Skip to main content

Topic: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke (Read 16959 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Pozz svima po drugi puta :)
Pokušat ću dugu priču skratiti najviše što mogu, ali ne previše ;) 

Ukratko, bavim se fotografijom, i s vremena na vrijeme dobijem neki gadget na review, te sam kupio frame za Quad. Ali ne radi toga da radim Quad, već da napravim platformu koja trebala ići iznad kanjona, između drva iznad rijeka i sl., projekt nije tako kompliciran, ali nikako da krenuo raditi. Došao frend kod mene doma, vidio frame i pitao što će mi, rekao sam mu ideju, no on je rekao ajmo napraviti Quad.
I tako kupili dijelove i krenuli u avanturu koja traje eto preko godinu dana. Prvi Quad smo nazvali "Štef", to je Turnigy Talon V2.0 frame, sa 15x5.5 propsima od RC timera, te jednom 5.000mAh ZIppy 480 gramskom baterijom.
Letio je Štef, no nismo bili zadovoljni, pre klimav je bio, sama konekcija ruku na frame je loša, te nije za nositi kameru, odlučili smo uzeti čvršći frame. Štef nije imao ni gimbal, pa eto čvršći frame i gimbal, bolje noge ...

Štef:
  • Multi Wi crvena pločica FC
  • Turnigy Talon V2.0 frame
  • 1x 5.000mAh Zippy
  • ESC 4x1 Hobbywing Skywalker 25A po kanalu
  • Motori Turnigy Multistar 4822-390KV
  • Propsi 15x5.5 RC Timer
  • Noge custom made, staticne, nepomicne
  • Kamera, akcijska imitacija GoPro, kinez, Full HD, mountan na svom mountu direktno na frame
  • Turnigy i6 daljinac
Na kraju smo napravili Juru, Jura je Tarot 650 frame, koji je modificiran, duže ruke wheelbase 800mm, veće propse, 17x5.5, isto od RC timera, dodatna baterija od 5.000mAh, pa je to 960 grama baterija. No došli smo do zaključka da direktno montirana kamera na Štefu je imala bolju, čišću sliku nego ona na gimbalu na Juri. Nema nikakve logike, jer smo uzeli čvršći frame, gimbal, ...
Štef nije bio ni kalibriran kako treba, a kamoli balansiran. Sve u svemu ni Jura na početku nije bio, a letio je odmah bolje, malo je vukao na jednu stranu, pa na drugu (kako bi se gimbal okrenuo), da napravili smo ne balansirani gimbal, koji je bio pre težak cca 500 grama sa baterijom i gopro kamerom.
No kalibrirali smo ESC, motore, balansirali elise, koliko god mogli, iako primitivno (selotejpom), vibracije i to veće nego na Štefu koji nije ni imao gimbal. Složili smo ručno pidove, pratili vibracije na Pixhawku, ... Pixhawk je dobro izoliran od vibracija, pa nije pravi pokazatelj. Najviše su vibracije vidljive u horizontalnom letu, kao da vjetar trese gimbal, nešto ne gledljivo, bolno za oči fotografa/snimatelja.

Glavne sumnje na početku su bile na no name gimbal koji smo imali nakon Štefa, no onda smo nabavili Align G2, koji je pravi ljepotan, ... a navodno i top klasa. 400 grama s baterijom vs 600 grama sa baterijom i gopro, dakle 200 i više grama lakši.

Jura:
  • Pixhawk sa dodacima (GPS, Telemetrija, power modul, ledice...)
  • 2 x 5.000mAh Zippy baterije
  • 4 x 40Amp X-rotor ESC
  • Multistar 4822-390KV motori
  • 15x5.5 ili 17x5.5 RC timer propsi
  • Arriss elektricne noge
  • Align G2 gimbal + GoPro 4
  • Turnigy i6 daljinac za gimbal
  • FPV kamera i Rx,Tx
No ni gimbal nije pomogao da se riješimo vibracija na video snimci. Jednostavno su vibracije pre učestale i velikih amplituda. Tako smo eliminirali našu prvu prepostavku da je do gimbala. Ostalo je još propsi, motori, frame pidovi, ... samo :(

No eto, promjenili smo čvrste dumpere sa mekšima, onim bijelim od DJIa, pa smo napunili dumpere od gimbala sa čepičima za uši, ... i tu je ljudi moji najveći pomak! Vibracije su iako smo letjeli po vjetru puno manje. I nismo od tada još letjeli za vrijeme mirnog dana.

No i dalje vjerujemo kako je to samo zakrpa, a ne rješenje. Najveća sumnja je sada na jeftinim propsima. Jer su balansirani samo na težinu, i to selotejpom, koji ima određeni otpor, i vjerovatno stvara vibracije, koje se prenose sada preko dužih ruku na frame, i tako na gimbal.

Naručili smo nove propse, od KDE Direct, nemojte gledati cijenu, jer to je trenutno najskuplje što smo uzeli i skupje je od bilo koje kombinacije, od sva 4 motora, od flight controlera, od nogu, od gimbala, ...

Očekujemo ih sutra, a pitanje je kada ćemo ih moći testirati radi vremena. Navodno su tiše, bolje, potpuno balansirane, a i pošto dolaze s odvojenim elisama, navodno još jedan razlog mirnijem letu. Jedina mana je što smo uzeli 18x5.8, što su veće od 17, a došli smo do zaključka da sa 15incha ima manje vibracija, radi većih okretaja, ... tj. Lakše riješimo vibracije. Dok sa 17 Quad leti puno bolje, stabilnije, no vibracije su nižih frekvencija, i podsjeća na trešnjavu dok se vozite autom po makadamu.

Ako nije do elisa, ostaju još samo motori, frame i pidovi.

Ideja je da uzmemo neki Smartphone app, i napravimo neki rig za testiranje vibracija, motora, propsa. I probamo sve kombinacije motora, propsa, da otkrijemo uzrok vibracija, da otkrijemo na kojim RPM i kojih frekvencija su vibracije, je li to rezonantna frekvencija, je li moguce da smo baš nju pogodili.

Za godinu dana, i pošto smo krenuli od 0, ja sam vrlo zadovoljan, još kada bi se riješili tih vibracija, gdje bi nam bio kraj. I da samo nešto, ne radi se o Jello efektu, njega smo eliminirali sa filterom. Radi se o vibracijama, i trenutno vibracije koje ima su čak i manje nego neki od videa koji su objavljeni i tu na forumu, no što možemo kada težimo perfekciji, i da, vibracije se mogu riješiti u post procesu, imamo par snimki, no khm khm, ne smijemo ih objaviti ... iako nisu komercijalne prirode.

Sve u svemu, evo Vam Jura na fotkama, sa našom modifikacijom gimbala, i sa Align G2 gimbalom koji je čak 300 grama lakši.



Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #1
Ajd stavi par slika da se vidi kako to izgleda ako nije problem.
Ti RCTimer propsovi su katastrofa po pitanju vibracija i još kad su veliki to je dobitna kombinacija, ni duplo čvršči frame ih nebi obuzdao, bolje da ste išli na ovak nešto:
http://www.dji.com/products/prosystem#tuned-propulsion-system

Odabereš si za koju kilažu misliš vozit i deri miško.

Evo recimo Hero4 (i gimbal) možeš voziti na E305 ili E310 (u quad konfiguraciji), flight time preko 20min sa 100Wh baterijom, i da sve nebude teže od 1,7kg, raspon da nebude preko 380mm diagonalno, nema potrebe za 17icama.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #2
Da ove DJIova komba motora i propsa izgleda fora, nisam ni vidio to iskreno, nikada, no nasprem KDEa izgleda kao igracka.


Mislim evo DJI 17x6.0 propsi kostaju oko 15 Eura po komadu ili paru plus adapteri, dok je KDE na 315 Eura na 4 para sa adapterima.


No za razliku od KDE-a DJI nema specke, barem ih ne vidim, iako mi izgleda dobro, kako znam jesu li balansirani propsi kako treba? Nedostaje mi detaljna specka motora, jer sve na Juri smo sada pazljivo racunali, imam sve formule, Excel tablicu i izracun vremena leta, s obzirom na % Throttlea i koliko je u tom trenu Thrust, tako da znam gdje nam je hover, i koliko jos mozemo dici.


I sumnjam da moze bolje od ovog:
Dakle s KDE propsima i motorima, trebao bi moci na Hoveru je cca 3.6 kg thrust na tocno 50%, na 100% je thrust 11 kg i 18 min leta (pazite to je na 100%)! Uglavnom, efikasni su skroz.

Kao sto sam najavio jucer, UPRAVO su dosli propsi i adapteri.


Iskreno nije meni, bar meni za sada zao sto smo isli ovim putem, gdje bi bili da je sve islo savrseno od pocetka, ne bi naucili koliko smo naucili.


Krenuli smo sto jeftinijim putem, pa vidjeti dokle cemo doci, a sada idemo obrnuto, :) sada gledamo kvalitetu, i ispravljamo sve greske.
Sa RC propsima, leti jako stabilno, naocigled jako miran, mogu ga drzati u hoveru unutar 0.8 metra, to je odlicno, cak se ne vide vibracije, no ocito su tu. Stvarno mislim da je do propsa, i to cemo testirati, ...


Sada mi je malo zao jer mogli proci jeftinije s ovim DJI propsima, budem to malo pogledao, kakvi su motori, efikasnost i dr.


Ekipo iako je ovo post o Stefu i Juri, ne znam gdje bi pitao, ima kakvo druzenje, hangout ekipe s foruma, ili neki fly day i sl?


I P.S.
Nisam napisao ono najvaznije. Jura ima 3.2 kg sa svime, te dize oko 6 kg trenutno. Leti u hoveru oko 22 minute, a mixed flight time je oko 18 minuta (dosta smo ga "njezno" postavili.


Navodno, sa KDE motorima i propsima, bi vrijeme leta trebalo biti oko 28 minuta u hoveru, sto je gain od 6 minuta samo za propse i motore, a dok s drugom, vecom, jacom baterijom, kilaza bi bila oko 3.600 pa do 4.200 ovisno o baterijama, ali planiramo uzeti 4S 20.000mAH, let bi bio i 43 minute u hoveru i oko 33 minute mixed. Zivi bili pa vidjeli.


Ovo Je Jura s Align Gimbalom:


Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #3
Zato je meni ako je video i fotografija u igri (nesto ozbiljnije) vrijeme tih beskonacnih testiranja postalo bespotrebno. Gotove stvari (kojih inace nisam ljubitelj) su jednostavno postale cijenovno odlicne i pristupacne, a rezultati su gotovo pa superiorni.


Kolko ti je do sad otislo para na prvi kvad, pa na drugi, pa na ovaj zadnji upgrade koji planiras?

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #4
Tommee, sa kolegom slazem i svi troskovi su cca /2


Ne bi nikada zamjenio ovo sto smo napravili za gotovo rjesenje.
Pronasao sam na netu koliko kosta slican rig, sa T-motorima i propsima, oko cca 3.000 pa do 5.000 Eura!!! I to bez kamere.


Nikako se ne mogu sloziti da su gotova rjesenja bolja, jer ne postoji gotovo ni bolje rjesenje za toliko novaca koliko smo dali.


Ako pricamo o DJI Phantomu npr. ogranicenom gimbalu, jednostrukom vs dualnom sustavu, gdje smo u prednosti jer i pilot i snimatelj imaju svoju kontrolu i pregled. Gdje mozemo u potpunosti sve kalibrirati i namjestiti po svojoj volji, a i znamo sto smo i kako smo slozili napravili, i da prilikom cak i pada, znamo koliko sto dodje i kako popraviti, dok kod DJIa, kojeg imamo na popravku, evo samo na gimbal i dvije plocice, otidje po 300 Eura, radje bi za Juru eto kupio propse za te novce.


Sve skupa nas je dosta doslo, ali i dalje jeftinije od riga koji je gotov.


Stef je bio 5.000 kn, plus minus sitnice, bulleti, zice i sl.
Jura, ... napravit cu tocan popis, trenutno dijeli motore i propse od Stefa, ali ocito je da je i 3 puta vise. No kao sto rekoh, linija ucenja, je nesto ne zamjenjivo.
Sada od dijelova slozimo quad za 3-5 dana, sa kalibracijom i svime, leti za 7 dana bez greske, naravno kada otkrijemo glavni uzrok vibracija hahaha

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #5
Super, samo kao sto kazes trese.


Nemam ja nista prodiv DIY (a niti protiv DJI  :D ), dapace to mi je core hobija ali moram zakljuciti da ili malo snimas ili jos nisi snimao pa da ovo sto navodis ti je prioritet.


Dual kontrole kamere za video su gotovo nepotrebne i upotrebaljavaju se zaista u rijetkim situacijama tak da mi to nikako nije prednost jer da je postoji Inspire al cak nit on nije bitan ima more drugih proizvodaca.
Poanta je u velicini jer ja sam setup poput tvojega probao i brate mili dok covjek to sve otpakira pospaja i provjeri pa prode vremena toliko da je cesto subjekt snimke vec postao nezanimljiv. Nadalje HD live video feed i apsolutno SVE kontrole kamere pod prstima i na ekranu su must have i pobijaju sve upitne prednosti onoga sto si naveo. O baterijama i ostalome necu trositi rijeci jer samo pratiti kalibrirati i monitorirati obicne baterije je nocna mora. Ponavljam ovo sve komentiram samo u kontekstu bavljenja videom.

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #6
Tommee,


ne znam odakle si to izvukao, letio sam s Phantomom, i bash zato radimo ovaj dualni sustav, imali smo posao za koji je bash bilo potrebno dualno, prema tome, ne vidim kako bi netko tko se bavi snimanjem videa, rekao kako to uopce nije toliko bitno, istina, ako snimas siorko kutno na 4K pa cropas, ali tu su izoblicenja, mi radimo ipak sa ne standardnim objektivima, i planiramo gore staviti i DSLR, dakle bit ce raznih setupova, ... i zelimo potpunu kontrolu i odvojeni sustav.
Pogotovo jer smo dvojca, i nema smisla da jedan radi sve, samo jer moze, kada smo skupa u tome, i obojca gustamo ...


I dalje tvrdim da je ovo rjesenje bolje.


Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #7
Sve pet onda. Ali daj onda snimku pa da vidim kako se to i sto snima. Sad me bas zanima.


NHF imas taj dual ok, ali ja na slici vidim kvad sa gopro kamerom i alex gimbalom i ta kombinacija nikad nisam dozivio da je superiorna bilo P3P bilo necem trecem.


Zato velim daj da vidim sto je to snimljeno sa svim tim pa je svima lakse pratiti o cem se radi i kako se uopce radi.

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #8
Koliko vam propeleri ulaze u kadar? Dali imaš kakav video sample? Možda bi za vibracije pomogle sajle, jedan moj frend i ja smo uspjeli upogonit zenmuse H3 na stroju koji vrti 17 coli ali dok smo došli do potrebne debljine i dužine sajle za to vrijeme smo mogli zaradit za phantoma 3 radeći druge stvari :D ali gdje bi onda bio napredak u razumjevanju tih stvari. Čudno mi je da ste se odlučili na Quad pogotovo zato što planirate stavljati i DSLR. S velikim propsima uglavnom samo problemi, ako i uspijete riješiti vibracije ostaje pitanje kakav je na vjetru, agilnost i ostalo. Zahtjev propelera za okretnim momentom a da bi delta RPM bio isti s povečanjem dimenzije raste eksponencijalno, tu od 13" pa nadalje itekako pomaže sinusodialni ESC, dok kod manjih dimenzija 9-11" gotovo da i nema razlike između sinusodialnih i običnih. Dual operator sustav je dobra stvar pogotovo ako je neka ozbiljnija kamera gore (GH4 ili 5D recimo), ali s malim strojem i H4-3D zbog njegove živosti i agilnosti snimiš sve kao da je snimano sa dual operator sustavom i gimbalom koji se rotira po yaw-u 360 stupnjeva.
S kojim objektivima radite?
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #9
OK vidim vec kuda ide ovaj post, pa da malo razjasnim:


Propsi idu u kadar ako je GoPro sa standardnim objektivom i u potpunoj horizontali, izracunat cu pod kojim kutom vise nisu u kadru.


Ne znam ste citali cijelu pricu. Posto smo imali mali Quad, koji nije bio u biti namjenjen DSLRu vec eto za pocetak, da vidimo mozemo li za sto jeftinije novce sloziti nesto da leti. A kada smo vec imali 4 motora, kupovati nova 2, i esc, nove propse, i raditi Hexu, na istom frameu, za koji smo sve prilagodili, je mukotrpan posao, koji bi radje preskocili, ideja je zaraditi s ovime sto imamo dovoljno da radimo novi rig, koji ce biti Hexa ...


Nismo planirali da ce Jura imati odredjene probleme, vibracije.


Isprike, na Juru ne ide DSLR, ali ga moze dignuti, radi sigurnosti ne bi dizao DSLR, na Juru ce ici Black Magic Micro.
Od objektiva cemo imati 14mm MTF, 50mm od Canona, 28mm, 10-22mm, ... to sve moze pomocu adaptera na Black Magic Micro (mozda APS-C 10-22mm nece moci, to ovisi o adapteru, ...)


S time da i na GoPro planiramo sa 5.4mm objektivom bez izoblicenja.


Sto se tice dual vs jedan, ne bi ulazio u danje neke rasprave, svatko neka radi kako mu pase. Idemo na sustav u kojem imamo vise mogucnosti. Pilot ima jednu jedinu brigu, da preleti gdje i kako treba, dok onaj koji snima sam bira kadar, multi tasking je ok, ali odlucili smo tako, vidim puno prednosti, i jednu manu, jer uvijek trebaju biti dvojca....


Snimke ne smijem objavljivati ovdje, tako da se za to morate strpiti. Black Magic micro jos nije dosla, no eto pripremamo sve za nju.


Ici ce gore na Juru tripple 15, ... smanjit ce se trajanje leta, povecat ce se za isti RPM thrust, i povecat ce se stabilnost.


Sa 17" odlicno hendla vjetar, ali ne planiramo letjeti po buri za sada :)


Mana ovog riga koji smo slozili, iako se ruke mogu saviti, je to sto ruke ne savijamo, pa je transport malo nespretan, no sada s folding props, koje imamo od KDEa bez sarafljenja, nema problema.


Baterije ne skidamo s Jure, punimo ih na Juri, i konektiramo na Juri, u planu je izrada postolja, utora za baterije, da se gurnu unutra kao DJIa, ali trenutno bez CNCa, malo teze, pa eto, tko zna, mozda neka dobra dusa s Foruma pomogne oko tog problema, imamo puno ideja, za rjesenja za gimbale, plocice, itd itd.




 

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #10
Pobogu, pa nije svaki video koji si snimio komercijalan? Sad ce stvarno ispasti da nemas bas nista iz, kako si sam rekao godine dana testiranja. I nema snimki? (ps. osiguraj blackmagic i dslrove na stroju koji je slagan da bude povoljan)

Ja znam zasto sam ja skeptican i to je to. Unatoc skepsi zelim svu srecu svima  8)

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #11
Nije stvar je li komercijalna snimka, imamo snimke, ali to mozemo na cugi :) , inace bi vrlo rado podjelio, probne letove, imamo cijelu fazu od Stefa na dalje.
Imam snimke od Stefa, od Jure samo jedan testni let dok nije bio kalibriran ni balansiran koju smijem objaviti :)


Ne cu se praviti tu da smo odradili ne znam sto, nismo. Odradili smo intro videje i imamo zahtjev za jedan projekt, i zahtjev je poprilicno zahtjevan za 1 man. Mogu cak reci o cemu se radi. Dakle snimanje iz zraka manje grupe ljudi ili pojedinaca, dok rade neke aktivnosti (vjezbaju, trce, sto god), tako da se leti oko njih, a da su stalno u kadru, sto ne kazem da nije moguce sa Phantomom, imamo i Phantom, ako bash treba, no kadriranje je dosta izazovno pogotovo radi blizine leta, ... Dapace imamo jos upita za snimanje gdje opet vidim prednost dvojca.


Uglavnom evo snimke Jure kakvog sam spomenuo, ovo nema veze sa sadasnjim letovima i setupom:
- tu je go pro gimbalu koji smo vise manje sami slagali, stavili smo ga dosta frontalno, radi nogu koje su bile staticne, jer su pre slabe za Juru
- ne BALANSIRAN cijeli quad, ne kalibrirani motori i ESC,
- ukratko, let na divlje, sto se i vidi, potpuno ne znanje mogucnosti, i svega :)
- nije isprika ni nista, drago mi je da postoje takve snimke, koje bi mogao usporediti s danasnjima, gdje mogu sletiti u tragove u snjegu s kojih je poletio, i to na 5 mm!!!


Evo malo za smijeh, :) 
Jello je prisutan, no to je sasvim logicno, radi ljetnog perioda, i ne kalibriranog i balansiranog Jure. Poljetanje je bilo jako tesko jer je visio skroz naprijed, mislio sam da je u balansu, to je radio kolega, ali eto nije bio, kada smo skuzili pripremili smo sve za drugi let, podesili malo balans,..

! No longer available
(pise no longer available, ali video meni radi)

Letjeli smo 2 puta, dakle napunili bat i opet, u drugom letu smo, nasom greskom nakon "balansa", radi zica od bat, pali, steta, nosac motora ($10).






Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #12

Mislim, sve samo potvrduje pricu koju vecina nas tu zna i koju smo prosli. Puno toga i puno svega i svacega. I padova i setupa sa upitnim rezultatima. Sto vise slusam sve je meni jasnija cijela prica. U snimanju iz zraka mi se po prici cini da bas i nemas iskustva. Ovo sve sto si naveo nije nesto narocito strasno za snimiti.
Fora je u tome da ako tebe netko renta i placa, a ozbiljan je, ne zanima njega ni zasto se tebi snimka trese ni zasto tebi nesto nije u balansu ni kad ces ti biti spreman za snimanje, zbog toga sam ja rekao sve sto sam rekao.






Usput koji Phantom tocno imate? I kako tocno mislis doci do kontrola dslra dok si u zraku?

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #13

Jos ces mi reci da Phantom moze 9 km i da mu video link ide vise od 2-3 km? I da moze letjeti 30+ minuta.
Lol, nista, javim se kada cemo sloziti sve do kraja.  ::)

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #14
Da me se ne shvati krivo, moja namjera je pomoci ljudima. Pitas se kako? Tako da kad me pitaju s cime da snimaju da li da slazu ili da kupe gotovo obicno kazem da kupe gotovo osim ako nije u igri neka opaka okta za dositi redice i neka cuda. Zasto to sve govorim, jer mi je zao ljudi koji ulupaju ogormne cifre i na kraju nakon dvije godine jos uvijek to nije to, a u dvije godine industrija ode toliko daleko da nam evo za soma eura stizu strojevi sa izbjegavanjem prepreka u prostoru i ostalim cudima.


Dakle moja filozofija je samo bila dobronamjerna za sve ljude jer mi je zao gledati kako trose novac, pogotovo ako je mislija snimati iz zraka. Ako je cilj uciti mehaniku, elektroniku, razvijati nesto i uzivati u tom procesu onda dapace treba graditi jer gotova stvar te nece nauciti nicemu, to je samo alat koji ce napraviti posao.


Zato sve najbolje i NHF  ;)