Skip to main content

Topic: Zašto ne rezati pjenu žicom od nehrđajućeg čelika? (Read 3247 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zašto ne rezati pjenu žicom od nehrđajućeg čelika?

Tu (http://www.public.iastate.edu/~orman/air/cutter/hotwire.html) je to prikazano kao 3. od 10 najčešćih grešaka.
Ja režem upravo takvom žicom i - radi. Međutim, nikad nisam rezao cekasom pa molim one koji znaju razliku da mi pojasne.

Odg: Zašto ne rezati pjenu žicom od nehrđajućeg čelika?

Reply #1
Kolko Ampera i koji napon koristiš za zagrijavanje žice ?

Odg: Zašto ne rezati pjenu žicom od nehrđajućeg čelika?

Reply #2
Kolko Ampera i koji napon koristiš za zagrijavanje žice ?

Do sada sam rezao žicom dugom 1.4m promjera 0.6mm na 14V i to je bilo OK, te istom žicom dugom 20 cm na 5V, no čini mi se da je prevruća - morat ću ubaciti potenciometar za rasvjetu na 220V kabel.

Odg: Zašto ne rezati pjenu žicom od nehrđajućeg čelika?

Reply #3
Cekas zica ti se nebi trebala toliko rastezati kod zagrijavanja i cekac je jednostavno materijal za grijače i najbolja iskoristivost struje .

Odg: Zašto ne rezati pjenu žicom od nehrđajućeg čelika?

Reply #4
Cekas zica ti se nebi trebala toliko rastezati kod zagrijavanja i cekac je jednostavno materijal za grijače i najbolja iskoristivost struje .

Za iskoristivost me nije briga, jer razlike su zanemarive (ni s inoxom ne osjećam nikakvo zagrijavanje bakrene žice, što znači da se praktički sva energija pretvara u toplinu na inox žici.

Što se topl. dilatacije tiče - moguće da je tako kako kažeš, ali bitnije mi je jedno drugo svojstvo: žilavost. Osim luka za rezanje imam i "olovku" za rezanje, 20-ak cm inox žice pričvršćeno na štapić kojom izrezujem utore u stiroporu. Za svaki utor moram ponovo savijati tu žicu u neki novi oblik (profil utora) i mogu reći da se inox odlično drži. Pitanje je kako bi cekas podnio ta neprestana savijanja malih radijusa.