Skip to main content

Topic: malo pojašnjenja oko zagia (Read 4196 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

malo pojašnjenja oko zagia

napravio sam Zagia te sam u cg calculator ubacio dimenzije te dobio ovo
http://fwcg.3dzone.dk/?wing_span=99,5&root_chord=23,5&tip_chord=11&sweep_type=0&sweep=22,3&cg_pos=20&show_mac_lines=0
dobio sam cg na papiru e sada imam neke nejasnoće....
Po mom nekom shvaćanju CG je toćka na Zagiju u ovom slućaju kada stavim sav potreban setup na njega u toj toćki je gravitacija 0 tj u idealnom slućaju kada bih tu toćku stavio na šiljak kemjske olovke zagi bi stajao ravno......??? :-\ :-\ :-\ :-\

evo slikica onoga što sam napravio...

Odg: malo pojašnjenja oko zagia

Reply #1
a ako je to tsagi kojeg svi rade onda je cg 120mm od nosa,a ako je iz glave onda nezz!  :)

Odg: malo pojašnjenja oko zagia

Reply #2
Od nosa mjeriš... iako mi taj motor na slici izgleda malo duboko u odnosu na moje (ja vozim na 2300mah baterije).. al to ćeš balansirati sa baterijom.. uvjek ti je bolje za start da ti malo više pada na nos..

+ nije baš da kužim, al 99,5 inča je nekih 252,73 cm, jesi siguran da su to te mjere?

Odg: malo pojašnjenja oko zagia

Reply #3
nije li nebitno u kojim mjerama je...ja sam ukucavao  u cm....

Odg: malo pojašnjenja oko zagia

Reply #4
nije li nebitno u kojim mjerama je...ja sam ukucavao  u cm....
Ako si sve mjere unio u istoj jedinici mjere, račun važi, provjereno !
Ono što mi se čini, iako je tvoj Zagi smanjen cca 20% da je CG malo previše naprijed, tj. dobro je tip chord izmjeriti zajedno sa elevonom; ovaj sweep koji su unio kao 22,3 cm bi možda bio i malo veći.
U svakom slućaju, za početak CG malo više naprijed ne škodi, kasnije sam odlučiš dokle želiš iči.

Damir

Odg: malo pojašnjenja oko zagia

Reply #5
ok budem prekalkulirao pa probao opet...hvala na savjetu