Skip to main content

Topic: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima (Read 4950 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima

Reply #1
Da ali to nisu još dokazali, sve je na "should be" a znamo kako stvari u praksi stoje, a oni željni pozornosti.
 :D
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima

Reply #2
sve je moguce  ;)
http://www.hus.sg/

Odg: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima

Reply #3
Sve je moguće, osim drvene peći  :D
Da prvo vidimo mi taj let od 4 sata.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima

Reply #4
Vodik na 350 bara, krasno. novi Hindenburg. Zamisli; unosiš quad u auto i nešto napukne, a nisi ugasio cigaretu...  8)

Do sada, litij kao jedan od najlakših metala (jedino je berilij lakši), dobro funkcionira za pohranu energije. Iako... nema ništa bolje od starih dobrih motora na fosilna goriva (uključujući i nitro, što god to bilo).

Već duže me drži ideja da se takvo gorivo koristi kao generator unutar letjelice, da se dobije struja (recimo benzin motor ->el. generator). Sa dodatnom LiPo baterijom, kao hibrid... to bi išlo. Jedino bi cijena toga sklopa bila malo previsoka za običnog smrtnika. Dakle, benzinsko-električni generator, a onda brushless motori...

Ili još bolje i "zelenije" gorivo: alkohol. Samo, tu bi neki piloti koristili onu narodnu; "pola pijem, pola šarcu dajem".  :D

LP,
milan
---


Odg: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima

Reply #5
Ako se vračamo u korijenje, jednostavnije bi bilo konstruirati quadcopter recimo sa varijabilnim pitchom, nešto kao stingray ali s večim sabljama i da ga pogoni benzinac (a može i nitro), naravno sa stabiliziranom vrtnjom (governor), bilo bi definitivno manje poletne mase nego da poslije benzinca mora ići generator pa onda još ESC-i pa brushlessi. Iako samo nagađamo a ništa ne provodimo u praksu, ovi iz teme su dobrano odlučni, mene samo zanima kako u konačnici izgleda taj let od 4 sata.  :)

A u neko vrijeme ko zna ako baterije ne budu napredovale na dosadašnjoj topologiji, ko zna što će biti alternativna topologija koja će zamjeniti Li-Po i sl. Možda mala nuklearna batka, možda da pitamo Iron Man-a ili Terminatora?  :D
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima

Reply #6
Stingray je prekrasan quad. Ono kako je Stingray 500 izveden, malo mi se ne sviđa i vjerujem da je moguća drugačija konfiguracija (recimo 'zvjezdasto', tako da krakovi idu od centra). Kao dopunu bi svakako stavio kvačilo, tako da se motor može zagrijati bez da se propeleri moraju rotirati. U pravu si što se tiče poletne mase... ne znam zašto sam tako razmišljao (stara ideja, jako stara). Valjda sam u tom trentku imao jako malo saznanja oko mehanike i fizike motora sa nutarnjim sagorijevanjem. Okay, ni danas ne znam puno više.

Nuklearno gorivo - isto preteško. Da bi stvar funkcionirala, mora ići dosta 'moderatora', tj. materijala (voda, teška voda, grafit, razni polimeri...), koji će 'termalizirati' neutron - kako bi ovaj usporio i dao toplinsku energiju. Ali, to je opet 'parni kotao', gdje se neki fluid zagrijava, pogoni turbinu, a druga strana se mora hladiti da bi fluid recirkulirao. Direktna konverzija putem alfa ili beta čestica za sada slabo ide. Izotop mora konstantno davati te čestice i ne može se sam zaustaviti, sve dok ne dođe do potpunog 'raspada' (tipični polu-raspad, pomnožen višestruko).

Vodik kao gorivo je dakle jedino što ostaje. Broj 1 u periodičkoj tabli elemenata, dakle najlakši. Jedino je problem taj tlak. Ja sam imao 60-litarsku bocu helija, gdje je pri "samo" 200 bara bilo tek 1.5 kilograma helija. Strava je čuti sigurnosni ventil, koji se ponekad aktivira pri otvaranju reducirnog ventila.

Da se vratimo na maštu (a što mi drugo preostaje, nisam ja NASA da imam novaca i resursa da istražujem). Ako gledamo sva živa bića u prirodi, niti jedna ne funkcionira tako da se nahrani a onda radi teške poslove. Pčela na primjer zahtijeva 'visokooktansko gorivo' a to je nektar. Isto tako i kolibri - jako puno nektara. Dakle quad bi morao povremeno sletjeti da uzme gorivo. Ovo što mi danas radimo sa LiPo baterijama - spajamo dvije ili više u paralelu... to je isto kao da kolibri za sobom vuče bocu nektara.

Ovo sa 4 sata autonomije sa jednim punjenjem... hmmm...   Ako to i ostvare, sigurno će biti eksluzivno u vojne svrhe.

LP,
milan
---

Odg: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima

Reply #7
Meni je prijatelj eksperimentira neko vrime sa vodikon,pa iz njegovih eksperimenata san zaključia slijedeće,da je vodik jako opasan i nestabilan plin,da ga se ne može efikasno pohranit jer prolazi kroz sve elemente (jer niti jedan materijal nije 100% solidan,svi su porozni).
 Znači trebalo bi ga se odma trošit dok se proizvodi,a kad se odma troši onda ga nema dovoljno da bi bia efikasan sam po sebi,nego ko neka nadopuna postojećen gorivu/energiji.
 S time dolazin do zaključka da vodik ko vodik može reducirat potrošnju neke energije,a ne je kompletno zaminit.
 Poznato mi je da je jedan gospodin uspia napravit auto koje radi 50% na gorivo a 50% na vodik.
 Sve ostalo je po mome skromnon mišljenju igranje sa vatron,baren zasad.
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima

Reply #8
Meni je prijatelj eksperimentira neko vrime sa vodikon,pa iz njegovih eksperimenata san zaključia slijedeće,da je vodik jako opasan i nestabilan plin,da ga se ne može efikasno pohranit jer prolazi kroz sve elemente (jer niti jedan materijal nije 100% solidan,svi su porozni).
 Znači trebalo bi ga se odma trošit dok se proizvodi,a kad se odma troši onda ga nema dovoljno da bi bia efikasan sam po sebi,nego ko neka nadopuna postojećen gorivu/energiji.
 S time dolazin do zaključka da vodik ko vodik može reducirat potrošnju neke energije,a ne je kompletno zaminit.
 Poznato mi je da je jedan gospodin uspia napravit auto koje radi 50% na gorivo a 50% na vodik.
 Sve ostalo je po mome skromnon mišljenju igranje sa vatron,baren zasad.

Ne drži vodu 50:50.
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Odg: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima

Reply #9
Na ovaj forum san se i učlania da bi nešto naučia :)
 U svakon slučaju san otvoren san za argumente.
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima

Reply #10
Na ovaj forum san se i učlania da bi nešto naučia :)
 U svakon slučaju san otvoren san za argumente.
Podržavam... postovi ala "ne drži vodu" su smiješni...
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima

Reply #11
Nisam imao vremena obrazložiti. Nisam baš skužio iz posta jel koristi hho generator ili ima gotov skladišten plin. Ako je hho u igri onda nema šanse imati 50% manju potrošnju iz razloga što mu treba puno više struje nego što on može proizvesti plina za smanjivanje porošnje goriva. Neka ispitivanja su pokazala da uopče ne dolazi do smanjivanja goriva jel koliko hho potroši struje toliko plina i daje van a ponekad čak i manje.
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Odg: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima

Reply #12
HHO je čisto smeće. A ti dronovi koji će ići na vodik sigrno neće biti male igračke.

Send from my Samsung Note 3 using TapaTalk


Odg: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima

Reply #13
Nisam imao vremena obrazložiti. Nisam baš skužio iz posta jel koristi hho generator ili ima gotov skladišten plin. Ako je hho u igri onda nema šanse imati 50% manju potrošnju iz razloga što mu treba puno više struje nego što on može proizvesti plina za smanjivanje porošnje goriva. Neka ispitivanja su pokazala da uopče ne dolazi do smanjivanja goriva jel koliko hho potroši struje toliko plina i daje van a ponekad čak i manje.


Nisan čovika ispitiva na koji način je ostvaria takvu uštedu,niti mogu garantirat da je to 100% istinito,niti se osobno razumin nešto pretjerano u elektrolizu.
Bit mog posta je taj da (po mon mišljenju,šta naravno ne treba bit ispravno) sa sa trenutnon tehnologijon ne može ostvarit da se nešto u potpunosti pogoni sa vodikon,zbog milijun otežavajućih faktora,posebno nešto čemu veliku ulogu igra težina tog sistema,tako da se u biti slažemo oko istoga (šta je i osnovna svrha mog posta bila) 
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima

Reply #14
Isto tako baš ovaj quadcopter sa stranice vidin da ima brushless motore,a pogoni ga vodik,tako da bi sad tu energiju koju proizvodi vodik trebalo konvertirat u električnu.
To je znači neka jako kompleksna i teška spravica,voda se pretvara u vodik,pa vodik svojin izgaranjen u električnu energiju koja se opet pretvara u mehaničku,šta opet nosi dobre gubitke oko pretvaranja svih tih pustih energija.
Možda je ovaj dio sa vodon izostavljen (da se quad puni sa vodikon) al je to opet nekako teško jer bi taj vodik iscuria i iz  spremnika u quadu i iz tog drugog spremnika s kojin se quad puni.
Živi bili pa vidili ako uopće zaživi neka komercijalna primjena (ako već i nije zaživila) da to vidimo na djelu i rezultate koje ostvaruje
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form