Skip to main content

Topic: Daska - zamahnuto pod kutem kloferasto krilo (Read 2946 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Daska - zamahnuto pod kutem kloferasto krilo

U izradi je plank - sweptdihedraltappered krilo. Plank 100x21cm RR310, tappered sweptdihedral sa svake strane po 25cm, napadni rub unazađen 10 cm, vrh podignut 10 cm, vanjski profil tetive 15 cm, RR310->RR510 profil.

Pila s uređajem za pritezanje: inox 0.6mm, 120 cm duga, radi odlično na 14V, a ako Vam se ne žuri ide i na 12:
[attach=1]

Naprava za izrezivanje utora za servoe i sl., promjenjivog profila: ista žica kao gore, duga 15 cm, previše se grija i na 5V, pa treba raditi brzo:
[attach=3]

Krilo No.1.
Turbulatora na bacanje:
[attach=2]

Ipak sam ga odlučio isprobati - nije teško zapiknuti balansni uteg u meki stiropor:
[attach=4]

Rezultat je ugodno iznenađujući:
[attach=7]

Ostalo je nešto komponenti od prošlih modela koje bi se dalo iskoristiti. Sačuvat ću ovo čudo i pretvoriti ga u nešto još neviđeno. Težište mora biti problematično naprijed - morao sam urezati otvor za prop usred krila (postoje li kakvi kardanski produžeci osovina na tržištu?) Naravno, napadni rubovi nastavka krila  (iza propelera) oblikovani su da "izravnaju" vrtložni tok izazvan rotacijom propelera te tako pridonesu energetskoj ucinkovitosti modela (vi koji mi prigovarate na mnoštvu ideja bez realizacije - mislim na vas :P)
Ramenica je ona s Easystara, samo sad ugrađena u napadni rub. Odmah do nje stisnuta je i baterija, što nažalost nije bilo dovoljno da pomakne težište dovoljno naprijed - zato sam i dodavao ove komplicirane dodatke (sweptdihedraltappered). Da nije trebalo micat težište ostala bi samo daska. Volim jednostavnost.
Nakon pokojnog Zagija ostao je i jedan elevon. Zašto da stoji?
Na drugoj strani izrezao sam kut krila kao elevon. Stražnji. Znam, bilo bi zanimljivije da sam prednji, ali...volim jednostavnost, a prekomplicirano bi mi bilo tumačiti ponašanje u zraku i naštimavati postotke na stanici da je prednji. Bit će idući put. [attach=5]
[attach=6]


Jučer sam dodao i te sweptdihedraltappered vrhove, pa bi danas trebalo poletjeti. Možda i uspije  :-[

Komentari, kritike i savjeti dobrodošli.


Odg: Daska - zamahnuto pod kutem kloferasto krilo

Reply #1
Aroso,
vidim da si vec odmakao u gradnji i nema nazad,
ja nebih uzeo ovaj Profil jer je on Autostabilni pa je Otpor u letu mnogo veci nego kod Klasicnih Profila ali kako ti je ovo Prvenac ostavi pa kod slijedecega moze biti promijenis,
uzmi deblji Styropor kada rezes jer tada ti ostatak posluzi da stegnes Plank,ovaj Profil nije bas pogodan kod Plankiranja,

Pozdrav i Sretan Uskrs ti zeilim, Iv

Odg: Daska - zamahnuto pod kutem kloferasto krilo

Reply #2
Aroso,
vidim da si vec odmakao u gradnji i nema nazad,
ja nebih uzeo ovaj Profil jer je on Autostabilni pa je Otpor u letu mnogo veci nego kod Klasicnih Profila ali kako ti je ovo Prvenac ostavi pa kod slijedecega moze biti promijenis,
uzmi deblji Styropor kada rezes jer tada ti ostatak posluzi da stegnes Plank,ovaj Profil nije bas pogodan kod Plankiranja,

Pozdrav i Sretan Uskrs ti zeilim, Iv

Je autostabilni, ali za plank i treba takav:  http://www.mh-aerotools.de/airfoils/flywing1.htm

A ovo sada bas i nije cisti plank - ima 25 cm-ske swept_dihedral_tappered vrhove.
Danas sam ga i isprobao - leti gore-dolje +/-30° frekvencijom par Hz kad mu dignem elevone do kraja (cca 10-ak °) i dam pola gasa. Letio je par sekundi.
Pretpostavljam da je kriv motor cija os ne prolazi kroz teziste nego iznad. Spustit cu motor, sto ce mu dati i dodatnu stabilnost zbog spustanja tezista pored te dinamičke, zbog potiska koji mu spusta nos. Prop ce biti u vecoj opasnoosti od zapinjanja o tlo, al' trava raste, valjda ce prezivjeti.

Kako to mislis da stegnem plank s debljim stiroporom? Ovaj je bio dvostruko deblji od samog profila.

Sretan uskrs i tebi.

Odg: Daska - zamahnuto pod kutem kloferasto krilo

Reply #3
ma ti si to pojednostavnio do MAKSIMUMA
mislio sam da ces ga Plankirati Balza Furnirom

Iv


Odg: Daska - zamahnuto pod kutem kloferasto krilo

Reply #5
Urednije i pedantnije napravljeno od mojeg, ali ne svidja mi se koncept - preZagijasto je, ja pokusavam nesto pticolikije napraviti, bez vertikalnih povrsina, sa sto je moguce slabijim motorom, dugih krila...
Ako pomicanje motora ne urodi vecom, odnosno zadovoljavajucom stabilnoscu, dodat ću i mobitel da visi s napadnog ruba...ovako:

 ;)

Odg: Daska - zamahnuto pod kutem kloferasto krilo

Reply #6
ma ti si to pojednostavnio do MAKSIMUMA
mislio sam da ces ga Plankirati Balza Furnirom

Iv

Šta znači Plankirati Balza Furnirom?
Presvući ga tankom slojem balze? Zbog čvrstoće?

Neću, prelazim na depron - jučer sam letio i izrazbijao ga da je bilo ružno za gledat.
Iako sam spustio motor (os na cca 1 cm iznad tetive profila) , i dalje je previsoko. Leti kako-tako dok je u manje-više horizontalnom pitchu, ali kad se jednom okrene prema zemlji motor pretegne i ne da ga se vise ispraviti dok ne dobije odredjenu brzinu, a ne dobije je prije no sto tresne o pod.
Korekcije za ubuduće: motor još niže, kontrolne površine premjestiti na dihedralswept povrsine (blize vrhovima i vise natrag). Ali to cu raditi na depronu, iznova.

I jedno pirtanje: ima li konstrukcija dihedral u sredini, a plank prema vrhovima krila ikakvu prednost u usporedbi s obratnim?