Skip to main content

Topic: Koliki razmak izmedju rebara krila od deprona? (Read 4498 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Koliki razmak izmedju rebara krila od deprona?

Radio bih i rebra i oplatu od 3mm Isofloora,  leteće krilo za sporo letenje, tj. jedrilica s pomoćnim motorom raspona 2m, profil dug 20-ak cm i visok oko 3.

Hoce li trebati ramenjača za te dimenzije ili ce biti dovoljno kruto i bez?

Hvala

Odg: Koliki razmak izmedju rebara krila od deprona?

Reply #1
ja imam jedan uradak s 110cm profil krilom bez ikakvih pojačanja, samo napadni brid ojačan trakom nekom posebnom. Extra 260 i moram reći da je dosta čvrsto. Isto depron 3mm i rebra su od 6mm.  sa svake strane ih ima po 4, na sredini gdje ide fuse 3 s time da sam morao pojačavati spoj s fusom jer mi je izgledalo da će tamo biti najslabije. Isto tako s donje strane je poduplan depron i ide malo preko 10 cm s obje strane fusa zbog čisto sile naprezanja.
2 m mi se čini too much bez barem nekog ojačavanja srednjeg dijela.
nemam iskustvo s tim rasponom , ali tako bi ja krenuo po mom malom iskustvu koje imam od ovog 110cm.
Kaj neka letvica ne dolazi u obzir po sredini profila?



Odg: Koliki razmak izmedju rebara krila od deprona?

Reply #4
Radio bih i rebra i oplatu od 3mm Isofloora,  leteće krilo za sporo letenje, tj. jedrilica s pomoćnim motorom raspona 2m, profil dug 20-ak cm i visok oko 3.

Hoce li trebati ramenjača za te dimenzije ili ce biti dovoljno kruto i bez?

Hvala
Imaš jedan takav projekat ovdje: http://www.modelisme.com/forum/aero-construction/156709-planeur-2m-depron-perso.html

Ako se odlućiš za nešto manji raspon, 1,5 m i motor naprijed, pošaljem ti nacrte za jednog takvog 'Zelenka', slika ti je u 'Nešem hangarčiću...'

Damir

Odg: Koliki razmak izmedju rebara krila od deprona?

Reply #5
Ne znam hoće li pomoći, ali ja sam radio od deprona krilo 1.2m za spit tako da sam armiranu mrežicu stavio na (rigips) iznutra na donju površinu a zatim kroz male rupice ubrizgao ljepilo za stiropor (pištoljska pjena za lijepljenje stiropora)u šupljine između rebara koje sam opet stavio samo radi oblika krila.Jako čvrsto i lagano!

Odg: Koliki razmak izmedju rebara krila od deprona?

Reply #6
Odlična fora! Gdje se kupuje i kako se zove to pjena-ljepilo. Mislim da znam o ćemu se radi, da sam to vidio jednom u nekoj drugoj namjeni.

Odg: Koliki razmak izmedju rebara krila od deprona?

Reply #7
Ne znam hoće li pomoći, ali ja sam radio od deprona krilo 1.2m za spit tako da sam armiranu mrežicu stavio na (rigips) iznutra na donju površinu a zatim kroz male rupice ubrizgao ljepilo za stiropor (pištoljska pjena za lijepljenje stiropora)u šupljine između rebara koje sam opet stavio samo radi oblika krila.Jako čvrsto i lagano!

Al onda opet imaš punjeno krilo umjesto šupljega. Nije li onda jednostavnije izrezati ga iz stiropora i obući u mrežicu/tkaninu?

Odg: Koliki razmak izmedju rebara krila od deprona?

Reply #8
Još bolje od stirodura, danas sam baš izrezao zagija ukupna težina 156g. Vrlo čvrsto i perfektno glatko.
Tko dođe u Buševec može pogledati ili kupiti  ;)

Odg: Koliki razmak izmedju rebara krila od deprona?

Reply #9
Javim ti za ljepilo.Meni je bilo komplikovano rezati stirodur.Radi toga sam izradio krilo od deprona i popunio ga na opisan način.Bez popune krilo je puklo pri nespretnom slijetanju.Drugi put pad sa visine 10metara (pikirao na nos) i krilo mi ostalo čitavo!Stirodur je također super, jako je čvrst i lagan.

Odg: Koliki razmak izmedju rebara krila od deprona?

Reply #10
Javim ti za ljepilo.Meni je bilo komplikovano rezati stirodur.Radi toga sam izradio krilo od deprona i popunio ga na opisan način.Bez popune krilo je puklo pri nespretnom slijetanju.Drugi put pad sa visine 10metara (pikirao na nos) i krilo mi ostalo čitavo!Stirodur je također super, jako je čvrst i lagan.

Je li to krilo koje je puklo pri slijetanju imalo kakvu ramenicu?
Ili je pukla samo "oplata" od deprona na napadnom bridu?

Odg: Koliki razmak izmedju rebara krila od deprona?

Reply #11
Puklo je po sredini nije imalo nikakvu remenjaču samo depron