Skip to main content

Poll

Radije bi ste vidjeli mirage kao?

  • Trešćice za potpalu roštilja
    1 (25%)
  • Build log kalupa.. pa kompozitni model
    3 (75%)
  • Nekoliko varijacija iz kalupa dvosjed i jednosjed
    0 (0%)

Total Members Voted: 4

Voting closed: July 31, 2011, 09:44:54 pm

Topic: mirage 2000 C (2000-5) (Read 10720 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: mirage 2000 C (2000-5)

Reply #15
filmić je predobar i već skidam film...  ;)

ako razmišljaš o promjeni napadne ivice trebaš već polako razmišljati o mehanizmu i svemu da nebi bilo previše piljenja prije plankiranja...
budem još malo pregledal filmiće pa se možda izrodi koja ideja za mehanizam...  8)
Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: mirage 2000 C (2000-5)

Reply #16
da.. za kontrole namjeravam koristiti rotary drive system.. tako da mi treba samo rupa za osovinu.. više me brine ponašanje i miksanje.. pošto je napadna ivica u originalu iz dva djela, s time da se jedna polovica savija dolje prilikom poljetanja za veći lift.. ali vidim na filmu da se u letu pomiću i ostale..


btw. film je dobar, ok je i priča, malo drugačije od američkih/holivudskih produkcija, obzirom da se radi o francuskom filmu.. 5+

Odg: mirage 2000 C (2000-5)

Reply #17
čital sam da je RDS super stvar kad se dobro podesi... na kontrolnim površinama ti kod RDS-a mora biti dobra vodilica koja se nebude baš tak lako habala... čital sam da je jedna od jeftinijih preporuka napraviti vodilicu od onog materijala od kojeg se rade radne ploče za kuhinje i šankove... mislim da bi škart mogel dobiti jako jeftino...

kaj se tiče slatsi (http://en.wikipedia.org/wiki/Leading_edge_slats) to se da lako složiti, treba ti samo 1 slobodni kanal, 2 servaća i ovo: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=8863...
kaj se tiče miksanja, možda bi ih za početak bilo bolje koristiti odvojeno, da ne bi bilo iznenađenja u zraku...  ;D

kaj se mene tiče, jedva čekam da vidim kak bude sve skupa izgledalo i radilo...  8)

ideš na skalu ili?  ::) 
Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: mirage 2000 C (2000-5)

Reply #18
je .. ti slatsi.. to je to.. bio sam to prije naletio ali nisam mogao naći ponovno ;D

i meni se čini da je dosta dobar i da neke stvari možda čak i olakša..  tu sam našao kitove ..
http://www.irfmachineworks.com/g2rds/

Trudim se ići na skalu, ali mislim da ću prije završiti na scale look  ;) U stvari dosta toga će najviše ovisiti o rasodjeli tereta zbog cg-a.

Neke fancy stvari poput tih slatsa i retrakta će mi biti dodatni teret... no vidjet ću.. kad dovršim kostur i onako nabacim teret, znat ću više.. trenutno me najviše muče baterije.. htio bih srušiti amperažu i stavit veći kapacitet.. to dobijem na 12S, ali mi zato težina naglo poraste na skoro 2kg samo baterija..

Odg: mirage 2000 C (2000-5)

Reply #19
ako imaš nekog tokara (ili sam tokariš) možeš za sitnu lovu sve to skompletirati...

daj reci koji bude to raspon krila...

možda bi ti bolje bilo da ne plankiraš nego da obućeš sve u ploče balze... plank ima tendenciju nepotrebnog povećanja mase zbog hrpe ljepila... ima jedan štos s kojim možeš napraviti presvlačenje, recimo cijele strane krila u komadu, s time da ti nakon oblačenja neće biti potreban niti jedan potez šmirgl papirom... dobiješ savršenu površinu spremnu za staklo + smola (ako ideš na tu kombinaciju) ili za lagani filler + farbanje i lakiranje...  ;)
Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: mirage 2000 C (2000-5)

Reply #20
raspon je nekih 120 cm okruglo... vidio sam negdje na netu lika kako spoji jedno pet -šest listova balze u ploču i to sve u komadu zaljepi na krila.. to sam planirao napraviti sa krilima, dok sam trup namjeravao plankirati..

Sad dvoumim se oko toga da napravim krila od 3 mm balze kao ploče bez stakla, ili da ih obučem u tanju recimo 1 do 1.5 i obučem u staklo.. iako bih rađe ovu prvu kombinaciju bez stakla.

Odg: mirage 2000 C (2000-5)

Reply #21
po meni bi ti 3 mm bilo prepreviše... meni su ti na 2,25 m Corsairu predviđene 1,5 mm ploče (iako su nacrti iz '76 kad nije epoxy bil tak dostupan, pa je finiš bil samo boja + lak, kaj je svejedno dalo dosta čvrstu strukturu)... ja bi ti preporučil 1,5 mm ploče + 25g staklo + epoxy... ako trebaš kakve kontakte za kvalitetno staklo i epoxy kod nas, javi se na PP...  ;) 
Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: mirage 2000 C (2000-5)

Reply #22
po meni bi ti 3 mm bilo prepreviše... meni su ti na 2,25 m Corsairu predviđene 1,5 mm ploče (iako su nacrti iz '76 kad nije epoxy bil tak dostupan, pa je finiš bil samo boja + lak, kaj je svejedno dalo dosta čvrstu strukturu)... ja bi ti preporučil 1,5 mm ploče + 25g staklo + epoxy... ako trebaš kakve kontakte za kvalitetno staklo i epoxy kod nas, javi se na PP...  ;)

Obzirom da je prototip i da će vjerojatno biti krpanja, nekako sam skloniji da ne stavljam staklo..

Budem još razmislio.. staklo stavljaš kistom i valjkom ? Što se tiče epoxya, to imam R&G avio grade epoxy, za staklo imam 18 i 48gramski... sad.. ne znam da li prije epoksija lakiraš balzu da ne popije baš previše epoxy-a ?

Odg: mirage 2000 C (2000-5)

Reply #23
i to kaj veliš za prototip...  ;) možda onda 1,5 mm ili 2 mm balza + koji sloj poliestera (radi niže cijene)...

što se tiče oblačenja u staklo, tu ti preporučam na balzu staviti neki sealer da se balza ne bi napila epoxya... npr. s epoxyem i mikrobalonima možeš dobiti kit jako male gustoće (0,4 g/mL) koji ti uz dobru zapunu daje odličnu bazu za epoxy s kojim natopiš staklo...

kaj se tiče načina nanošenja, držim se članka iz privitka ko pijan plota...   :D samo zanemari onaj dio s Products...
kaj se tiče stakla, tu ti preporučam da paziš na kvalitetu... iako je kinesko staklo jeftino i ima ga u svim mogućim gradacijama nije kvalitetno tkano... recimo, 25 gr stakleno pletivo iz kine nije dobiveno finim tkanjem nego štednjom na materijalu pa pije znatno više epoxya (preko 1,7 puta, što daje laminat od 25 g stakla + 43 g epoxya (25 x 1,7) = 68 g) dok kvalitetno pletena stakla piju od 0,5 do 0,7 puta (25 g stakla + 15 g epoxya = 40 g)... možda ovako to sad izgleda neznatno, ali se toga često nepotrebno nakupi...  :(

za razvlačenje smole po staklu koristim one plastične špahtle koje možeš kupiti u svom omiljenom boje & lakovi dućanu jer su prilično fleksibilni i imaju fino zaobljene rubove pa nebreš s njima grebati po staklenoj tkanini... 

Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: mirage 2000 C (2000-5)

Reply #24
Kul budem to prolistao... inače, do sada sam trošio staklo iz kine 18/45 gramska s time da je moje poimanje te gradacije slijedeće: 18gramsko staklo je staklo koje popije 18 grama epoxy-a po metru kvadratnom. Što odprilike i drži vodu. (obzirom da sama tkanina ima svega par grama)...

Za neke jednostavnije i finije stvari (18gr) najprije namažem podlogu kistom, zatim prebacim prvi sloj tkanine i iz sredine prema rubovima razmažem epoxy, eventualno ako ima potrebe plastičnim špahtlama razvučem.. ove finije tkanine je poprilično teško razvlačiti špahtlama pošto su niti prefine pa ih lako možeš izvući iz pletiva.

Nego.. nešto se ipak radilo ;D

Nosači za edf..
[attach=1]

Počelo se raditi i na prednjem djelu trupa.. samo što moram prije ostatka napraviti outlet?
[attach=2] [attach=3]


Model za ispuh od stiropora, izlazna rupa je 85% FSA
[attach=4]

Ljepljenje nosača na mjesto..
[attach=5] [attach=6]

[attach=7] [attach=8]

Ovo moram priznati izgleda ok ;D još da zapuše kakav vjetar iz tog smjera..
[attach=9]

[attach=10]


E sad.. ovdje se ne vidi puno, ali to je u stvari model omotan sa tri sloja 18gramskog stakla..
[attach=11]

Čini mi se da će biti malo više muke sa skidanjem, tako da ne računam da će model biti upotrebljiv nakon ovog.. ;D



Odg: mirage 2000 C (2000-5)

Reply #25
ovo ti izgleda super, jedva čekam da vidim prvi let...  ;) stvarno je i kvalitetno izrezano...  :)

što se tiče platna, sva pletiva se klasificiraju prema masi po četvornom metru, tako da zapravo jedan četvorni metar 25 gramskog platna ima 25 g i pije smolu prema nekom koeficijentu (koje sam navel par postova iznad)... to uglavnom igra veliku ulogu kod modela kod kojih je svaki gram bitan... ::) 
Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: mirage 2000 C (2000-5)

Reply #26
kul.. bit će da je tako.. nego kad smo već kod platna i smole.. odustao sam od outleta napravljenog iz fiberglassa, bilo je nekih sitnih grešaka, a i dosta se teško skidalo sa modela, najveći razlog je što mi se nije dalo brusiti.. zadnji puta kada sam brusio sav sam se izbo i pluća su me rezala par mjeseci...

Uglavnom.. odlučio sam plankirati 1mm balzom..

[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4][attach=5]

Odg: mirage 2000 C (2000-5)

Reply #27
zadnji puta kada sam brusio sav sam se izbo i pluća su me rezala par mjeseci...


dakle, kvalitetna maska je OBAVEZNA kod igrarija s bilo kakvim vlaknima, prahom, itd...
ako nećeš ići na staklo + smola, barem ga onda lagano osmoli, tek tolko, da se nađe...  ;)

model fakat izgleda dobro...   ;)
Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: mirage 2000 C (2000-5)

Reply #28
a jbg... znam to ..  XD

eto bilo danas još nekih radova.. dovrših plankiranje zadnje tube.. i počeo raditi na prednjem dijelu trupa..

[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4][attach=5][attach=6][attach=9][attach=10][attach=7][attach=8]

Odg: mirage 2000 C (2000-5)

Reply #29
Eto i još jednog dana.. kuća posao - posao radiona  :D

Uglavnom danas sam započeo slagati vertikalac koji je veličine točno pola sukhoijevog krila  ::)

[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4][attach=5][attach=6]