Skip to main content

Topic: Položaj stajnog trapa (Read 3804 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Položaj stajnog trapa

Pozdrav ekipa zanima me slijedeće;
u odnosu na cg,di bi se treba smjestit stajni trap?
Radi se o jedrilici sky eye raspona krila 2000mm sa cg 75mm od napadne ivice.
Pretpostavljan da bi se model treba "odmarat" na repu,al volia bi kad bi mi neko da tocne smjernice,ili neki izracun da napravin..
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Položaj stajnog trapa

Reply #1
Jeli ova slika rjesenje mojih "problema" ?


I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Položaj stajnog trapa

Reply #2
Osobno iskustva nemam ali koliko čitam osovina kotača trebala bi biti barem u osi napadne ivice krila ali još bolje nekoliko mm naprijed jer u suprotnom model rado završi na nosu... stoga ova tvoja priložena slika drži vodu ;)

Odg: Položaj stajnog trapa

Reply #3
Ako će imati samo trap s dva kotača onda ga treba staviti na mjesto gdje je bio onaj jedan u trupu i to bi trebalo biti ok.

Odg: Položaj stajnog trapa

Reply #4
Taj u trupu je bia točno na težištu,tako da se nebi proslavia kod slijetnaja.
Analogno gornjoj slici,pomaka san trap put naprid i po onon pravilu od 20 stupnjeva od cg,trap se smjestia točno ispod napadne ivice,s tim da ima još prostora za dat ga naprid ako zatriba
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Položaj stajnog trapa

Reply #5
Ako se dobro sjećam kod tail dragera pomicanje osi stajnog trapa prema naprijed smanjuje mogućnost prevrtanja na nos ali zato povećava ground loop efekt. Ja to zovem "kombajn efekt"  :D . Radi se zapravo o tome da masa iza CG-a želi prestići nos u trenutku kada kotači dotaknu podlogu i naglo se otpusti gas avion napravi piruetu bez obzira što ti pokušao ispraviti s repom.
Imao sam Pipera (baš od Belovića) pa znam neke bolesti. Pogotovo je efekt izraženiji na asfaltiranoj podlozi.

Takeoff and Ground Loop

 Taildraggers vs. Tricycle gear
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Položaj stajnog trapa

Reply #6
čita san o tome,ali me ne zabrinjava previše iz razloga šta je ovo jedrilica od 2m sa flapsevima,tako da joj je prilazna brzina tipa 5km/h.
Mislin i da neću nikad ić na asfalt sa njon,a i ako se na travi desi sa toliko malon brzinon mislin da se neće zanit ništa značajno i to mi je prihvatljivija opcija od ove druge,da se okrene na nos i da uništin/izgreben plastičnu kupolu na nosu u kojoj je kamera.
Al san svakako napravia jako dugi nosač od šperploče,tako da trap može šetat  po trupu poprilično ako mi se nešto ne svidi.
Bit će test ovu nedilju
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Položaj stajnog trapa

Reply #7
Pripazi da bude dovoljno cvrst prihvat za trap zbog cg-a jer ako ti se model na travi ne zavrti,sva sila ti ostaje na trapu...
Ja bi svaki put acro modele koji imaju aluminijski trap uhvatio sa obe ruke za trap i poceo tresti model jako,ako tad nista ne pukne poletio bih bez straha jer imam poprilicno meka slijetanja (osim ako mi crkne regler na 2m iznad zemlje u nekom polu harrieru  :D )
FrSky Horus X10
Extreme Flight Extra 300 88",2x SebArt Angel S50e,SebArt Katana S30e,NPM Yak 54,Piper PA 38,Cessna 747,Protech Alpha 180,Align T-Rex 450 V2

Odg: Položaj stajnog trapa

Reply #8
KresoZG je u pravu: ground loop je tipičan za  modele sa repnim kotačićem iz navedenih razloga.
To je ono kada 'guzica' želi preteči 'nos' kod slijetanja pa ga baci u stranu.

Ima jedan trik koji može malo pomoći: kotači ne smiju biti paralelni, nego za 2-3 stupnja u 'ralicu - plug'. Time se postiže da kotač oko kojega bi se zanjelo recimo desno (desni kotač) povuče malo u kontra stranu - lijevu i ispravlja putanju.

Damir

Odg: Položaj stajnog trapa

Reply #9
Tow in.
[attach=1][attach=2]

Ali ako stvarno ima tako malu brzinu slijetanja vjerovatno se ni neće stići okrenuti. Kod Pipera je npr bio problem što nikako nisam (u 99%) uspio zadržati putanju kada bi sletio na neku asfaltiranu cestu pa bi to pretežno bilo izvlačenje iz kanala :-[ . U principu sam radio grešku s naglim oduzimanjem gasa. Em što guzica želi prestići nos em što vertikalac nema dovoljan prop wash.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Položaj stajnog trapa

Reply #10
Pripazi da bude dovoljno cvrst prihvat za trap zbog cg-a jer ako ti se model na travi ne zavrti,sva sila ti ostaje na trapu...
Ja bi svaki put acro modele koji imaju aluminijski trap uhvatio sa obe ruke za trap i poceo tresti model jako,ako tad nista ne pukne poletio bih bez straha jer imam poprilicno meka slijetanja (osim ako mi crkne regler na 2m iznad zemlje u nekom polu harrieru  :D )


Ja neznan o kojin mi ovde silama pričamo,ali kakve god sile tu bile,mislin da će  šperploča od 4mm,8 vida i aluminij 2x10mm sasvin udovoljit mojin i modelovin prohtjevima.
Ipak to nije neki akrobatski scale model neke veće težine i veće brzine slijetanja nego jedrilica od 1500g,niti joj je motor potreban za slijetanje
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Položaj stajnog trapa

Reply #11
Mislim da ti je onda najbolje stavit centralni ketač i to je to. Bar nećeš imat brige o špuru :D
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250