Skip to main content

Topic: PILATUS PC-9M (Read 20982 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #60
Postoje već neke ideje za v2, al to neće tako skoro  :) sad bih još htio rješiti bateriju (posudio sam iz AXN-a, 1800mah). Dal sad da zadržim tu težinu  ~630 grama RTF sa 1800mah (sad kad znam da nije težak i leti) ili da ga malo otežam s 2200mah i dodatnih 30 grama? Kaj bi vi napravili?  :D

Update: Prerađen je cowl tako da paše sa prop saverom, u njušku i trup sam stavio pojačanja i štopere koji drže bateriju, još neke sitnice su stavljene u trup, produžene žice do motora, čime je naravno, masa opet porasla, sada RTF iznosi 660 grama (630 grama je imao model kad je poletio).

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #61
gle.. za 50-60 grama više ako je cg dobar ništa se ne mjenja, samo malo više gasa ;D

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #62
Pozdrav

Evo novi sam na forumu ali ne u modelarstvu.
Baš sam guglao  jer sam odlučio napravit elektro model pilatusa PC-9M "krila oluje" u mjerilu 1:12, kombinacija stirodura, deprona i balze.
Kontam, nemogu vjerovat da nekome nije palo na pamet to već izradi :) i evo zeRo me preduhitrio.
ja se prijavljujem za mala krila :)


Odg: PILATUS PC-9M

Reply #63
Hehe, možda sam te preduhitrio, ali moj model nije funkcionalan, ok prvi mi je  :D Ukoliko imaš iskustva u izradi modela, nadam se da ćeš podjeliti s nama svoj rad na ovom modelu, koliko vidim, odluka je već pala. Ja bih morao napraviti neke modifikacije na svom modelu, posebice po pitanju mase. Prije par tjedana je Art tech izašao sa novom verzijom PC-9 a dimenzije su gotovo pa identične mojima (850mm/860mm), samo što je s baterijom 100-injak grama lakši od mojeg, što kod mene izaziva dosta velike probleme kod poljetanja iz ruke.

Uglavnom, da idem sad radit još jednog, stirodur i borovina definitivno u krila (ovo je nepoderiva kombinacija), razmislio bih o ravnim krilima i naravno, drugačijem profilu, dok bi trup ipak radio u kombinaciji storidur/EPS ili izofloor jer je "čisti" blok stirodura pretežak za čitav trup što je kod mene situacija (s obzrom da model ima dosta malu površinu krila). Ono što bih ti svakako savjetovao je da pripaziš na veličinu kontrolnih površina. Ja sam napravio prevelike i imam puno problema zbog toga (čak i sa smanjen end pointovima) , pogotovo sa elevatorom koji, iako je scale, definitvno je prevelik za model ovih dimenzija.

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #64
Da baš sam vidio da je art tech izbacio pilatusa, ali već iman njihovu cesnu pa mi je tlaka kupovat, ovako je definitivno zanimljivije.
Što se tiče tehnike, mislio sam trup kao što si i rekao nešto stirodur i izofloor
doduše izdubiti sredinu stirodura.
Već sam napravio mali vacuum forming , pa ću kokpit i pokrivo motora od plastične folije.
Krila mislim, od tankog izofloora a napadni i izlasni brid od balze, ali neznam još sam u fazi promišljanja.
Ako neki iskusniji modelar ima savjet neka se izjasni.
Namjeravam izraditi i stajni trap za ovaj model.
U svakom slučaju i ja počinjem od onog nacrta skinutog sa neta kao i ti.

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #65
Da ne bude zabune krila su profilna...znači balza, napadni i izlazni brid, a izofloor zatvara profil sa gornje i donje strane.

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #66
...pa mi je tlaka kupovat, ovako je definitivno zanimljivije...

Pozdrav novom samograditelju. Dobro došao na forum  :)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #67
Da baš sam vidio da je art tech izbacio pilatusa, ali već iman njihovu cesnu pa mi je tlaka kupovat, ovako je definitivno zanimljivije.
Što se tiče tehnike, mislio sam trup kao što si i rekao nešto stirodur i izofloor
doduše izdubiti sredinu stirodura.
Već sam napravio mali vacuum forming , pa ću kokpit i pokrivo motora od plastične folije.
Krila mislim, od tankog izofloora a napadni i izlasni brid od balze, ali neznam još sam u fazi promišljanja.
Ako neki iskusniji modelar ima savjet neka se izjasni.
Namjeravam izraditi i stajni trap za ovaj model.
U svakom slučaju i ja počinjem od onog nacrta skinutog sa neta kao i ti.

pozdrav novom samograditelju...  :)

za ovako mali model preporučam veliki oprez kod odabira balze...  jer gustoća balze znatno varira od lista do lista pa ti preporučam rezanje letvica za ivice iz istog lista... da ne bude jedna strana teža od druge...  ;)

Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #68
Hvala na savjetu
E sad pogon, baterije, serva, propeler itd. to je ono što me trenutno zanima.
Kao što sam rekao imam cesnu 182 od art-techa sa brushless motorom, i baterijom  LI-PO 7.4V, 1800mAh, propeler je trokraki 8x6
Ima li smisla ovo iskoristit za pilatusa, jer ustvari imam novi rezervni motor i propelere za tu cesnu?
Hvala

Odg: PILATUS PC-9M

Reply #69
Pozdrav!
Ne želim cjepidlačit ali nakon toliko muke oko modela da se lijepo vidi servo na trupu baš i nije neki dizajn a i bode u oko.
Probaj drugi put stavit cjevčice i čelične žice a servo u trup da se ne vidi.
A za ovaj avion sve pohvale!!!
Pozdrav svim modelarima!