Skip to main content

Topic: Butterfly 3d (Read 15594 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Butterfly 3d

Doslo je proljece, zazelenjela je livada, sareno cvijece je obojalo svoje latice...savrseno vrijeme za leptire  ;D

Pa sam odlucio uveseliti livadu sa jednim leptiricem..divan je model, lagan, i jako lijepo iskrojen..mozda malo prelijepo jer ima poveci razmak izmedu trupa i glavnog krila no nadam se da to nije nekaj kaj nebudem mogao rijesiti..ugl, leptiric je izasao iz cahure i sprema se za svoj prvi let..

[attach=1]

[attach=2]

[attach=3]

[attach=4]

[attach=5]

[attach=6]

kaj se tice setupa, neznam ni sam kaj da stavim..frend gugl ima sto i jedno misljenje no ja imam sto i 2go..stari setup od art-techove cessne..tanki 9g servachi AS-100, 20A esc i motor C2830-21...ak je vuko metarsku cesnu onda bi leptirica morao jos bolje povuc..ili grijesim..baterije su 2s 1300mah isto od cessne..
upute kazu sljedece:
motor 2208/34 brushless outrunner
esc 18A
bat:2 cells 1000-1200mah
a za resiver i servace sto je lakse moguce,receiver cca 9g-kaj god da vele ionak bu frsky tranu a servachi: no more than 8g but torque rating no less than 10 ounces per square inch...molio bi znalce da mi prevedu tehnickim rjecnikom koliki bi to servaci morali biti...i dali bi ovi AS-100 zadovoljavali (tech data ovdje http://www.art-tech.cn/english/ArticleShow.asp?ArticleID=79)

eto,leptiric i ja cemo uskoro biti spremni za nas ulazak u 3d letenje...ali prvo alat u ruke i sve to lijepo sloziti a onda na livadu u oprasivanje cvijeca  :D nadam se samo ne precesto  :-\

edit: zaboravih, upute stalno napominju koristenje "foam friendly C/A" za ljepljenje. molim vas savjet koje C/A ljepilo koristiti, naravno, da se da tu i nabaviti. thx

moj planirani motor http://www.art-tech.cn/english/ArticleShow.asp?ArticleID=125 iz cessne. za butterfly preporucuju 1138 slow flyer prop. bih li mogao ovaj svoj setup upotrijebiti za leptirica?
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Butterfly 3d

Reply #1
Doslo je proljece, zazelenjela je livada, sareno cvijece je obojalo svoje latice...savrseno vrijeme za leptire  ;D

Pa sam odlucio uveseliti livadu sa jednim leptiricem..divan je model, lagan, i jako lijepo iskrojen..mozda malo prelijepo jer ima poveci razmak izmedu trupa i glavnog krila no nadam se da to nije nekaj kaj nebudem mogao rijesiti..ugl, leptiric je izasao iz cahure i sprema se za svoj prvi let..

[attach=1]

[attach=2]

[attach=3]

[attach=4]

[attach=5]

[attach=6]

kaj se tice setupa, neznam ni sam kaj da stavim..frend gugl ima sto i jedno misljenje no ja imam sto i 2go..stari setup od art-techove cessne..tanki 9g servachi AS-100, 20A esc i motor C2830-21...ak je vuko metarsku cesnu onda bi leptirica morao jos bolje povuc..ili grijesim..baterije su 2s 1300mah isto od cessne..
upute kazu sljedece:
motor 2208/34 brushless outrunner
esc 18A
bat:2 cells 1000-1200mah
a za resiver i servace sto je lakse moguce,receiver cca 9g-kaj god da vele ionak bu frsky tranu a servachi: no more than 8g but torque rating no less than 10 ounces per square inch...molio bi znalce da mi prevedu tehnickim rjecnikom koliki bi to servaci morali biti...i dali bi ovi AS-100 zadovoljavali (tech data ovdje http://www.art-tech.cn/english/ArticleShow.asp?ArticleID=79)

eto,leptiric i ja cemo uskoro biti spremni za nas ulazak u 3d letenje...ali prvo alat u ruke i sve to lijepo sloziti a onda na livadu u oprasivanje cvijeca  :D nadam se samo ne precesto  :-\

edit: zaboravih, upute stalno napominju koristenje "foam friendly C/A" za ljepljenje. molim vas savjet koje C/A ljepilo koristiti, naravno, da se da tu i nabaviti. thx

moj planirani motor http://www.art-tech.cn/english/ArticleShow.asp?ArticleID=125 iz cessne. za butterfly preporucuju 1138 slow flyer prop. bih li mogao ovaj svoj setup upotrijebiti za leptirica?
cijanofix ljepilo kupiš kod svake blagajne,mala tubica,ako želiš kvalitetnije,onda potraži u bauhausu  8)


Odg: Butterfly 3d

Reply #3
Ovisi od kakve pjene je napravljen, ako je nešto slično multiplexovim modelima (to je valjda EPP) može bilo koji cyanoakrilat
MAK Zapad

Odg: Butterfly 3d

Reply #4
stvar je kaj nije..to je nesto kao vrlo mekani depron..nekih 3mm debljine..vise kao spuzvasti stir..hebeno je lagan al je i vrlo osjetljiv koliko vidim..nis,valjda ga nebum rastopio  :-[
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Butterfly 3d

Reply #5
takvi modeli su sjajni. imam ja jednog za divljanje, ali je od epp-a i neunistiv je. mozda je i tvoj od epp-a? epp je nesto kao gumeni stiropor, ima teksturu kao stiropor, ali ne puca kada se naguzva.

sve sam lijepio sa epoxy ljepilom, ali smatram da bi bilo bolje da sam koristio uhupor ili neko takvo gumeno ljepilo jer su pukotine na modelu nastajale bas na mjestima gdje prestaje epoxy, materijal je na tim mjestima izgubio elasticnost i lako pukne.

moj je 88 cm raspona i oko 600 grama rtf. motor je turnigy 1050kv i 220w, prop 9-10x4,7, esc 25a, baterija 3s 1250-1750mah, servici 9 gramski.  prije sam koristio tp gljivicu 180w 1000kv, esc 25a, sa 9x4,7 propom, ali je sa ovim motorom koji je sada gore model daleko zanimljiviji i okretniji.
struja zakon, nitro USTAV


Odg: Butterfly 3d

Reply #7
Gdje si to nabavio?
Koje su dimenzije?

Odg: Butterfly 3d

Reply #8
Uhu por je zakon ljepilo za depron i obicni stiro. a mozes i s pu ljepilom koje ti ekspandira poput pur pjene. pu imas u bauhausu, vise vrsta, a uhupor po knjizarama (priznajem,  nisam ga nasao u zg nego u knjizari u nasicama)
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: Butterfly 3d

Reply #9
dimenzije 1m krila a 90 trup..350g tezina sa baterijom. iako to mozda i nije bas odabir za pocinjati jer zvuci krhko opet se nekako nadam da ce upravo zbog odlicnih 3d sposobnosti pri malim brzinama biti dobar trener..kad slozim i isprobam javim..ionak cu postat ovdje napredak..no prvo cekam ostatak setupa pa dalje krecem s poslom  ;D

da,zaboravih, glavna mu je karakteristika ogromna povrsina krila i velike kontrolne povrsine..na jubitu ima par filmica i zaista fino leti..kako rekoh, vidjet cemo  ::)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Butterfly 3d

Reply #10
docekao se setup i dijelovi pa dalje na posao.
kombiniram epoxy iz HK (0,86$-loool cijena za isti qrac ko bizon(42kn) a imam dojam da nekako i mrvicu brze/bolje lijepi) i nekakvo super brzo ljepilo za drvo-novo na trzistu,kao drvofix ali lijepi kao i epoxy za 5-6 minuta..potpuno suho za pol dana.pa cu vidjet kako koji spoj drzi i jel to ljepilo cemu..jedino nije za recimo lijepiti servo na stir i sl, no za spajat dva stiropora za sada se odlicno pokazalo.

a ovaj hebeni depron je toliko osjetljiv da imam vise fobiju primiti ga u ruke..iako krajnje pazljiv opet sam uspio polomit avion...a nije ni poletio  ::)
[attach=1][attach=2]

no da,idemo dalje.malo sam pustio help po svijetu i prikupio sam savjete odsvuda pa na kraju odlucih krenut s ovim setupom:
2212 1400kv 210W brushless
20A esc (ak zagusti tu su i 30 i 40)
2s 1300mah lipo(tog imam na lageru od cessne pa se nadam da ce biti ok)
mini 9g servaci-manji i brzi od klasicnih,taman za leptirica..nadam se
9x5 SF prop (iako proizvodac savjetuje 11x3,8SF,ali je ekipa koja ga je letjela rekla da za outdoor ipak radije 9x5..ima oboje pa cu isprobavat)

model mi sve bolje izgleda,pogotovo sada kada je dobio formu i osjetim ga u ruci. toliko je lagan,recimo glavno krilo, da ga pustim stojecki da padne a ono se ko list polagano spusti na pod..milina no zato ga nesmijes stogo pogledat jer ce puknut-jbga,moj prvi tanki depronac..

ostale su finese i mozda sjutra mapravim maiden..ajme,bas mu se veselim..ima nekaj u njemu..pogotovo kad vidim ova ogromna krila i jos vece kontrolne povrsine..ugl,posel je pri kraju pa cemo vidjet za kaj je sposoban ovaj leptiric ;D
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Butterfly 3d

Reply #11
lijepo izgleda ako bu sutra maiden zovni da to vidim
lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Butterfly 3d

Reply #12
Zovnem te ja svejedno..planira se ionako da se nademo pa sat dva letimo..nego,kad cemo vise tvoj hangar podici na nebo? Bogme imas puno toga za proletjet :)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Butterfly 3d

Reply #13
I tako je leptir poletio i sletio  ???
Uopce nije bilo kruto prizemljenje, iako pomalo nespretno no u travu i vrlo polako i njezno..no ni to nije pomoglo da ostane citav..trebao se zvat mimoza iako ni leptir nije neadekvatan naziv za ovog njeznog letaca.

tehnicki problem [attach=1]
tehnicki problem[attach=2]

no nikaj kaj se nije dalo srediti..iako malo neuredno nisam mogao bolje jer materijal jednostavno neda da se lijepo s njim postupa[attach=3]
no drzi vodu rekli bi  ;D[attach=4]

ali model odlicno leti. iako nisam imao priliku poigrati se dual rateom i expom pokazao je odlicnu upravljivost i stabilnost. bez problema je izveo nekoliko trikova a cak se i naziralo odlicno hoveranje.mozda i zbog malo treme kao i naravno totalnog neiskustva sletanje je zavrsilo kako je no model mi se svida a kako sam vidio prema mjestu maidena ne treba puno mjesta vec ga se zaista moze voziti oko glave rekli bi po sobi.

malo cu poraditi i na setupu, staviti cu drugi esc-sadasnji ima 40g a novi ima 25g, te cu staviti prop saver umjesto spiner adaptera pa ce i to smanjiti povecu tezinu nosa.

*ima li tko za prodati/zamijeniti prop saver za osovinu 3mm.

eto,video slijedi a i zapazanja letenja te napredak ako ga bude u 3d letenju...jer fakat mi je lijep ovaj sareni leptirich
[attachimg=5]
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Butterfly 3d

Reply #14
Prop saver ti je "pod obavezno" s ovakvim avionima.

Ja praktički sve depronce ispod 300-350 grama imam s prop saverom.

No nisu svi toliko dobro radili jer je stvar dosta ovisila o gumicama. Pogotovo ovi s većim propom 10 i 11 inča.
S pravim gumicama sve 5

Bez njega nos puca samo tako.

Ja bi ti predložio da staviš dvije letvice ili nešto od vrha nosa do barem kraja krila. S obje strane. Ako ih ne možeš ugurati unutra, onda izvana i zalijepiti, malo će narušiti izged, ali će dodati čvrstoću na nos, a neće bii više od 10-15 grama.

I ako letiš iznad trave, ne sletaš na beton i ako ne koristiš trap, ja bi trap čak maknuo.