Skip to main content

Topic: Zelio bih klizac (Read 3317 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zelio bih klizac

Nešto mene drugo pati. Želio bi napraviti klizač, ali nikako da zbrojim sve skupa kako da to napravim. Gledao sam Alula evo, ali to nije za DIY izradu, a na skladištu nikad nema.


Druga, bolja opcija je Wieser glider, navodno još bolje performance. Krila se moraju rezati od stiropora, sužavaju se pri vrhovima. Gondola (fuselage) je malo čudno opisana, postoji više verzija (šira, uža, poluokrugla, kao skija, ...).


Uglavnom namjera je da koristim što manje materijala: Dva serva, prijemnik i baterija. Muku mučim s motorima, ESC-ovima i baterijama... ništa ne paše jedno s drugim. A ono što sam izvadio iz MiniMaga, namjeravam tamo i vratiti (privremeno posudio za potrebe eksperimenata).


Motor koji mi je darovao varadero (zapravo dva komada, jedan ESC), to sam ugradio u onaj leteći crijep. Ne znam dali da nastavim taj eksperiment ili odustanem. Zagi dvorkilac... što ga dalje gledam, to mi se čini da to neće ići.


Malo da 'ohladim' od motoriziranih stvari, više da radim na letjelicama koje bi trebale biti aerodinamične - kasnije se uvijek može dodati neki motor.


Već sam poludio od raznih kombinacija, ništa mi se ne slaže jedno s drugim. A evo danas pljusak, poplava u podrumu, kuća mi je puna miševa (mačke mi je netko otrovao, krasni susjedi). Sad stavljam kartone sa ljepilom, no uglavnom ja sam nabasam na to i uljepim se. Djevojka me ostavila... u gadnoj sam depresiji. Kuća mi je u neredu... nek tako i ostane, da Bog da strunio u vlastitim govnima (oprosti na izrazu). Nisam platio račune za telefon, struju, vodovod i kanalizaciju, neke vodne naknade... A do mirovine oko 17 dana. Nisam ni drva nabavio kako sam planirao. Počeo sam rezati voćnjak za ogrijev, ali jednostavno nemam snage to ručno napraviti, pogotovo po ne ovoj žegi. Na kraju ću na zimu ipak ložiti parket. Ima tu noš dosta nenabrojanih stvari... živci totalno rastrojeni. Letenje me opušta, izrada letjelica još više, ali kad se nečemu radujem, uložim maksimalno truda, a onda me to iznevjeri, onda sam tužan, depresivan, shrvan...


Skoro sam htio reći da sam sam kao tuga, no evo... ovi miševi mi prave društvo i polako grizu sve i svašta.


LP,
milan
---




Re: Zelio bih klizac

Reply #1
Nešto mene drugo pati. Želio bi napraviti klizač, ali nikako da zbrojim sve skupa kako da to napravim. Gledao sam Alula evo, ali to nije za DIY izradu, a na skladištu nikad nema.


Druga, bolja opcija je Wieser glider, navodno još bolje performance. Krila se moraju rezati od stiropora, sužavaju se pri vrhovima. Gondola (fuselage) je malo čudno opisana, postoji više verzija (šira, uža, poluokrugla, kao skija, ...).


Uglavnom namjera je da koristim što manje materijala: Dva serva, prijemnik i baterija. Muku mučim s motorima, ESC-ovima i baterijama... ništa ne paše jedno s drugim. A ono što sam izvadio iz MiniMaga, namjeravam tamo i vratiti (privremeno posudio za potrebe eksperimenata).


Motor koji mi je darovao varadero (zapravo dva komada, jedan ESC), to sam ugradio u onaj leteći crijep. Ne znam dali da nastavim taj eksperiment ili odustanem. Zagi dvorkilac... što ga dalje gledam, to mi se čini da to neće ići.


Malo da 'ohladim' od motoriziranih stvari, više da radim na letjelicama koje bi trebale biti aerodinamične - kasnije se uvijek može dodati neki motor.


Već sam poludio od raznih kombinacija, ništa mi se ne slaže jedno s drugim. A evo danas pljusak, poplava u podrumu, kuća mi je puna miševa (mačke mi je netko otrovao, krasni susjedi). Sad stavljam kartone sa ljepilom, no uglavnom ja sam nabasam na to i uljepim se. Djevojka me ostavila... u gadnoj sam depresiji. Kuća mi je u neredu... nek tako i ostane, da Bog da strunio u vlastitim govnima (oprosti na izrazu). Nisam platio račune za telefon, struju, vodovod i kanalizaciju, neke vodne naknade... A do mirovine oko 17 dana. Nisam ni drva nabavio kako sam planirao. Počeo sam rezati voćnjak za ogrijev, ali jednostavno nemam snage to ručno napraviti, pogotovo po ne ovoj žegi. Na kraju ću na zimu ipak ložiti parket. Ima tu noš dosta nenabrojanih stvari... živci totalno rastrojeni. Letenje me opušta, izrada letjelica još više, ali kad se nečemu radujem, uložim maksimalno truda, a onda me to iznevjeri, onda sam tužan, depresivan, shrvan...


Skoro sam htio reći da sam sam kao tuga, no evo... ovi miševi mi prave društvo i polako grizu sve i svašta.


LP,
milan
---
Evo ovako Milane imam potrebu da napišem ovaj post pošto u tvojima ne uspjevam pročitat niti jednu pozitivnu rečenicu.Prva stvar što tebe muči je ta da ti niti sam neznaš što te zanima,druga stvar je što očito imaš financijskih problema,u glavi ti je velika zbrka  (to te razumijem jer sam i sam takav) ,ta zbrka je posljedica prevelikog interesa za sve i svašta (osobno to ne smatram manom nego prednošću).
Stoga bih ti volio dati par dobronamjernih savjeta barem u vezi modelarstva:
1.-napravi si neki provjereni model tipa 2-kanalna jedrilica ili nekakav jednostavan avion(trainer visokokrilac)
2.-odluči se za neku mjeru u kojoj misliš radit modele (ja npr. volim jedrilice do 2m raspona i avione do 1.2m raspona )-time ti je uvjetovana nabavka setupa koji ti večinom pašu iz jednog modela u drugi (izbjegao si to da ti ništa s ničim ne odgovara)
3.-vozi te modele paralelno sa hrpom sati na simu dok ti zubi ne odrvene
4.-tek kad točno znaš što sa modelom radiš (ne moraš razmišljat dali si skrenuo lijevo ili desno jer ti je to več rutina), onda tek ima smisla da se upuštaš u neke eksperimentalne letjelice jer ti ovako teško možeš odredit dali su tvoji padovi posljedica loše konstrukcije ili tvojih grešaka.
Želim ti dobru zabavu u daljnjem bavljenju ovim prekrasnim hobijem i imaj na umu da jako veliki broj nas modelara također ima financijskih problema (pokrij se koliko ti je pokrivač velik) i ne dopuštaj da ti to bude kočnica.

Odg: Zelio bih klizac

Reply #2
...prvi korak...


[attach=1]


LP,
milan
---

Odg: Zelio bih klizac

Reply #3
..nastavak... skoro gotovo...


Moglo je biti, da sam sve malo pomaknuo naprijed, a rep napravio od lakšeg materijala... ovako moram praviti trup, koji sam htio izbjeći i napraviti Wiesel light. Sada će biti Wiesel (normal).


Klizač je u ovakom stanju malo teže startati (jedino držanjem krila, zamahom, s tim da je palac s donje strane), ali kad krene - ne želi nazad na zemlju.


Osnovna konstrukcija je oko 150 grama, no morao sam dodati naprijed oko 50 grama olova, gumice, keramike... sve što mi je bilo pri ruci da uštimam CG. Baterija će ići dolje, malo naprijed u trup kad bude gotov.


Krilo je izrezano vrućom žicom od običnog stiropora, obljepljen djelomično trakama u boji i nema rudaču (možda neće ni trebati, krilo je poprilično čvrsto zbog oblika - centralni dio vs. vrhovi je oko 2:1)[size=78%].[/size]

[attach=1]


[attach=2]


Toliko za sada. Nastavak slijedi...


LP,
milan
---


P.S. Ovo u Chrome... još uvijek nešto ne radi kako treba...

Odg: Zelio bih klizac

Reply #4
Baterija je u samom trupu, s donje strane. Tako je bio zamišljen Wiesel light. No to će se promijeniti.


[attach=1]


Mislim da trup neće biti teško napraviti, malo rezanja vrućom žicom, malo skalpelom, brušenje i slično...


LP,
milan
---

Odg: Zelio bih klizac

Reply #5
Ptica gotova, isprobana, ja zadovoljan.  8)


Pošto ima reflex, a i vitoperenje na vrhovima krila, turbo je stabilna u letu. No, jedino je zbog toga malo lijena u skretanju, no ne previše.


Tijelo je izrađeno od plavog stirodura (valjda se tako zove), malo je teži, no ne treba puno materijala.


[attach=1]


Za klizanje po betonu, stavio sam komade vrpce za vezivanje paketa. Vidim da je ostao jedan dio koji je malo otkinut, no to je zbog slijetanja na grube površine gdje je bio korov.


Trup se spaja tako da se prednji dio zakači na krilo, a onda jednim plastičnim vijkom (onaj za spajanje ormara) se pričvrsti za krilo.


Nos ima puno rupa... morao sam dodati olovne kuglice da bi dobio pravilan CG:


[attach=2]


Pošto nema motora, dakle struja je minimalna - prekidač je zapravo 'jumper' sa tri kontakta. Dva su aktivna, a treći služi da jumper ne izgubim. Komad konca mi služi umjesto pincete, da mogu lako izvući jumper.


[attach=3]


Pošto ptica nema remenjaču, malo je više savitljivija pri vrhu krila, no tih 180 grama... nije ni čudo. U letu nisam primijetio ništa čudno (ok, nisam još probao na jačem vjetru).


Ima samo jedna mala caka kod tako širokog krila: dok leti ravno, ima dosta malo otpora zraka, no svako propinjanje/ronjenje oduzima zračnu brzinu, pa se treba paziti da se ne rade nagli pokreti.


Ova letjelica je prvenstveno (navodno) smišljena kao 'slope soarer', no može se koristiti i za park, između zgrada i slično. Nema buke motora, nema opasnih rotirajućih dijelova, pa i nos je dosta mekan (morao sam ga pojačati staklenim vlaknima).


Još nisam isprobao sve opcije... to tek slijedi.


LP,
milan
---

Odg: Zelio bih klizac

Reply #6
Ovo oko dodavanja olovnih kuglica. Mislim da ću sljedeću pticu napraviti tako da je nos malo duži, pa će ista baterija imati veću polugu. Olovo je ok, samo je to 'mrtav teret'.


LP,
milan
---

Odg: Zelio bih klizac

Reply #7
Dobar posao si obavio, bude kakav video?
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: Zelio bih klizac

Reply #8
Taj ''trup'' samo oblijepi obicnom prozirnom trakom jednim slojem i priđi femom,nece ti se vise ni kidat ni pucat ...
R.I.P modeli: cessna 185, 5xF16 Falcon,2x zagi,Super Bandit,Eurofighter,Mig 29,Mig 29 v1.1,Eurofighter v1.1,Eurofighter v1.2
U izgradnji: Tarot fy 450 & F15 Frc Foamies MK2
Sada letim: -Ništa

Odg: Zelio bih klizac

Reply #9
Hvala, Darky.


Bit će video, ima materijala i previše. Moram to srezati na par minuta. Ovaj klizač ima neka specifična svojstva i potpuno je drugačiji od 'klasičnog' klizača tipa: prednje krillo, repni stabilizator... Bliže je Zagiju, ali bez pogona, no ne i isto. Zbog svoje širine krila, stall je garantiran ako se ne pazi. Koči na mjestu, a onda... ovisi.


Danas sam poželio da je malo teži (inače gledam da su mi letjelice što lakše), pošto ga ne mogu lansirati rukom dovoljno visoko. Najduži let je bio oko 15 sekundi. Gledati kako netko lansira letjelicu na taj  način (SAL, ili Side Arm Launching) i lansirati osobno - totalno drugačiji osjećaj.


Do sada sam bio lansirao pod 45 stupnjeva, pa onda letjelica napravi stall, pa tek onda ponire i dobije ubrzanje, no može i drugačije: ili se lansira strogo horizontalno, sa malim otklonom elevatora, ili pod 45 stupjeva, ali se onda napravi 'vijak', tj. malo se palica pomakne u jednu stranu, tako da se letjelica 'zavrti' - bez stall-a. (ovo drugo je teže izvesti)


Evo, popodne odrijemao, pa idem praviti video... dosta materijala, od sinoćnjeg (rano jutarnjeg) maidena, do nastavka testiranja.


Hvala na interesu.


LP,
milan
---




Odg: Zelio bih klizac

Reply #10
Mislim da niti jedan od ova dva nacina bacanja nije bas konkretan...ako ide gore treba ju izvuci prije nego zastalira, tako ces dobiti najvisu visinu. Ovaj drugi nacin moram vidjeti na videu da bi komentirao :)

Odg: Zelio bih klizac

Reply #11
Quote
Mislim da niti jedan od ova dva nacina bacanja nije bas konkretan...ako ide gore treba ju izvuci prije nego zastalira, tako ces dobiti najvisu visinu. Ovaj drugi nacin moram vidjeti na videu da bi komentirao



To bi trebalo biti tako, no ovo krilo je poprilično široko, a ima prema kraju refleks, koji bi u tom slučaju 'izvlačenja' dodatno kočio. Samo zbog toga moram nekako drugačije izvlačiti. Ova opcija na 'vijak' mi se čini nekako najefikasnija, no može se i loop napraviti - manje zakoči nego kad se ispravi prema naprijed.


Evo videa:

http://www.youtube.com/watch?v=jMYArkH31gk

Moram doraditi trup, ili napraviti novi. Nakon gledanja videa, primijetio sam da na nekim mjestima klizač koči (kad se okrene malo popreko pri izbačaju), tako da u startu izgubi kinetičku energiju. Vrhove krila sam malo zaoblio zbog istog razloga (sada više sliči na "Alula evo" krizač). Probao sam i rep malo potkresati, no nisam siguran koliko će to doprinijeti smanjenju otpora zraka.


Trup... nešto me tu pati oko tog oblika, to moram nekako drugačije izvesti. On se oslanja svojim oblikom (kao kuka) na vodeću ivicu krila, a donji vijak je baš na nezgodnom mjestu: ispod prijemnika, gdje je stiropor najtanji. Ako ga pomaknem unazad, onda moram premjestiti žice za antenu i servoe. Prema naprijed ne mogu, jer onda gubi svoju ulogu. Jednostavno ispod prijemnika, tu gdje je - moram samo dodati pojačanje u vidu pločice od balze ili drugog laganog materijala.


Ovo je razlog zašto ne smijem uložiti više energije pri izbačaju - pod prstima se osjeti kako veza trup/krilo počinje pucati (unutar trupa je baterija + male kuglice olova). Ako ga zalaufam jako, bojim se da će se trup odvojiti od krila. Na tome radim.... javim kad bude gotovo...


LP,
milan
---