Skip to main content

Topic: HEREX sendvic- (Read 7047 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

HEREX sendvic-

radi li netko po ovom sistemu ????

Odg: HEREX sendvic-

Reply #1
Što nije to za modele "iz kalupa" ? Za samogradnju malo too much?


Odg: HEREX sendvic-

Reply #3
ja sam vakumiral u kalupu airex prije.....
sad sam se preusmjeril na materijale koji su mi dostupniji u HR
tak da sad imam kalupe za krila jotice koji skupljaju prašinu...

moram priznat da mi se više sviđa prešanje pune jezgre u kalupu, manje je posla, duplo brže je gotovo, troškovi su manji, i na kraju stvar izvađena iz kalupa ispada čvršća....
ali.... gore spomenuto se odnosi na manje modele i repove za jotice.... za velike površine krila nema boljeg od airexa u sendviču...
kod nas je najveći problem nabavit velike količine airexa, tak da izrada sa njim predstavlja manji problem  ;)

Odg: HEREX sendvic-

Reply #4
ja sam vakumiral u kalupu airex prije.....
sad sam se preusmjeril na materijale koji su mi dostupniji u HR
tak da sad imam kalupe za krila jotice koji skupljaju prašinu...

moram priznat da mi se više sviđa prešanje pune jezgre u kalupu, manje je posla, duplo brže je gotovo, troškovi su manji, i na kraju stvar izvađena iz kalupa ispada čvršća....
ali.... gore spomenuto se odnosi na manje modele i repove za jotice.... za velike površine krila nema boljeg od airexa u sendviču...
kod nas je najveći problem nabavit velike količine airexa, tak da izrada sa njim predstavlja manji problem  ;)
ali DeX ja mislim da ti jezgre CNC frezas a ovdje to nema,dokazano ja da je KORA a to je u ovom slucaju cvrsca nego puni komad,
ali dobro ako je tebi ovaj tvoj nacin laganiji u redu je,
ja sam u mome poslu uvijek radio na nacin za koji sam mislio da je za mene laganiji i ako to nije uvijek bio slucaj,

Odg: HEREX sendvic-

Reply #5
laganije je na malim i tankim komadima, recimo rep za joticu....
isprobao u praksi...
lakše i čvršće ispada ako je jezgra puna sa 1 slojem stakla na površini....
dok u sendvič verziji ide dodatni sloj stakla sa nutarnje strane plus remenjača, pa se to kod malih površina pozna na masi.... jer masa airexa i pune jezgre je skoro ista.... airex je malo lakši......

kod velikih površina, stvar sa punom jezgrom pada u vodu, jer masa jezgre drastično raste sa debljinom profila, dok sa airexom ne.....
uglavnom airex nema konkurencije kod većih stvari....


Odg: HEREX sendvic-

Reply #7
Matej,sama izrada dijelova nije problem,veci su kvalitetni kalupi a i veliki posao uraditi ih

Odg: HEREX sendvic-

Reply #8
znam Ivane, jako je smrdano za izradit kalup, ono od prije što sam radio kalup za trup , taj projekt mi je u stagnaciji jer nemam onu posebnu smolu, Denis mi je sve objasnio i jako je skupa, oko 50€ za kilu, a to mi je trenutno preskupo, cekam bolje vrijeme...

Odg: HEREX sendvic-

Reply #9
ja radim kalupe,kako od metala tako i od Epoxi smola ali za takvu od 50eura neznam,
koja je to tipa-vrsta

Odg: HEREX sendvic-

Reply #10
formenharz od R&G, jako je gusta ko nekakav žele,  to je prvi sloj koji se nanosi tanko pa onda industriska smola ali može i cijeli iz toga samo treba imat €.... najbolje vam se obratit Dexu, on mi je putem pp poslo sve potrebne infprmacije o izradi i gdje nabavit... uglavnom skupa investicija...

Odg: HEREX sendvic-

Reply #11
prvi sloj ? misliš gelkoat(epoxi)?

Odg: HEREX sendvic-

Reply #12
ja sam dal link od R&G-a gdje ima ponuda formenharza za kalupe i gelcoata za modele....
@ foker, nadam se da ne miješaš ova dva pojma  ;)

50€ za kilu je valjda cijena ako kupuješ pakiranje od pola kile.... moraš kupit više  ;)

Odg: HEREX sendvic-

Reply #13
Ivane, jeste li vi radili onoga suhoja s prve slike...može malo više podataka...
 
hvala
 
Toni

Odg: HEREX sendvic-

Reply #14
formenharz od R&G, jako je gusta ko nekakav žele,  to je prvi sloj koji se nanosi tanko pa onda industriska smola ali može i cijeli iz toga samo treba imat €.... najbolje vam se obratit Dexu, on mi je putem pp poslo sve potrebne infprmacije o izradi i gdje nabavit... uglavnom skupa investicija...

Dragi moj Matej,to nije firma gdje se kupuju materiali za profesionalni rad R&G
izrada kalupa nije tako skupa ako znas gdje kupiti odgovarajuci materijal i nacin izrade kalupa da ne utrosis vise Epoxija nego je potrebno,
veoma tvrdi povrsinski sloj se nanosi u debljini do 2mm,
zatim dodje sloj u kome je mjesavina staklenoga vlakna a ta smjesa se uzima sa vlaknima duzine ca. 5mm, inace postoje i smjese sa kracim vlaknima a kraca se uzimalu za komplikovaniju konturu,
ovaj sloj sa staklenim vlaknima se nanese u slojevima ne debljim od ca.2-3 mm ali 2-3 puta,
sada dok je poslednji sloj jos vlazan a prvi vec tvrd dodje smjesa od posebnih za tu namjenu uradjenih zrna crne plastike,ova kada se stvrdne se da veoma lijepo rezati,busiti i frezati dok ove prethodne dvije to nisu,narocito je prvi povrsinski sloj toliko tvrd da ga je veoma tesko bilo kakovim alatom obradjivati,zbog toga se kalup mora tako uraditi da naknadni radovi na gotovom nisu potrebni,o tom potom u posebnom dijelu koji ce tek doci,
tom smjesom se nanese sloj od ca. 4-6 cm debljine ovisno o velicini kalupa,ova je smjesa veoma jeftina a takodje i ova sa staklenim vlaknima,
za kalup je potrebno uraditi ram-okvir od Bukove ploce u slojevima a debljine 20-40mm ovisno o velicini forme,
materiali za izradu kalupa,laminiranje gotovih dijelova i svih potrebnih materiala se kupuju kod firme EBALTA koja ima svoje pretstavnistvo u kroatiji,
najpovoljnije je povezati se za modelarima koji grade modele za livenje,jer tako ces najpovoljnije doci do malih kolicina.
napisat cu u etapama izradu najprije modela a potom izradu samih kalupa.
To ipak nije toliko skupo ako znas kako najracionalnije utrositi materiale.