Skip to main content

Topic: Butterfly 3d (Read 15592 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Butterfly 3d

Reply #30
Moje mišljenje je da flat modeli ili eto tvoj buterfly, koji cilja na ultra lake 3D avione bi bilo idealno držati ispod 300 grama s okvirno 90-95cm. Znači 100 do 350grama max, kako i piše.

Najbolji setup za takve modele mi je bio neki 10A do 18A esc i motor ranga 25-35 grama max i 900-1200kv. jer svi ti motori ogu vući barem 500-600grama.

Izbor baterije je bio jednostavan.

Ako je bliže 200 grama 2S od 600-800mah. 3S 500-700mah. batke od 250tke znači 800 i 850mah 3S su mi bile preteške i nisam vidio neki veliki dobitak naspram ovih od 600mah.

ako je bliže 300 grama, 24gram hextronik 1300kv motor s 3s batkom je čudo. Poletanje s dlana direkt u zrak.
Bila zezancija, balansirao kolega na dlanu rep aviona koji gledao u zrak, po gasu otprilike 2/3 i avion je ko iz pračke letio.
Znači slični neki motori.

Mišljenja sam da upravo na pravom odabiru motora, esc i baterije za ciljani avion može se uštediti puno na masi aviona i dobiti bolje karakteristike.

Kolega je složio jednu extru od 100cm no lagana 350 grama i tutno gore 1800mah batku. Apsolutno nepotrebno,nakon promjene batke na 1000mah avion je dobio novu dimenziju.

Isto tako isplati se poigrati s raznim propovima.

Brdo puta sam stavio totalno drugačiji motor od preporučenog i ispostavilo se da je baš on najbolji. No naravno u nekim razumnim mjerama. Ne sad staviti 13 inča na motor koji jedva gura 8inča.

No za slow fly modele ovog ranga 11x3x8 i 10x4,7 slof fly su se pokazali najboljima i njihova manja braća 9 i 8 inča za one lakše modele.

Ako išta pomoglo... ;)

Odg: Butterfly 3d

Reply #31
je,fala ti.kopam i raspitujem se posvuda jer jedino tako mogu pokusati shvatiti kako ovo sve ide. a kako sam njubek svaki savjet mi je dobrodosao.

stavio sam ovaj 50g motor cisto jer mi je na prijedlog manjeg savjetovano neka stavim jaci tj nesto ovakvoga..no kako se sav izgubim kad upalim stranicu s motorima pa ionak neznam kaj uzeti nekako sam isao na sigurno pa visak snage nece smetat, tih 10-15 g valjda nije poremetilo karakteristike pa nekako sumnjam da jednolstavno nema snage sa 2s..a kako cu isprobat 3s varijantu od Pongre vidjet cu kako ce se tada ponasati.

a probat cu ipak i sa 11x3.8 propom da vidim kaj se tada desava. a k tome moram se pozabaviti rekonstrukcijom cijelog prednjeg kraja pa ce vjeojatno narasti pokoji gram i onda ce visak snage dobro doci.

nisam ni znao da je taj 3d tako zabavan...za zivce  :D
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Butterfly 3d

Reply #32
nakon uspjesnog letenja i jos neuspjesnijeg sletanja nakon kojeg sam umirovio leptirica, odlucio sam reinkarnirati ovaj odlican model. i to ovaj puta u vlastitoj reziji citaj DIY varijanti.

znaci..3..2..1..

stari sam leptir secirao [attach=1] i obavio autopsiju [attach=2] te zakljucio da je umro od ruke nekog pocetnika. smrt nije bila lijepa i puno se patio..vidljivo je da leptir nije imao lagan i lagodan zivot vec je bio mucen sto je vidljivo po visestrukim lomovima i savovima [attach=3] . isto tako bio je podvrgnut raznim operacijama pri kojima je pretrpio presadivanje dijelova tijela kao i dodavanje novih [attach=4].
pokoj mu dusi. R.I.P.

i tako, nadahnut letnim osobinama, a zgrozen nacinom postupanja prema doticnome, krenuo sam u reinkarnaciju leptira. sve je pocelo pod brajdom, te usprkos umoru, krenulo se s projektom.

fala Pongra na "cekas" vjezbaonici  ;D i eto krila [attach=5].

nadalje slijedi priprema dijelova. precrtavsi stare dijelove [attach=6] [attach=7], te koristenjem najnovije laserske tehnologije izrezivanja [attach=8] sve je spremno za slijedeci korak [attach=9]...sastavljanje...

na koje upravo idem jer mi ruke vec drhte od nestrpljenja da se uhvate posla...vidimo se kasnije s novim izvjescem  ;D


Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Butterfly 3d

Reply #33
to te ja pitam, bit će bolji nego orginal!

Stavi sam neku cijev ili par carbon stripova u usjeke u krilu.
Te pojačaj uglove trupa kod dijela gdje ti ulazi krilo u trup.

I nabavi prop saver ;)

Odg: Butterfly 3d

Reply #34
odradilo se dosta posla i uskoro cemo u zrak..koliko dugo samo nebo zna  :D

sve izrezano i spremno za ljepljenje [attach=1]

trup ojacan-thx morty  ;) [attach=2]

ugradnja motora, esca i stajnog trapa [attach=3]

i hojla..eto ga..cak i slici avijonu  ;D [attach=4]

nadalje spremam krilo ojacati karbonskom sipkom te ugraditi ostatak setupa-servace i ozicenje..pa sredivanje kontrolnih povrsina i to bu bilo to..slike slijede  8)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Butterfly 3d

Reply #35
Lijepo, uredno, ma bit će super.

Kako još nije kasno, pazi na masu da ne pretjeraš.
Stalno važi djelove, zbrajaj, da znaš gdje si s ciljanom masom.

Meni se znalo dogoditi da često dodam ovo, pa ovo, pa ovo, da napravim bulletproof avion, i onda bi baš zbog mase sve poremetio, i na kraju nije bio bulletproof ;)


Odg: Butterfly 3d

Reply #36
Hojla  ;D
Posao je gotov..milina..iako bez bigbrothera napravio i predmaiden..dva leta,jedna batka 3s 22maha..cca 8min zraka.

Kaj reci..jako zadovoljan kako je sve poslozeno.vidim tenziju nosa no i ocigledno preslabi esc,18A a 2210 1400kv.vukao je starog leptira no imao je 300g.moram novog vagnut no ima bar ko zagi onako pod rukom,sim tam  :-\ stavim 30A pomaknem sve rikverc i dobim tezinu bez nekakvih zahvata.ostalo da bas ne velim savrseno :) hm mozda se i poigrat propom,sad 11x3.8sf no iako je full brz,totalna suprotnost starom,mozda probat s 9x6..no i ovako je odradio pocetnicki 3D kratki programcic i kako rekoh jakojako zadovoljan.sletanje na beton ko na pistu..mirno i cak bez skakutanja..onak se plasticno zvekne i odrula.

Slike of kors slijede a i video..mozda koju kazu i vjerni navijaci :D

Cak sam odradio neke neplanirane finese no o tom uz slike..e bas mi je uljepsao dan ali i rc entuzijazam :)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Butterfly 3d

Reply #37
9×6 bu ti još brži od 11×3.8, i to puno brži. Ako želiš ići sporije, dižeš promjer i smanjuješ krak. Brz je (pretpostavljam) jer je puno pretežak, pa bolje reže zrak, ali puno slabije "floata"
MAK Zapad

Odg: Butterfly 3d

Reply #38
da,manjim propom dobivam na brzini,to imas praf..no koliko vidim po 3d forumima valja se poigrat s propovima jer nekad i manji prop daje bolje rezultate(nije samo stvar brzine). iako se meni cini da sam ja zabrijao na brzinu jer originalni leptir sa svojih 330g letne kilaze nije mjerilo za brzinu. ja sam ga ionako vozio na 2s pa nije ni mogao biti brz,no s 3s 1300maha je pokazao drugu cud koju nisam uspio upoznati jer je dovoljno pogledat slike pa vidjet koliko dugo smo se,na zalost,druzili skupa  :(

pa sam vjj zabrijao da je novi leptir brz jer kad razmislim leti kao i svaki dosao acro model koji sam vidio..a ni jedan nije bio toliko spor kao stari leptir..hmm kako god,mislim da je problem u preslabom escu pa moram imati cijelo vrijeme full gas i biti stoga prebrz jer na malo gasa model jednostavno nemre ostat u zraku.a e, i triba znat' letat,jel  :D

a kaj se tice jel pretezak ili nije, posle vaganja maminom starom mehaničkom vagom, reza kaze sljedece...model sa batkom 3s 2200mah(200g) ima 690g..znaci sam model ima cca 500g rekli bi ko pol piceka..znaci, sa svojih 500njak grama i ne slici bas PREteskom modelu..slobodno bi rekao da sam sam sebe iznenadio tezinom jer SAMO 200njak g više nego stari leptir je iznad svih mojih očekivanja...a nisam ni šparao materijal, niti ga filigranski obradio, niti izrezbario ni ista kaj bi jos smanjivalo tezinu..hmm,a mozda i grijesim..no 500g tezak model ne cini mi se bas preteskim  :)

kako god,poletio je, sletio je, u jednom komadu je i izazvao mi je zaista veliki osmijeh na licu..i pri srcu. kad ga jos istestiram, utrimam i podesim ide jos detalja..za sada slike zavrsetka poslova i samog modela(ne svida mi se kako su ispali 3D natpisi pa to ide nanovo kad cu mjenjat esc).video kad ga snimim  :-\

Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Butterfly 3d

Reply #39
Ne znam Žac, 200 g je u ovom slučaju 67% povećanje mase praznog modela i to je ustvari jako puno, ma brutalno puno. I 20ak grama je puno na ovakvom modelu i već mu mijenja letne karakteristike. Ali nebitno ak te model i dalje veseli i ak ti odgovara kak leti :)
MAK Zapad

Odg: Butterfly 3d

Reply #40
Koju batku koristiš za banane i koji prop , moje neće poletit  s 3 s baterijom preslaba je?
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Butterfly 3d

Reply #41
Mislim da ako je model 500 grama, možeš uštedjeti bitno na izboru baterije.

Moj stari CAP 232Bp je orginalno imao oko 500 grama 600 s batkom.
Naime 1350mah thunderpower batka je imala ispod 100 grama a 2200mah je 200 grama.

Tu si uštedio skoro petinu mase.

Uštedio si i potrošnju ampera, a time i dobio manji wing loading, jer ipak je to 3D avion.

No ako leti s 2200mah ok no mislim da možeš uštedjeti barem 80-100 grama s izborom baterije, naravno ako imaš tu opciju. A nečeš izgubiti drastično na minutaži.

S izborom motora, pravog propa i neki ESC i puuuno više.
No ako sve radi , vozi! ;)

2S i 3S na nekim motorima OGORMNA razlika naravno! No nemoj samo mijenjati batku pazi na izbor propa uz to.

Imam onaj mali mig 3 jurilicu od deprona 2S 600mah koliko stane u njega je ok snage za let, na 3S 460mah isti prop je jurilica sam tak. Potrebno je staviti drugi prop da se iskoristi ta snaga a da ne bude kreš.




Odg: Butterfly 3d

Reply #42
robi,da,ako gledamo kroz postotak koji naravno ulazi u statistiku a to je kako svi znamo stvar gledista...recimo,gledam acromaster koji je suh tezak cca 1kg...a velicinom je umalo isti. cak ima i puno manje kontrolne povrsine. a to je model koji leti kao podmazan i ima super letne karakteristike. tako da sam se time povodio, da uzmem leptirom dizajn, a tezinu drzim ispod 1kg..pa sam se iznenadio tezinom od samo 0,5kg.a kako rekoh, niti sam stedio, niti sam razmisljao(ok,moja greska, no to mi je prvi odradeni u cijelosti avion i zapravo cu prema njemu ubuduce znati gdje i kako ustedjeti na tezini) kako da stedim na tezini.cak sam ga i presvukao s jednim slojem ljepljive trake  :) tak da pretpostavljam da bi mogao skinuti barem jos 50-100g no i ovako leti sasvim dobro.
a povecanje  mase je za ocekivati jer sam upotrijebio teze ali i cvrsce materijale jer stari je na sam pogled puknuo dok novi model odise cvrstocom.
uglavnom,vidjet ces model na djelu pa cemo procijeniti kaj bi se dalo jos ustimati. za sada mi se cini da ce jaci esc biti prioritet i da ce nakon toga trebati vidjeti kaj dalje.

morty,to s batkama stoji.no kako imam samo 2200mahice moram trenutno s time letjeti..no stizu i 1500maha pa cu vidjeti kaj kaze s njima.a i kad sredim setup vjerujem da ce sve bolje raditi. no i ovako lijepo leti, a i ja sam mozda pod adrenalinskim stresom prvog modela hocu li ga skrsiti i hoce li uopce letjeti pa zapravo drhtave ruke i noge i nisu bas pogodan sudac o tome dali je model dobar  :D

kako god, nakon par letova znati cu reci jel to icemu..ili je bolje da krenem u drugi build adventure  ;D
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Butterfly 3d

Reply #43
Naravno osim pogleda ima jako veliki raspon stvari koje treba uračunati nije to samo wing loading i Aspect ratio.
Dizajn same letjelice, stall karakteristike, i naravno veličina jer wing loading u odnosu na veličinu modela te time rezultat letna karakteristika nije  proporcijonalna varijabla.

Wing loading većeg modela i malog modela nije za uspoređivati.

Meni su zapravo bitna zabava samo, no kada se uđe u izradu modela gledam stall karaktersitike.

Što se tiče mase ako imaš turbo lagan model i pri stolu pada na bok ili što ja znam, ne valja, a imaš 1,5 kilogram model i pada na nos laganim poniranjem: super!

No činjenica je kakav god model imao ako baš dođe do krša, čvrst, bullet proof model nosi veću masu a samim time i jaću silu udara pa bez obzira na konstrukciju, puca.

Tako da sam odustao od neke bullet proof izrade, vjerujem da to super funkcionira na zagijima, ali aviooni, kako god imaju konstrukciju koju je teško napraviti da bude čvrsta, a opet da bude lagana, i super stall karakteristika.
Osim ako ne radiš od spužve avion ;)
Ima i toga ne mogu naći link mislim da je electrifly imao avion ali baš od spužve kao ne poderiv, barem otporan na padove na nos i krila jer su savitljivi.
Za vježbanje 3D letenja.

Odg: Butterfly 3d

Reply #44
Diogen, di si? :)
MAK Zapad