Skip to main content

Topic: Prva RC samogradnja (depron) (Read 114155 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Prva RC samogradnja (depron)

Pozdrav svima! Novi sam ovdje pa reko da kažem par riječi o sebi.
Modelarstvom sam se bavio početkom osamdesetih u Slav. Brodu. Zlatno doba modelarstva i velika imena u klubu (Hucaljuk, pokojni Ditrich i dr...). Život me odveo rano u Zagreb i tu sam izgubio vezu s modelarstvom. Sad imam dvojicu sinova i s njima se polako vraćam u ovaj stari hobi.
Napravili smo u međuvremenu freeflight oldtimere Lahora i Cirusa, ali naravno da je došao red i na prvi rc model. Odlučio sam se za početak na depron (iako bi do sada ruku u vatru za balzu dao) jer je jeftiniji za kršenje i ponovnu izradu. A budući da i sam nemam RC iskustva, plus moji Bruno i Luka koji će sigurno htjeti malo letjeti, ne isplati mi se raditi ništa komplicirano ni skupo.
Model je
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1028141
Elektronika je naručena iz HK i za sada je stigla stanica (za samo 12 dana  :))
U skladu s projektom radi se  najjeftinijoj  Hobby King T4A.
Eto, upravo sklapam trup i čekam ostalu elektroniku...
Pozdrav
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...


Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #2
Dođoh do konkretnog problema. Gdje naći sajlice i "tvrde" bužire od serva do repa? Znam da se radi o "music wires"  oko 0.8 mm, ali što s bužirima (cjevčice od WD 40???); dakle kako ste vi to riješili i koji dućan u ZG ili gdje već :(
Unaprijed puno hvala! :-*
Slike gradnje su na rc groups linku iz prvog posta, ne znam ima li potrebe stavljati ih i ovdje :-\
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #3
ak ti nije problem skokni do štefa u Brežicama tamo imaš dobar izbor dodatne opreme. A dosadašnji rad obećeva, stavi neku snimku kad poleti piper.



http://www.trgovinamodelar.com/

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #4
Ja sam koristio slamke od soka (one tanke, od "dvojnog c" :) ) kao i drskice od lizalica i stapica za usi.
Kao sam link sam koristio celicnu zicu do 1.2 mm i od 1.7mm, kupljenu u lokalnoj gvozdjari.
A ako servo nije daleko moze i spajalica :)
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #5
Hvala dečki na savjetima, uspio sam nabaviti materijal :D Naime,  dućan RC Model u  Prečkom drži cjevčice vanjskog promjera 2 mm (unutarnjeg oko 1mm) pa sam si kupio iste (5kn=1m), a čeličnu žicu sam nakon velike potrage našao kod proizvođaća žica za instrumente (24 kn=3.3 m). U svim music shopovima najdeblja žica bila je 0.43 mm, jedini spas je bio direktno kod proizvođaća.
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #6
Hvala dečki na savjetima, uspio sam nabaviti materijal :D Naime,  dućan RC Model u  Prečkom drži cjevčice vanjskog promjera 2 mm (unutarnjeg oko 1mm) pa sam si kupio iste (5kn=1m)

Ja sam muku mucio s tim cijevcicama , isto spajo slamke sa sokova iz tetrapaka (spojim ih bužirom) , i to mi je i dan danas praksa .  umjesto žice sam znao upotrijebit plastičnu saelu od el trimera za travu , razapnem ju na dva eksera i zagrijem brenerom da ostane ravna..

Ovo tvoje rjesenje zvuci tako fino i lako , steta sto mi je ZG 200 km daleko..e Da mi se nekako dočepat tih cjevcica ...
Daj mi molim te reci koliko su elasticne ? , dal bi se mogle smotat da stanu u vecu kovertu ? , pa da nekog ugnjavim da mi ih posalje ..

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #7
Ma daju se savit, ja sam ih ispod sica od skutera donio. Nego, ako ti nije hića početkom srpnja vodim klince djedu i baki na praznike pa ti mogu donijeti ;)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #8
O pa odlicno  ;D ,  moze vidimo se onda i na pivi  :)

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #9
Samo reci koliko ti treba i trebaš li možda i žicu pa ćemo rješiti. A pivica- pa naravno :)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #10
Samo reci koliko ti treba i trebaš li možda i žicu pa ćemo rješiti. A pivica- pa naravno :)
Pa jedno 10-ak metara bi bilo dosta .
 Žice mogu rješit .

nemoj se opterecivat s tim , ako ti bude usput kupi ,
a ako ti ne bude usput onda se svakako javi radi pive ;)




Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #12
vidim opredjelio si se za KFJ profil..moja iskustva s njima su odlicna i savjetujem ti ga na deproncima ja sam radio zagi od deprona sa tim profilom i same hvale
i daska ce letjeti ako stavimo motor


Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #14
Vuk-t, da to ke moj prvi KFm,  (KFm 3) profil i baš me zanima kako će letiti. Bio sam ispočetka skeptičan ali svi mi govore da će biti ok ! Spominješ KFJ to je isto ili ??
http://www.rcgroups.com/forums/attachment.php?attachmentid=1574803
miso 227 to ti je Dulux (boja za zidove), ima ih u tisuće nijansi...
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...