Skip to main content

Topic: Pitanje za EDF guru-e i one koji se tako osjećaju  (Read 2955 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pitanje za EDF guru-e i one koji se tako osjećaju

Eto polako dolazi na red i B2 Spirit projekt.

Ono što želim sa tim modelom je pokušati napraviti scale verziju od 1600 mm raspona, no trenutno sam u dilemi sa inletima za EDF (2x90 mm je u planu)

Pošto su kod pravoga turbine ukopane u pola krila, zanima me kako bi se takav princip odrazio na EDF? Znači nešto kao na slici.


Odg: Pitanje za EDF guru-e i one koji se tako osjećaju

Reply #1
Nažalost bitno će utjecati na performanse impelera ako napraviš tako. Poželjno je da je usis 110 % FSA samog impelera. Dakle, ako je impeler 100 mm onda bi usis trebao biti 110 mm. Može se ići i na 1:1, 100 -100 mm. U nekim slučajevima ga se može i nešto smanjiti ali se to onda mora nadoknaditi bitno većom snagom koja i dalje neće biti efikasna. Kod tebe bi praktično pola turbine bilo ukupano što je jako problematično. Trebaš pronaći neko kompromisno rješenje. Možda da prije usisa malo udubiš kanale ili jednostavno usise napraviš van scale ako ostaješ pri izboru 90 mm turbine.
 
Postoji još jedan način - da ideš s manjim turbinama - recimo 70 mm koje danas daju i po dvije kile potiska na 4 ili 6 ćelija. Time ćeš bitno smanjiti promjer i biti bliži scali. B-2 je u osnovi leteće krilo i ne treba mu puno snage da bi letio.
 
Od čega ga planiraš raditi i imaš li neka predviđanja koliko bi mogao na kraju težiti - koja je ciljana težina?
 
lp
 
Toni 
 
    


Odg: Pitanje za EDF guru-e i one koji se tako osjećaju

Reply #3
Hvala,

da , nešto slično sam mislio ukopati isprijed same turbine, plus što bih napravio cheat holes kao na pravom (ovdje su samo naslikane u crvenom krugu).

Planirao sam da bih ga za prvi prototip rezao iz stiropora, znači gotovo isto kao i zagi, samo sa drugim profilima i originalnim kontrolnim površinama. (duckeroni tj. deceleroni :) )


http://www.rcpowers.com/forum/showthread.php?642-Duckeron-%28Deceleron%29-mechanical-drawing/page2

Pretpostavljam, da bi težina bila negdje do 1.5 kg na rasponu od 1.6 m, možda nešto malo iznad ili ispod toga. Trebao bih još malo preračunati sve komponente.
Mislim da će baterija imati najveći utjecaj, zbog cg-a.


Odg: Pitanje za EDF guru-e i one koji se tako osjećaju

Reply #4
Na tu težinu ti nisu onda potrebne 90 mm turbine. Idi onda na 70 mm ili na neke 64 sa 1 kg potiska.
 
lp
 
Toni  

Odg: Pitanje za EDF guru-e i one koji se tako osjećaju

Reply #5
Super, hvala.

Pošto će mi to biti prvi edf, išao sam na leteće krilo, jedino nisam znao da li mi treba puno snage a i (po nekim mjerilima ispadaju mi 90 mm turbine prema scale verziji).

Natrag na računicu, pa postam kad bude neki update sa slikama.

lp.T

Odg: Pitanje za EDF guru-e i one koji se tako osjećaju

Reply #6
Ok. Inače turbine od 90 mm nema smisla koristiti ako ti ne daju najmanje od 2 kg potiska na više. Sve do 5 kg.
 
Jedino kada se koriste na putničkim avionima onda ima smisla staviti 90 mm turbinu koja daje mali potisak. Mislim da imaš upravo jednu takvu na HK-u.
 
lp
 
Toni

Odg: Pitanje za EDF guru-e i one koji se tako osjećaju

Reply #7
već duže vrijeme gledam  te turbine, pa sam malo u sumnji, obzirom da su neki brandovi u istom dijametru po 160-200$ dok takav fi na HK-u dođe 15-ak dolara.

recimo na giantcodu imaju neke turbine od legura po 100-injak funti a daju nekih 2 kg. potiska.

Ono šta sam do sada skužio je da kako opada napon, dosta naglo opada i potisak, zato sam mislio možda je bolje staviti veću turbinu koja na manjem naponu ima i dalje dosta velik potisak za taj model. Znam da će ispasti smješno, no mislio sam uzeti dvije od 90mm sa HK-a u koje idu motori od 1600w. Vjerojatno je to daleko predimenizonirano?

U stvari, ono šta bih želio je veliki model koji i dalje ima neku pristojnu brzinu, ne volim kad su modeli fluffy kao list papira. (zbog toga ne volim profile modele)

Odg: Pitanje za EDF guru-e i one koji se tako osjećaju

Reply #8
Pada voltaža, pada snaga, smanjuje se broj okretaja, smanjuje se potisak, smanjuje se izlazna brzina mlaza, smanjuje se brzina modela.
 
1600 W ti je dovoljno za kojih 2,3-2.6 kg potiska po trubini - ovisi o kojoj je turbini riječ. No, što će ti 4-5 kg potiska na takvom modelu? Potpuno nepotrebno i neefikasno jer brzina neće dvostruko eksponencijalno porasti s dvostruko uloženom snagom. B-2 je podzvučni avion i ako radiš u skali onda ga i leti u nekoj približnoj skali. No, kako želiš. 
 
Eh, da. I ako želiš takvu izlaznu snagu računaj na dvije 6S hrge od baterija najmanje 30C
 
lp
 
Toni 

Odg: Pitanje za EDF guru-e i one koji se tako osjećaju

Reply #9
je, zato sam i htio čuti neki pametan savjet od nekog iskusnijeg. u stvari, od hk turbina sam očekivao da mogu računati na pola od vrijednosti iz specifikacija. Vidjet ćemo, kad malo promislim, 2x70 mm bi moglo dodatno ublažiti cijelokupan budget.