Skip to main content

Topic: PILATUS PC-9M (Read 20984 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #15
Nisam napisao u čemu je problem - dakle, avion se ponaša kao da nema krila, vuče ili na lijevu (par puta u desnu) stranu, rep tone i avion ulazi u hovering, radi loop i na leđima završava na tlu..sve to se dešava u te tri-četiri sekunde 2 metra iznad tla, gas je nekih 60-70% s obzirom da već na 50% "vuče" ...fakat ovome se nisam nadao  :D RTF težina je točno 690 grama...dal je pretežak..dal je loš CG, iako sam pokušao s baterijom dobiti neutralan CG....dal je kriv dizajn krila, kut krila, dužina krila..uf..pitanja pitanja

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #16
kakav ti je kut motora u odnosu na avion?

probaj ga postaviti par stupnjeva prema dolje

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #17
Nisam na to obraćao pozornost, al rekao bih da prati neku osnovnu liniju čitavog aviona..neznam jeste li prijetili, ali krivo sam okrenuo krila  :D žalosno, al ono što bi trebalo biti gore to je dolje... svaka mi čast  :) ako je u tome problem, režem nova  :D inače profil je naca 0012 a sama krila su malo veća po širini i dužini od originala (original krila su mi se činila malo pre tanka i prekrhka)...

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #18
Quote
rep tone i avion ulazi u hovering, radi loop i na leđima završava na tlu.

ovaj opis mi najviše liči na krivi cg.. tj. tail heavy.. probaj pomaknut CG, bateriju više na nos.. ili stavi neki uteg ako nemaš mjesta.

lakše je letjeti nose heavy nego tail ;) kasnije pomiči natrag dok ne dobiješ zadovoljavajući cg.

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #19
Nisam napisao u čemu je problem - dakle, avion se ponaša kao da nema krila, vuče ili na lijevu (par puta u desnu) stranu, rep tone i avion ulazi u hovering, radi loop i na leđima završava na tlu..sve to se dešava u te tri-četiri sekunde 2 metra iznad tla, gas je nekih 60-70% s obzirom da već na 50% "vuče" ...fakat ovome se nisam nadao  :D RTF težina je točno 690 grama...dal je pretežak..dal je loš CG, iako sam pokušao s baterijom dobiti neutralan CG....dal je kriv dizajn krila, kut krila, dužina krila..uf..pitanja pitanja

CG CG CG CG CG

Nemoj se obeshrabriti zero, tvoj model je jedan od ljepših tu na forumu ( i tvojih ruku djelo ),sad još samo da poleti................
Po ovome što si napisao je vjerojatno CG  :-[

Drugi put kod reglaže modela otežaj njuškicu  ;) . Slično je bilo sa mojim Mirageom i Gripenom
Model je jako teško izvući ako je repat ( nema se cajta ) ali suprotno tome ako je nosat
Evo jedan video sa repatim i gotovo neupravljivim modelom

www.youtube.com/watch?v=suQJu0aZVDA&feature=player_embedded

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #20
fino taj gripen izgleda...


eto i jednog tail heavy, znam da je krivi cg, jer ga nisam mogao dobiti ,tako da na nosu vozim još jednu bateriju od 2200mah samo zbog balansa, i dalje nije dobar cg, al nije završio kršem, da je još malo bio lakši nos ne bi ni letio.. uglavnom, čim daš gas.. rep potone a komande ne rade ;D

Wora maiden flight

Inače, ovaj pilatus obzirom na način izrade, je predobar..


ps. kad bacaš model iz ruke, nikad full gas, negdje sa pola ili nešto malo više, pa kad poleti možda čak i malo oduzmeš gas na kratko dok se model ne ustabili ;)

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #21
Vjerujem da će ove naše "Tarzanije" pomoći  zero-u.

Wora

Barem je bilo "haj alfa"  ;D

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #22
Vjerujem da će ove naše "Tarzanije" pomoći  zero-u.

Samo dajte, hehe, iako videi sugeriraju na probleme, barem ste letjeli, za razliku od mene i mog čudesa :D :D natjerat ću taj komad stirodura da leti, previše živaca, love i vremena je otišlo zbog njega, ima da leti i točka!!  :)

Tihomire, care, početak videa je hebenica  :D :D

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #23
Vjerujem da će ove naše "Tarzanije" pomoći  zero-u.

Wora

Barem je bilo "haj alfa"  ;D

 :D da.. skoro kao sukhoi ;D


ps. zero za ono šta ti vuče u jednu stranu zbog momenta, mislim da se to kao što je netko rekao, dodatno može ublažiti da motor zakreneš po nekim kutem.. al to će ti neki "traktor" guru bolje napisati.. meni više leže ove pusher varijante ;)


Odg: PILATUS PC-9M

Reply #24
Vjerujem da će ove naše "Tarzanije" pomoći  zero-u.

Samo dajte, hehe, iako videi sugeriraju na probleme, barem ste letjeli, za razliku od mene i mog čudesa :D :D natjerat ću taj komad stirodura da leti, previše živaca, love i vremena je otišlo zbog njega, ima da leti i točka!!  :)


ajde.. nemaš brige.. vidi moj prvi let od nekoliko sekundi... nakon jedno 10 razbijenih modela.. ovaj je bio preljepljen svim i svačim.. skoro neuništiv...

First Flight

 :D

Ima i gorih filmića, samo moram stavit na net.. gdje po cijele dane nabacujem model po livadi a nikako da poleti.. ;D

i ovaj.. kasnije je konačno poletio... s time da mi je jedan servo prekidao na kablu..

F117 RC model Plug and Pray - Mreznica Maiden flight


A ovako završe modeli koji dobro ne lete ;D

Predator UAV - only fools and horses

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #25

ovaj opis mi najviše liči na krivi cg.. tj. tail heavy.. probaj pomaknut CG, bateriju više na nos.. ili stavi neki uteg ako nemaš mjesta.


CG CG CG CG CG

Stavio sam ga na vagu, 1/3 od napadne ivice, dodatnih 45 grama na nosu da bi krila bila u ravnini (50:50), a nekih 55-60 grama da bi nos prevagnuo. Baterija je na dosta nezahvalnom mjestu (krila) tako da s njom ne mogu nešt previše napravit (osim još više otežat rep)...ide sad 60-tak grama nečeg na nos, pa ćemo probati.

EDIT: Isprobao s utegom, ništa bolje, dapače, sad je i pretežak (750 grama)...prednji spoj krila i trupa se potrgao, motor je popustio na svom ležištu, od udarca u tlo je otišao prop adapter i sama osovina, ostalo je sve ok...

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #26
Koliko taj motor daje snage/potiska? + jel tresnuo kao cigla ili je barem malo bolje letio pa ga nisi stigao izvuć?

Ako ravno pada na nos, malo ga utrimaj prema gore.. dok ne poleti..


Odg: PILATUS PC-9M

Reply #28
Bok!

ja sam kupio PC9 styro od Ultraflymodels-a, za motor klase 400....stavio gore gljivicu i 8x6, leti super. Inače, on koristi 4412 profil (modificirani 2412), pa možda razmisli o nekom od tih profila.

NACA 0012 je (ako se sjecam ovako napamet) simetrični profil, što znači da u ekvilibrijum uvjetima ne stvara nikakav uzgon (tj. stvara identičan uzgon s obje strane), pa onda moraš mijenjati AoA (napadni kut) da dobiješ neku razliku u uzgonu. Dobar je za 3D modele. A PC9 ne bih baš nazvao 3D modelom pa da mu to odgovara...

Uglavnom, da ne teoretiziram, čisto probaj ako ti se da s jednim od ovih profila koje sam ti naveo - ovaj moj PC9 prekrasno jedri bez pogona (probao, jer sam se penjao na krov po njega, pa ga frustriran bacio dolje ne bi li se razbio, a on zglajdao i sletio ko po špagi).

Sve napisano za CG stoji - bolje da je nosat.

Tomislav.
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #29
pogledao sam filmić malo na slow speedu, hm i dalje ti model završava na repu prije nego li na njušci, uglavnom kad ga baciš ne nastavlja gibanje ravno, silazak ili lagani uspon, već se propinje i rep ti pretjeće nos...

Sad ovako na prvi pogled izgleda da je i dalje repast, opet možda nema dovoljnu brzinu, no uglavnom i kad krene okomito trebao bi se penjati, ne propadati na rep.

Ono šta ti se događa na repu, je da ti model nakon bacanja odmah krene okomito, sa repom koji propada, a kontrole na krilima ti završe u sall-u i prevrne se preko repa. Sad ili je i dalje repast ili nema dovoljnu brzinu da se podigne.

Ono prebacivanje preko lijevog krila i naglo propadanje (na nož), je mislim odlika modela sa dihedral krilima, ispravite me ako griješim.


Druga stvar, kad bacaš model iz ruke, najidealnije bi bilo da ga držiš oko cg-a, i ako je model ispravno podešen, pogotovo kod tih lakih modela (ispod kg) on bi čak i sam trebao krenuti iz ruke, bez prevelikog zabacivanja..

Ne znam odakle si, no bilo bi dobro da sa sobom povedeš nekog iskusnijeg modelara da ti to naštima na licu mjesta u par minuta.