Skip to main content

Topic: PILATUS PC-9M (Read 20985 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #30
Kut motora također zna praviti sr..a. Prvi Piper poletio od šale (sa zemlje) , drugom sam motor okrenuo previše prema dolje i samo je kljucao po zemlji, nikako poletiti, iako je imao snažniji motor. Kasnije sam mu smanjio kut  i potpuno druga priča...
Ovo s promijenom kuta krila bi također moglo jako pomoći...
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #31
Zero, model je lijep i šteta je da ga se ne nauživaš letiti. Da li je u pitanju razlika kuteva krila i horizontalca, krivo težište ili krivi kutevi motora (po horizontali ili vertikali za kompenzaciju okretnog momenta) nebi sada špekulirao jer je pretpostavka majka svih zajeba !
Zato, odredi težište za početak na jedno 33% od napadna ivice.
Postavi ga na ravnu površinu i postavi preko horzića jedno ravnalo da utvrdiš da li krila imaju nula ili neki mali pozitivan napadni kut, za početak 2 stupnja odokativno?
Da li motor 'gleda' prema dole za jedno 2,3, ili 4 stupnja?
Da li motor 'gleda' u desno jedno 2-3 stupnja (kompenzacija okretnog momenta - zato se možda prebaci preko lijevog krila ?

Neka ga pomočnik drži u rucu pažljivo, daj puni gas i provjeri da li se okretne površine pomiću pod najjačom strujom zraka, tj. da li su servaći dovoljno jaki (može te tu zahebati i BEC) ?

E sada ,ako si ovo sve nekako odoka sredio, možeš probati još jedan test: ovjesi ga na dvije sjalice sa svake strane krila da visi na lusteru u težištu (znači hvatište omči sajlica na cca 33% krila od naprijed i neka model bude u raznoteži vodorava - sada sasvim lagano daj ga i što se zbiva ?
Pazi, ovaj test sa vješanjem je pikzibnerski i ne donosi neka posebna saznanja, ali ako model pri sasvim laganom gasu počne divljati, znači da je vjerojatno preteška elisa.

Inaće ti mali modeli sa krilima ispod 1 m su jako nervozni u zraku, letio sam neke i od 60 cm, ali nije mi se svidjelo baš  :D .

Javi kako je prošlo,
sretno,
Damir

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #32
Kut motora također zna praviti sr..a.

Kut mogu podesit, al nemam na kaj stavit prop jer mi se taj jedini alu adapter zavinuo...osovinu jesmo zamjenili, al ovaj komad sad nemam  :'( :'(

Ovo s promijenom kuta krila bi također moglo jako pomoći...

Pa razmisljam da napravim nova krila, pot

puno ravna, bez ikakvih kuteva, uz biti, imam ono plavo krilo s treće slike u prvom postu. A i morat ću srediti novi spoj krila s trupom jer ovo sad ne štima (a i potrgalo se).

Zero, model je lijep i šteta je da ga se ne nauživaš letiti.

Istina, istina...  :D :D

Zato, odredi težište za početak na jedno 33% od napadna ivice..

Jesam, stavio sam na 1/3 od napadne ivice, i 60-tak grama tereta na nosu je prevagnulo na nos, ali model radi ista s**nja kao i kad je bio tail heavy. Drage volje bih isprobao sve ove trikove, ali kako rekoh gore, nemam trenutno adapter za prop, kad nabavim, budem probao, čak ozbiljno razmišljam o prop saveru kako mi je sugerirao kolega Mihael jer na ovaj način osovine odlaze same od sebe, kasnije, ako se nekako uspije sredit, eventualno vratim natrag spinner.

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #33
Uglavnom, da skratim svoje viđenje svega u jedan post, s obzirom da je ovo napravljeno "samo" prema planu, a ne prema nekom build logu, svjestan sam da model ima podosta nepravilnosti, ponajviše zahvaljujući mom neiskustvu (ovo mi je prvi model u životu koji sam napravio) i bilo je za očekivati da  neće sve ići po planu. Mislim da je odabir materijala ipak promašen prvenstveno zbog apsorpcije topline, a drugo, tu se dalo skinuti puno više "mesa" i olakšati model, posebice u predjelu nosa, pa bi sad i baterija stala u taj dio  :D

Druga stvar, profil krila je, kako je i rečeno, očigledno promašen, a krila jednom kad sam napravio nisam provjeravao balans iako sam potrošio podosta ljepila za ljepljenje remenjače i onih djelova gdje krilo ide u kut, malo više ljepila na jednom, manje na drugom, vjerujem da bi već bio problem (posebice ako je riječ o ljepilu iz pištolja)

Osobno smatram da je model pretežak (750 grama s prevagom na nos) za svoju veličinu (bez obzira na to što motor ima 900injak grama potiska, ALI, možda ne s 8x4 propom kojeg imam!), uz, naravno, nepravilnosti kojih zasigurno ima napretek i koje sigurno doprinose problemima koji su nastali.

..eto, kako god model izgledao sjajno, ne želim se hvalit (s nečim što je lijepo, a nije funkcionalno),al moram priznat, svi koji su ga vidjeli uživo, puno pozitivnih kometara je bilo na dizajn i izgled :D :D ako ništa drugo, poslužit će kao malo veća maketa, ipak, to je moj drugi hobi  ;)

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #34
Iz filma koji si poslao kao link na PM, vidi se da je težak na repu, ali isto tako da si ga ti na svakom dizanju zastolirao. Ne možeš mu dodati gasa 3 sekunde i onda oduzeti, tako pada i najbolje uregliran avion.
Dakle:
1. Probati još malo rješiti težište, ali ne dodavanjem težine u nos, nego pomicanjem baterije.
2. Motoru dati par stupnjeva dolje i isto tako udesno
3. Kod dizanja u zrak, dati  mu gasa i pustiti ga da se digne. Znam da te je frka da se ne razbije, ali u tome i jest vic. Nafrlji ga do kraja i podigni u zrak, a onda borba i oduzimanje gasa (pomalo) ;)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #35
Iz filma koji si poslao kao link na PM, vidi se da je težak na repu, ali isto tako da si ga ti na svakom dizanju zastolirao. Ne možeš mu dodati gasa 3 sekunde i onda oduzeti, tako pada i najbolje uregliran avion.

Nije istina!!  :D :D hehehe, dokle god sam to radio, osovina, adapter i prop su bili čitavi, vidiš da ga vuče dolje, gasi!  :D probao sam s gasom i duže, od tad je sve deformirano osim propa  :)

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #36
Bez obzira, riješiti točku po točku 1-3.
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #37
Uglavnom, da skratim svoje viđenje svega u jedan post, s obzirom da je ovo napravljeno "samo" prema planu, a ne prema nekom build logu, svjestan sam da model ima podosta nepravilnosti, ponajviše zahvaljujući mom neiskustvu (ovo mi je prvi model u životu koji sam napravio) i bilo je za očekivati da  neće sve ići po planu. Mislim da je odabir materijala ipak promašen prvenstveno zbog apsorpcije topline, a drugo, tu se dalo skinuti puno više "mesa" i olakšati model, posebice u predjelu nosa, pa bi sad i baterija stala u taj dio  :D

Druga stvar, profil krila je, kako je i rečeno, očigledno promašen, a krila jednom kad sam napravio nisam provjeravao balans iako sam potrošio podosta ljepila za ljepljenje remenjače i onih djelova gdje krilo ide u kut, malo više ljepila na jednom, manje na drugom, vjerujem da bi već bio problem (posebice ako je riječ o ljepilu iz pištolja)

Osobno smatram da je model pretežak (750 grama s prevagom na nos) za svoju veličinu (bez obzira na to što motor ima 900injak grama potiska, ALI, možda ne s 8x4 propom kojeg imam!), uz, naravno, nepravilnosti kojih zasigurno ima napretek i koje sigurno doprinose problemima koji su nastali.

..eto, kako god model izgledao sjajno, ne želim se hvalit (s nečim što je lijepo, a nije funkcionalno),al moram priznat, svi koji su ga vidjeli uživo, puno pozitivnih kometara je bilo na dizajn i izgled :D :D ako ništa drugo, poslužit će kao malo veća maketa, ipak, to je moj drugi hobi  ;)


nećeš vjerojvati.. ali najteže je sam prvi puta poletjeti.. ja sam razbio nekih nešto više od 10 modela dok nisam poletio, nakon toga sam razbio još desetak dok nisam skužio nekoliko stvari:

CG = nose heavy loše leti, tail heavy leti samo jednom ;)
bacanje iz ruke dosta vremena ti treba dok ne osjetiš kako to napraviti

750 grama na motoru koji daje 900 grama potiska ne znači ništa osim krajnje brzine. I dalje imaš više nego 1:1 omjer potiska :težine

sad... svi ovi kutevi, profili krila položaji dosta utječu na performanse i finese. No iz dosadašnjeg iskustva, mogu ti reći da će i skroz polomljeni model, bez nosa, sa otkinutim krilom, i vertikalnim stabilizatorom ipak letjeti (ako imaš  1:1 ili već omjer), a da je CG ispravan. Bez ispravnog CG-a možeš se samo šutati s modelom na livadi.

Ja vozim slomljenog F22 već mjesec dva, jer mi se jednostavno ne da krpati. ;)






Odg: PILATUS PC-9M

Reply #39
Evo, bušim "meso" napred da stane baterija  :D zamolio bih nekoga da mi kaže kak se ovo "službeno" zove, kanim to stavit kasnije na motor jer ovaj običan prop adapter ne služi ničem.



Tražio sam pod shaft adapter, prop adapter al nije to to



Odg: PILATUS PC-9M

Reply #42
Hehehe, ma "preslab" je ovaj običan koji je gore, otišo je i on i osovina... zato velim da bi svakako bilo bolje da nabavim ovaj jači koji se šarafi na kučište motora.


Odg: PILATUS PC-9M

Reply #43
Tu sam te čekao. I sam si shvatio da ti je to slaba točka. Masivan spiner (a ne prop saver  :) ) i duga osovina pri padu na nos mogu jedino završiti tako kako jesu...
Ali zato prop saver http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=8240 pogotovo na skraćenoj osovini, ima ulogu apsorbcije udarca i često spašava prop a ponekad i osovinu.
Ti bi trebao cijeli nosač motora izvesti tako da ga udaljiš od trupa (tako si pomogao pomaknuti i težište) , skratiti osovinu do mjere da samo prolazi kroz stiro poklopac motora i onda gore prop spiner ili prop adapter (onaj za koji si pitao kako se zove).
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #44
Ti bi trebao cijeli nosač motora izvesti tako da ga udaljiš od trupa, skratiti osovinu do mjere da samo prolazi kroz stiro poklopac motora i onda gore prop spiner ili prop adapter (onaj za koji si pitao kako se zove).

Osovina bez adaptera jedva da izlazi iz trupa u ovoj varijanti, a za prop saver je neće biti "dovoljno"  :'(