Skip to main content

Topic: Ruuu ddeeer (Read 7679 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ruuu ddeeer

Ruuu ddeeer, rruuddeeer!
Ja navijam, oce'l bit sta kolega D.?

Odg: Ruuu ddeeer

Reply #1
Ruuu ddeeer, rruuddeeer!
Ja navijam, oce'l bit sta kolega D.?

Na Ivora se lako doda rudder, ima rep treba samo staviti servac i puno kontrolne povrsine.  :)
Tj na trup se lako doda rudder pa ovisno o krilu, naponon ces moci Knife Edge kako treba s Zagijem.

Odg: Ruuu ddeeer

Reply #2
Hm, da li je to baš tako jednostavno sa rudderom ?

Pogledajmo ovako: rudder je udaljen od poprečnog težišta oko 10-15 cm i ima manju površinu nego li bočni presjek trupa Nurf-a (ispred težišta !) , koji se može aproksimirati sa hvatištem na oko cca  5 cm od poprečnog težišta - znači razmatramo okretanje oko vertikalne osi;  u drugoj ravnini, ovdje je to uzdužna os modela, hvatište kraka je negdje - približno na 15-20 cm od vertikalnog težišta (baterija spušta težište modela !)

I što sada ? Što će se dešavati kada se rudder zakrene recimo udesno da bi model skrenuo udesno?

PS. ovo je stari problem i mnogi su popušili...a evo i 'žmigič': zašto F3K modeli imaju vertikalac ispod i iznad trupa?!?

Damir

Odg: Ruuu ddeeer

Reply #3
Hm, da li je to baš tako jednostavno sa rudderom ?

Pogledajmo ovako: rudder je udaljen od poprečnog težišta oko 10-15 cm i ima manju površinu nego li bočni presjek trupa Nurf-a (ispred težišta !) , koji se može aproksimirati sa hvatištem na oko cca  5 cm od poprečnog težišta - znači razmatramo okretanje oko vertikalne osi;  u drugoj ravnini, ovdje je to uzdužna os modela, hvatište kraka je negdje - približno na 15-20 cm od vertikalnog težišta (baterija spušta težište modela !)

I što sada ? Što će se dešavati kada se rudder zakrene recimo udesno da bi model skrenuo udesno?

PS. ovo je stari problem i mnogi su popušili...a evo i 'žmigič': zašto F3K modeli imaju vertikalac ispod i iznad trupa?!?

Damir

Predlazem da zed isproba,
mozda bi islo rudder na nos kao kod brace Wright.

Experimenti ruddera na Zagiju, thrust vectoring nisu dali zeljene rezultate ( Mygeek i flitetest sto sam gledao),
kocnice na rubovima jesu.

Dvomotorac s rud - th mixom bi bilo zgodno, recimo dva EDF za zagija.  :)


Odg: Ruuu ddeeer

Reply #4
Brijem da sam previše komplicirao u prethodnom postu... ovdje je slika, dakle, pomicanjem krila u deltu, težište ide nazad, krak djelovanja od vertikalca prema težištu se smanjuje. Sa druge strane površina ispred težišta 'B' je veća od površine vertikalca 'A' i time je djelovanje na smjer (vertikalna os) marginalno - 'niškoristi'.

E sada ono bitno je da Nurf ima nisko težište i visok vertikalac, a to znači da će biti dovoljna poluga za zakretanje oko uzdužne osi ali u SUPROTNOM smjeru od onog koje bi željeli za skretanje, npr. želimo desno, kormilo ide desno ali se model naginje u lijevo !
Zato je i jesam naveo kao primjer F3K gdje je vertikalac iznad i ispod trupa - da se model kod starta i bočne sile na vertikalac nebi uvrtao uzdužno po osi.

Zaključak bi bio da rudder kod ovog Nurfa na slici donosi više štete nego li koristi , tj. upravljanje bi bio čisti mazohizam  :D !

Damir

Odg: Ruuu ddeeer

Reply #5
Istina, nisam uopće razmišljao o položaju kormila i ostalog...samo sam se htio poveseliti da napokon imamo "krilo" da kormilom (iako je ovo daleko od krila).
Treba napraviti Zagija sa bremzama na wingletima, možda postane zanimljiv napokon!

Odg: Ruuu ddeeer

Reply #6
Istina, nisam uopće razmišljao o položaju kormila i ostalog...samo sam se htio poveseliti da napokon imamo "krilo" da kormilom (iako je ovo daleko od krila).
Treba napraviti Zagija sa bremzama na wingletima, možda postane zanimljiv napokon!
Već je bilo postova o tome .... i nebrojeno pokušaja. Svi koji pokušaju hvale se da im je uspjelo, ja se eto hvalim da mi to nikada nije uspjelo  :D !
Niti jedno uspjelo leteće krilo (koje je ili 'pravi' avijun ili model) nema nešto takvo.. od Hortena, Lippischa , (Fauvel je imao !) pa do x-48 koji je zadnje čudo tehnologije i aeronautike.
Vingleci nisu vertikalno kormilo!

Ako ipak želiš pokušati miracle, postoji jedno rješenje koje je u praksi dalo rezultate, iako mršave i nema te batine koja bi me natjerala da idem reglirati takvo leteće krilo, a zove se split elevon i drag device na vanjskom dijelu podijeljenog elevona.
Prednost je da (navodno) ne utjeće bitno na inducirani otpor, jer ako staviš drag device na vinglec, slijedi tip stall i propadfane jedne polovice krila (kao onaj 777 nekidan).

Ako ovo napraviš i natjeraš da suvislo funkcionira, kleknem, poljubim ti ruke i proglasim te mojim guruom  :D !

Damir

Odg: Ruuu ddeeer

Reply #7
Istina, nisam uopće razmišljao o položaju kormila i ostalog...samo sam se htio poveseliti da napokon imamo "krilo" da kormilom (iako je ovo daleko od krila).
Treba napraviti Zagija sa bremzama na wingletima, možda postane zanimljiv napokon!

Kolega - najlakse je zaje....  :D
ali da uradi nesto

Odg: Ruuu ddeeer

Reply #8
Kolega Ivan, molim da prekinete. Koliko vidim vi ste superekstremni majstor za leteća krila, pa slobodno pokušajte napraviti nešto.

Diogene, ovo je prekrasno rješenje. Moram probat kad stignem...

Odg: Ruuu ddeeer

Reply #9
Samo malo, znači moram staviti na jednu stranu krila tri serva? Jedan za pola elevona, drugi za drugu polovicu, i jos jedan za drag rudder?

uuuu. otkud mi tolko servača (a baš sam mislio probat to na ovom sloperu koji na kraju ocito nece bit sloper) :)

Odg: Ruuu ddeeer

Reply #10
mogao bi napraviti line pa da se sve pomice sa jednim servom, a sa drugim samo drag rudder. oooo da, komplikacije. cak i Ivan ce biti zadovoljan :D

Odg: Ruuu ddeeer

Reply #11
Tako je, 6 serva za jedno leteće krilo.... hrpa mixeva .. i naravno strana suprotna od one na kojoj se koći ide sa vanjskim elevonom gore , a oba unutrašnja idu dole u nekom omjeru - ne znam točno kojem to treba reglirati (unutrašnji elevoni ispred težišta!!)
Damir

Odg: Ruuu ddeeer

Reply #12
aha, reglira se tako da ne radi tipstall nego da se sam ravna, tj. da dize gore kad druga strana radi drag...
kuzim, komplicirano rjesenje ali moglo bi sljakat! znaci nista od 4 serva, tj. pojednostavljenja.

Odg: Ruuu ddeeer

Reply #13

uuuu. otkud mi tolko servača (a baš sam mislio probat to na ovom sloperu koji na kraju ocito nece bit sloper) :)

Ime i Prezime,Adresu i koje servace trebas ?

bas me interesuje za koje vrijeme ce iz Hobby King - USA
stici tu u Kroatiju

to bi bio moj doprinos ovom projektu !

Odg: Ruuu ddeeer

Reply #14
Ovo bu bilo zanimljivo :-\
Spektrum dx7s i razni modelčeki