako vas zakinu, nalemite keramićke kondiće, cca 1 nF, pa čak do 22 nF. Nikako elektrolitski cond zbog visokog esr.


Ukoliko to zahtijeva regler, potrebno je i nalemiti schottky diodu na kleme motora i to katodom na +, ova dioda brzom reakcijom sprečava smetnje a ima i funkciju kod isključenja motora (kratkospaja generirani kontra-napon).
Večina današnjih reglera ima integriranu ovu diodu (osim Robbe Lipofly 819, 820..), ako je stavite, od viška glava
ne boli. Sve je prikazano na slijedećoj skici i slici jednog primjera iz priručnika za regler:











Damir

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #57
Na kraju pripreme, kompletan elektro i elektronički setup bez baterije izgleda ovako,kao na slici: motor je pripremljen sa filterom protiv smetnji, nalemljen je na regler, a uslikani su zajedno sa jednim prijemnikom i dva potrebna serva:





Damir

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #58
 cista 5ica ... gro informacija

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #59
Sljedeća epizoda ove sapunice je priča o zastarjelim, ali još uvijek prisutnim brushed reglerima, odnosno reglerima za kolektorske motore.
Kako sam po prirodi lijen, neda mi se nanovo pisati ono što o njima mislim, pa zainteresirani mogu moje gnojenje o nekoliko tipičnih reglera pročitati ovdje:

http://krila-kanala.site11.com/index.php/topic,62.0.html

Kako je kod nas vjerojatnije korištenje TGY reglera od 8 baksi, nego Robbe ili MPX od 30-tak jura, primijećeno je da TGY-u pregara kočnica.  Kočnica služi da zatvori sklopivu elisu kada se isključi motor. Ako kočnica ne radi, elisa preuzima funkciju zračne kočnice i provjereno skraćuje vrijeme jedrenja na pola.
Način na koji možete popraviti ili twikati TGY regler opisao sam ovdje:

http://www.aeromodelarstvo.net/Forum/forums/thread-view.asp?tid=1190&posts=3&start=1


Damir