Skip to main content

Topic: RACE RAT (Read 124788 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: RACE RAT

Reply #15
 to nas 95 % ne zna raditi :'(
struja zakon, nitro USTAV

Odg: RACE RAT

Reply #16
Nije tesko, treba love za materijal, te malo volje i vremena ..   :)

Odg: RACE RAT

Reply #17
Rubovi kalupa su pobruseni, a PVA opran vodom.
 
Sada je kalup gotov i spreman za izradu prvog kompozitnog trupa za elektro verziju Race Rata.  :)
 
 
 

Odg: RACE RAT

Reply #18
Kalup je sada opet namazan sa dva sloja voska i jednim slojem PVA.
 
Kada se PVA posusio, namazao sam tanki sloj sivog epoksidnog gelcoata:
 
 
 
 

Odg: RACE RAT

Reply #19
Nakon sto se sivi gelcoat poceo stvrdnjavati, preko svega sam stavio 80g staklo.
Na rep je stavljen jos jedan sloj 163g stakla, a onda na to jos i karbonska vlakna koja ce ukrutiti vertikalni stabilizator.
U coskove kod otvora trupa je stavljeno malo karbona i malo vise kevlara koji ce dodatno sprijeciti bilo kakvo pucanje rubova otvora u slucaju lakseg krsa modela ..  :)
 
 
 
 

Odg: RACE RAT

Reply #20
Na prednji dio trupa cu staviti hibridno tkanje karbona i kevlara.
Ovo je jedan od najcvrscih materijala koji se moze koristiti u gradnji ovoga modela.
Kevlar je nevjerovatno zilav, nemoguce ga je rezati sa obicnim skarama, pa cak niti milimetar ..
Za njega treba koristiti specijalne skare za kevlar, koje su malo i skupe ako se ne koriste cesto.
 
Izrezana hibridna karbon-kevlar tkanina:
 
 

Odg: RACE RAT

Reply #21
Hibridna tkanina stavljena u kalup i namazana sa epoksidnom smolom:
 
 

Odg: RACE RAT

Reply #22
Sada je stavljeno jos malo stakla, a onda ugradene cijevi za antenu i sajlu od horizontalnog stabilizatora:
 
 

Odg: RACE RAT

Reply #23
Namazano je jos malo smole na staklo, a onda su polovice kalupa spojene i zaljepljene po spoju.  :)
 
Zaljepljene su staklenom trakom sa unutarnje strane trupa odnosno kalupa.
 
Ovo je dosta mukotrpna faza, jer sve treba napraviti kroz mali otvor trupa kroz kojeg je otezan pristup repu,
a uz to jos se sve tesko i vidi ..  :'(
 
 

Odg: RACE RAT

Reply #24
što reći, svaka čast!


ovakvi build logovi su super stvar, većina nas je slušali/čula negdje da se to radi ovako/onako, ali kad se to poslika i napiše to je totalno druga priča, jer više nije priča nego pravi vodič za gradnju

da ne spominjem uštedu u materijalu, vremenu  i živcima za buduće graditelje :)



Odg: RACE RAT

Reply #25
Hvala Novizagi.
 
 
Kada se smola stvrdnula, rastavio sam kalup i trup izvukao van bez problema.
 
Ovakav trup se nemoze nigdje kupiti, vec ga treba sloziti sam ...  :)
 
Nevjerovatno je krut i cvrst, neusporedivo je kvalitetniji nego onaj originalni Graupnerov od bezvezne jogurt plastike.
 
Medutim, dosta je skuplji za napraviti a i treba odvojiti poprilicno vremena i truda.
 
Sada jos treba lagano pobrusiti viskove po spojevima, obraditi otvore trupa, oprati PVA, i onda je trup napokon zavrsen ..   :)
 
 
 
 
 

Odg: RACE RAT

Reply #26
koliko vremenski traje ova faza (do dovršenog trupa), u radnim satima?

pretpostavljam da ovo stare slike?


Odg: RACE RAT

Reply #28
ZALIJEPIO SAM SE EKRAN GLEDAJUĆI OVAJ BUILD LOG.(Napeto očekujem nastavak izrade modela). :P
Jebo nitro i benzin , struja zakon

http://www.rcwings.webs.com/

Odg: RACE RAT

Reply #29
Traje i previse ..  :) 
Onome tko to nije pokusao sam raditi je nemoguce objasniti koliko tu treba vremena i zivaca.
Na slikama sve izgleda dosta lakse, ali u praksi to ipak nije.
Medutim, sve je moguce napraviti za nekih dva tjedna.
 
Polovice trupa se spajaju sa unutarnje strane staklenom trakom i epoksidnom smolom.
 
Davore, ekran trebas namazati sa voskom i PVA ..  :D