Skip to main content

Topic: Kolibri klasik  (Read 2349 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kolibri klasik

Evo napokon dovršen jedan modelčić, kojeg vučem još od ljeta. Radi se o (vrlo) maloj jedrilici slovenskog autora Kristjana.
Detaljna tema i nacrti su ovdje, pa tko želi neka čita http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?t=11626&postdays=0&postorder=asc&start=0.

Jedrilica je jednostavna za gradnju i možete je napraviti od ostataka balze koji vam se nalaze u radionici.
Cijela elektronika (uključujući prijemnik i bateriju) košta s poštarinom 23 dolara, pa je ovaj model stvarno jeftin za izradu, a ja sam ga prvenstveno namjenio svojim dečkima za bacanje s nasipa i lagano pračkanje gumom i flaksom.
Ono što mi je uzelo dosta vremena je smještanje elektronike i ugradnja sajlica za pokretne dijelove, sve je tako minuciozno i na milimetar nagurano, pa treba biti strpljiv 8) O izradi kabinice da i ne govorim :-[

Probni let još nije bio, ali niti ne očekujem čuda :D

Težina je bila ispod 100 gr. spremno za let, ali bio je previše repat. Trebalo je dodati još 15 gr. u nos, što me stvarno iznerviralo >:( Pazim na svaki gram a onda pljus  15% od težine cijelog modela dodano olova da bi mogao letjeti...
Ispadne da sam umjesto olova mogao staviti neki mali motorić, pa bi za gotovo istu težinu imao elektro jedrilicu :-\

Eto, to je za uvod, pa ako nekog zanimaju detalji, tu sam..
Slike su starijeg datuma, tek toliko da steknete uvid.

http://i291.photobucket.com/albums/ll286/amater_total/kolibri/IMG_5319.jpg[/img]]

http://i291.photobucket.com/albums/ll286/amater_total/kolibri/IMG_5320-1-1.jpg[/img]]
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: Kolibri klasik

Reply #1
Iskoristio sam dan bez vjetra za reglažu. Težište na mjestu, tek malo trimanja udesno i dubina malo gore, to je bilo to.
S konačnom težinom od 120 gr. pri  potpuno mirnom vremenu i nije neki letač.
Ali za ono zbog čega sam ga gradio, služi idealno. Zafrkancija i stjecanje osnovne letačke prakse.
Bacao sam ga iz ruke, pa sa nasipa,  i na kraju razvukao 10 m bangee gume i otprilike toliko flaksa; e to je već bio hard core 8)

Toliko sam ga izmrcvario da sam mislio da neće preživjeti. Ali je , jedino što sam nagnječio napadnu ivicu na sredini krila, tamo gdje se naslanja na trup. Prilikom svakog pada na nos, taj dio krila udara u trup i gnječi se... To mu je slaba točka i moram to dotjerati. Već imam neke ideje...
Uglavnom padanje na nos, zvijezde preko uški krila, nekontrolirane prelete na drugu stranu nasipa i ostale nepodopštine preživio je Kolibri kao od šale. Jednom je zapela kukica  na bangeeju i model se s visine, umjesto da se oslobodi, samo strmopi***o na nos. Takav šus da su sve četiri gumice otpale s krila. Reko nema ga više, ali vraga, tad je samo do kraja pukla već dobro napačena napadna letvica. Stvarno izdržljiv mališan :)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: Kolibri klasik

Reply #2
Prilikom svakog pada na nos, taj dio krila udara u trup i gnječi se... To mu je slaba točka i moram to dotjerati. Već imam neke ideje...
..ona žilava bijela ili crna spužva u koju pakiraju monitore...
Damr