Skip to main content

Topic: STIRO BALZA ZAGI + KATAPULT+VIDEO (Read 21115 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: STIRO BALZA ZAGI + KATAPULT

Reply #75
Viđao sam prije po netu te bungie, al se nisam puno razgledavao, mislio sam da je to samo za edf-ove... No sad kad malo bolje pogledam.. sviđa mi se :)

Nego.. uglavnom što sam vidio, na kraju te bungie gume je neki maleni klin za zemlju, sve si razmišljam šta ako to krene prema meni.. možda bi nešto od šatora bilo bolje,
čak ako ste kada vidjeli predšator od kamp kućica, imaju fine aluminijske šipke za konstrukciju od kojih bi se dala složiti sklopiva rampa, a i klinovi od šatora bi možda bili ok za zakucat gumu..

Čak si sad razmišljam da bi ponovno složio f117, možda bi na ovaj  način konačno i poletio.. bez roll i crash efekta :) :)

što se tiče slaganja same rampe pusti mašti na volju..meni je dućan s pvc cijevima u ulici tako da sam brzo i jednostavno došao do njih...kod mene je 8 mm guma vezana za običnu špicu koja s gornje strane ima zaštitni obod od tvrde plastike...nešto kao na videu...bitno je da klin, špica ili što god drugo drži punu napetost gume...ne smije se istrgnuti iz zemlje jer onda može biti opasno...inače, nekakvo je pravilo da je za uspješno lansiranje modela potrebna pet puta veća vučna sila od težine modela...dakle, ako je model težak 1 kg potrebna je vučna sila na gumi od 5 kg......kod smještaja kuke na modelu također postoji već uhodana praksa...izmjeri se udaljenost od nosa modela do CG-a te se kuka ugradi na dvije trećine te udaljenosti prema nosu...dakle, ako je riječ o udaljenosti od 10 cm, onda se kuka stavlja na 6,6 cm udaljenosti od CG-a prema nosu...funkcionira savršeno - provjereno na zagiju - što se tiče izbora guma sve ovisi o težini modela koji se katapultira..o tome ovisi i dužina gume i njezina debljina...u Bauhausu ima kupiti na metre guma koja se koristi za stezanje tereta na nosačima auta..za manje modele ekipa koristi i medicinsku gumu koja se dobro rasteže...mnogi pokušavaju poletjeti edf-modele iz ruke ali to ne rade uspješno...razlozi su brojni - od loše izrade, pogona, samog modela kojega jednostavno nemaš gdje uhvatiti itd...lansiranje s rampe pokazuje se kao jedno od sigurnih načina polijetanja tih modela...to posebno vrijedi za modele koji mogu imati mali raspon krila i nemalu težinu...ako imaš u blizini pistu onda nemaš problema, ako nemaš snalaziš se na razne načine…uz rampu ima još jedan zgodan način polijetanja također uz gumu..nazivaju to dolly za bungee
 
http://jepe.org/shop/popup_image.php?pID=236&osCsid=d1940bd1a6017458df824de28e26a122

kotači s malom platformom od koje se model odvaja … s obzirom da je riječ o kotačima podloga treba biti zadovoljavajuće ravna…

lp

Toni
 

Odg: STIRO BALZA ZAGI + KATAPULT

Reply #76
Kul.. mislim da imam novi projekt :) thnx na infu...

@ewaan - kako je krenulo ... uskoro..

Odg: STIRO BALZA ZAGI + KATAPULT

Reply #77
Uhvatilo se malo vremena za bušenje...rampu treba dobro učvrstit tako da je guma ne bi odnijela skupa s modelom  :) ...kroz cjevi koje su polegnute na zemlju probio sam rupe i kroz njih će ići dugi šarafi s velikom šajbom...idu takva četiri komada....nisam još testirao na livadi ali mislim da će biti ok...inače, rampa kada se rastavi nije problematična za transport....i gornje cjevi se daju rastaviti tako da stane u bilo koji gepek...najduži dio nije veći od 1 metra....
 
 
 
 
lp
 
Toni

Odg: STIRO BALZA ZAGI + KATAPULT

Reply #78
evo mali video isječak današnjeg pračkanja zagija...imali smo problema s CG-om tako da je trebalo bateriju na kraju pomaknuti za 15 mm prema nosu...zagi je danas dobio 5 zvjezdica na crash testu..što taj sve može izdržati...na kraju smo ga ipak doveli u red i sada može početi jurcanje bez stresnih situacija ...e da, i lijepo jedri .... ;)
 
zagi1.wmv
 
lp
 
Toni

Odg: STIRO BALZA ZAGI + KATAPULT+VIDEO

Reply #79
Bravo Ante!
A sada bi se Zagi dao sloziti u nesto ovako ispod ...  :)