Skip to main content

Topic: graupner Dandy RC (Read 17310 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

graupner Dandy RC

Svaka budala ima svoje veselje.
http://www.koralpe.biz/dandy.html
Kad sam bio klinac, Dandy mi je bio nedostižan san. Sad bi si ga mogao priuštiti, ali se ne proizvode desetljećima. Rješenje se nameće samo po sebi - samogradnja
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: graupner Dandy RC

Reply #1
Ahh, Amater_total, Dandy je bila moja prva RC jedrilica 1977. godine. Pazi molim te: prije par godina sam je obnovio i još uvijek može letjeti ! Što bi rekla Tereza: Stare ljubavi, opet su s nama tu !

Ako budeš dobar, odvedem te na jednom da malo letimo Dandy-a.  :D

Prije 3-4 godine snimio sam ovaj onboard video nakon obnove, a sadašnji izgled Dandy-a možeš vidjeti u mom hangarčiću, link ti je ispod svakog mog posta ..

http://video.google.com/videoplay?docid=5755481379023636119#


Damir

Odg: graupner Dandy RC

Reply #2
Iako bih ruku u vatru dao da tvoj hangar znam u dušu, promakao mi je Dandy. Sad sam je tek zapazio.
Znam da ima stotine potentnijih jedrilica, ali prema Dandy-ju osjećam posebnu odanost. Nadam se da razumiješ i nadam se, isto tako, da ne leti loše :)
Sigurno bolje nego što ja pilotiram :D :D
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: graupner Dandy RC

Reply #3
ali prema Dandy-ju osjećam posebnu odanost. Nadam se da razumiješ i nadam se, isto tako, da ne leti loše :)
Sigurno bolje nego što ja pilotiram :D :D
Nažalost Dandy nije baš neki letač: dosta je težak, a i geometrija krila nije baš neka...dosta induciranog otpora na krajevima krila i tako...
Ajde da bacim malo samopromocije, prva slika je moja flota 77': obavezni Cirrus, bijeli Selenit i Dandy spreman za let (Croatia baterije za prijemnik !), zatim, nebi vjerovao da sam to ja sa Dandy-em i Dandy kako izgleda danas u direktnoj usporedbi sa Guppyem i EasyStarom.

Damir

Odg: graupner Dandy RC

Reply #4
Nisam baš sretan opisom letačkih osobina Dandy-ja, ali nisam ni očekivao čuda. Ipak mislim da se dosta može popraviti odabirom nekog modernijeg profila krila, a težina bi se isto mogla reducirati u odnosu na izvorni model. Usput, ja bih radio motornu jedrilicu.
             
A sad o slikama:
1. Vidim da je Cirrus neizostavan dio tadašnje flote svakog modelara, o njemu ćemo jednu posebnu temicu kad složim svoga
2. Damire, sad ćeš misliti da te zezam ali lako te je prepoznati na ovoj fotki s Dandyjem. E vidiš, tad su mi sline curile na ponosne vlasnike, kao što si ti bio...
3. A usporedba s ostalima :D :D :D Izgleda kao da je lopata za snijeg zalutala među jedrilice :D :D :D

Svejedno Dandy je  :-*
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: graupner Dandy RC

Reply #5
[size=78%]Nisam baš sretan opisom letačkih osobina Dandy-ja, [/size]
Profil je Aquila ili vrlo sličan, baš kao i na Guppy-u, no zbog geometrije krila zaista je teško napraviti uži zavoj bez da izgubiš dosta visine. Pretpostavljam da si me prepoznao po... obrvama ? :D   .

Našao sam i jedan snimak leta Dandy-a, radili smo ga sa bungeejem i dosta lošim fotićem... a trešnje cvatu !


http://video.google.com/videoplay?docid=-236401599353438081#


Damir

Odg: graupner Dandy RC

Reply #6
Ma to meni po snimkama dobro leti, nisam ja tekmovalec. Znam da je tebi Damire kao nekome tko skida nagrade u ovom sportu (hobiju ili kako ga već zvali) to kanta koja ne leti baš dobro, ali za mene je to spejsšatl.
Kad se naučim pilotirati, napravit ću drelin Allegro, ili  Baltazara, ili Guppyja :D :D :D
Za sada, tu smo-dismo...

Hvala gosn. Neši iz Novog Sada 8) i hvala mom frendu Marku što su nacrti za moju buduću ljepoticu prostrti po blagovaoničkom stolu. Ubit će me žena :'(
A ti me  Digi podrži i spremi se na bezbroj pitanja :)
Stare ljubavi još uvijek prate nas
kasne jeseni i njihov umoran glas,
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: graupner Dandy RC

Reply #7
Znam da je tebi Damire kao nekome tko skida nagrade u ovom sportu (hobiju ili kako ga već zvali) to kanta koja ne leti baš dobro, ali za mene je to spejsšatl.

Ne skidam ja nagrade , nego moji juniori.  Ja sam lajbek i jubito pilot, član NERED ekipe i kao takav ne zaslužujem neke nagrade.

Hvala gosn. Neši iz Novog Sada 8) i hvala mom frendu Marku što su nacrti za moju buduću ljepoticu prostri po blagovaoničkom stolu. Ubit će me žena :'(
A ti me  Digi podrži i spremi se na bezbroj pitanja :)
Stare ljubavi još uvijek prate nas
kasne jeseni i njihov umoran glas,


Pa, eto, sakupi nacrte i navrati, pa kod mene možeš pogledati Dandy i sve detalje koji te zanimaju, a imam i neke ideje kako poboljšati staru makinu.

Usput, evo ti još i link na jednu stranicu o Dandy-u:
http://www.hoppenbrouwer-home.nl/ikarus/mijnmodellen/dandy.htm

Damir

Odg: graupner Dandy RC

Reply #8

 Ja sam lajbek i jubito pilot, član NERED ekipe i kao takav ne zaslužujem neke nagrade.
Slažem se i ujedno čudim tko te je postavio za moderatora ove rubrike kad si tako neuk.

RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: graupner Dandy RC

Reply #9

Pa, eto, sakupi nacrte i navrati


Vraga ne treba zvati, on sam dođe.
Nego za ozbiljno, hvala na podršci i čujemo se- vidimo :)
Lijep je osjećaj kad te moderator prati, pa makar bio i neuki jubito pilot ;)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...


Odg: graupner Dandy RC

Reply #11
A sad konkretno.
Gosn. Neša je predvidio selig 3021 profil za Dandyja.
Molio bih mišljenje... 8)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: graupner Dandy RC

Reply #12
A sad konkretno.
Gosn. Neša je predvidio selig 3021 profil za Dandyja.
Molio bih mišljenje... 8)
Neša je iskusan maher i zna što radi: očekujem da će sa S3021 Dandy biti bolji.
Taj profil korišten je kao opcija (uz još jedan, E387) za poznati F5 model Just od Riva models:

http://www.rivamodels.sk/just_en.html

I kod nas su ga neki uspješno koristili.

Damir

Odg: graupner Dandy RC

Reply #13
Znači, možemo početi s rezanjem ;D
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: graupner Dandy RC

Reply #14
Znači, možemo početi s rezanjem ;D
Paaa, može ali bi još jednom razmislio ! Ne sumnjam u tvoj uspjeh: tko može napraviti Cirrusa, vjerojatno je sposoban  i za sve druge projekte.
Iako je tako bilo nekada, a i danas važi, neke stvari su se unaprijedile u proteklih 30-tak godina, pa su modeli postali jednostavniji za gradnju i sve bolji letaći. Razvoj je dakle prisutan, 'i u ono vrijeme' nisam imao boljeg izbora,  no danas bi Dandy RC tražio dosta truda za jedan skroman rezultat. Svaka (samo)gradnja je izazov i prepuna je sitnih trikova: strpljivi graditelj koji razmišlja sigurno uspjeva složiti model u globalu, ali postoje nebrojeni trikovi, sitni detalji koji će na kraju ipak biti presudni da j je model jedva upotrebljiv ili čak i odličan.
Po mojem iskustvu Guppy bi bio bolji izbor, uz neke male dorade taj model može zaista dobro letjeti.
Easy Glider je lako letiti i model je dobar,siguran  ali opet ga fino uregliran Guppy dere za dvije klase !


Većina današnjih jubito-pilota je svjesna notorne činjenice da je ipak vrlo lako upravljati elektromotornom jedrilicom, čak možda i lakše nego li nekim 3D deproncem, ali kada treba zajedriti, stvari se jako mijenjaju i treba znanja i vježbe.  Šteta bi bilo uložiti trud u izradu modela, uvježbati se letiti sa njim i onda shvatiti da je nemoguće sa njim iskoristiti donekle povoljne atmosferske uvjete za jedrenje.


zato bi još jednom razmislio...


Damir