Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 245134 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Re: FPV experimenti

Reply #870
Prije neki dan sam ispitao nove baterije u stvarnim uvjetima potrošnje. Spojio sam ih u paralelu s postojećom glavnom baterijom od 35Ah i pustio da se prazne 3 sata snagom od 200W i nakon toga još 50min. sa 150W tj. do napona od 11,4V (to je napon ispod kojeg ESC reže gas za 4S (2,85V po članku)). I onda još 10min do dopuštenog napona od 2,5V/ćlanku. Ukupno su se baterije praznile 4 sata. Za pražnjenje sam koristio vodeni teret u paraleli s reostatom za finije podešavanje struje prema shemi na slici gdje su ujedno i rezultati mjerenja. Do napona ESC limita (nakon 3h i 50min) iz baterija je izašlo 730Wh energije odnosno 51Ah. Slijedećih 10min iz baterije je izašlo još 20Wh tako da je ukupna iskoristiva energija te paralele baterija pri takvoj potrošnji 750Wh, odnosno 52,8Ah od krajnje mogućih 54,6Ah (kod male struje pražnjenja). Što očekujem od ove paralelke baterija napisat ću u slijedećem postu...

Re: FPV experimenti

Reply #871
Skinuo sam najnoviji ecalc koji sad uzima u obzir i raspon krila i ubacio podatke za 5 i 6,2kg ZVRK. Ispada da su realni podaci s leta 70+ povoljniji od ecalc proračuna. No nema veze jer više me zanima postotni odnos izračuna za 5 i 6,2kg tj. koliko odprilike mogu povećati domet s većom batkom, većom prosječnom snagom(gasom) i kako to utjeće na brzinu, dolet i trajanje leta. Mislim da su postotni odnosi prihvatljivo realni bez obzira što se apsolutne vrijednosti realnog leta i izračuna ne poklapaju. Držeći se toga ispada da kod povećanja mase modela(zapravo veća batka donosi svu dodatnu masu) za 24% uz isporučenu snagu motoru veću za 37% odnosno energiju 58%, brzina raste za 10%, vrijeme leta se produljuje za 15% a dolet za 26%. To bi, strogo se držeći svih tih postotaka, dalo rezultate kao u tablici na prvoj slici. Ali ja vjerujem da bi dolet mogao biti 200km jer prema rezultatima pražnjenja, baterija može sigurno dati 730Wh tj. 51Ah do minimalnog napona od 11,4V(ESC limit). Ako uzmemo da bi potrošnja bila čak 3,2Wh/km to bi dalo 730Wh : 3,2Wh/km = 228km tj. domet od 114km...Ali sve su to špekulacije dok ne probam i vidim na realnom letu. Kao i obično puno će ovisiti o vremenskim uvjetima i stilu-strategiji leta. Na zadnje dvije slike su izračuni ECALCA za ZVRK6,2kg koji u pogledu potrošnje nisu realni ali vidi se npr. da je potisak sad samo 0,48:1 u odnosu na 0,56:1 kod ZVRK5kg pa će penjanje zahtijevati veći gas a i kubično opterećenje krila raste s 8,5 na 10,5 tj. s 71g/dm2 na 88g/dm2 pa će slijetanje biti znatno brže...

Re: FPV experimenti

Reply #872
Skinuo sam pogonski dio da zamijenim 90cm dugački kabel 1,5mm2 površine presjeka s kablom 2,5mm2.Time dobivam manji pad napona i manje gubitke na kablu. Ispada da su gubici na kablu većeg presjeka za oko 7,25Wh manji za 3,5h leta uz očekivanu struju od 15A. To je dovoljno energije za više od 2km leta! Kabel od 1,5mm2 bit će spojen paralelno za vanjske baterije ali on neće biti dulji od 30-ak cm. To sve doprinosi s nekih 10g dodatne mase. Evo par slika i izračuna na donjim slikama...

Re: FPV experimenti

Reply #873
Sad sam nadodao vanjske konektore u koje se spajaju dodatne baterije. Baterije su smještene centralno sa svake strane trupa oko težišta. Pričvršćene su "čičcima" i još će biti zazipane. Ako ispitivanja dobro prođu kasnije ću baterije preseliti u trup jer unutra ima dovoljno mjesta čak i za dvije 35Ah baterije poredanih jedna iza druge. U tom slučaju će trebati preinačiti/smisliti novi način spajanja baterija s pogonskim dijelom...napojni vod će biti u svakom slučaju kraći a razmišljam i o šinama.

Re: FPV experimenti

Reply #874
Objesivši ZVRK o "klin" iznenadio sam se kako sam dobro pozicionirao dodatne batke, tako da nije bilo nikakve potrebe za pomicanjem. Avion je ostao vodoravan u odabranom težištu kao i prije. Ziperi kojima ću još dodatno zazipati batke neće promijeniti ništa. Moram ih učvrstiti da se ne bi pomaknule u letu tj. čičak sigurno ne bi izdržao cijeli let. Avion je sad zaista težak kad ga probaš dići, čovjek se zapita kako će/hoće li uopće to moći poletjeti? Bio je već težak kad je imao "samo" 5kg i potisak od oko 58% mase a sad je potisak(zapravo isti) ali je spao na 48% nove mase. To je za više od 1/6 manji odnos...U svakom slučaju kod polijetanja treba dat puni gas i dobro se zaletjeti držeći ga ovako teškog iznad glave i onda ga još energično baciti...Srećom polijeće s nasipa visokog barem 5m pa ima mogućnost izvjesnog propada prije nego postigne dovoljnu brzinu i počne se penjati. S 5kg nema propada već se odmah energično diže a sad ćemo vidjeti...tj. ne baš sad, već u proljeće. Nadam se da će nam ova godina biti svima mirnija i sretnija od prošle i da će bit puno vremena za hobby. Nisam letio još od 7.11.2020 i u proljeće ću se morati prvo prisjetiti i ponovno uhodati sve postupke i rutine koje prethode letu.

Re: FPV experimenti

Reply #875
Proljeće će brzo doći pa valja provjerit opremu koja već dugo stoji nekorištena. Ispitao sam olovni akumulator koji mi služi za napajanje većeg i manjeg monitora i video razdjelnika/diversitiya Eagle Treea. Veći tv-monitor troši 26W, manji 7W a video razdjelnik oko 1,2W. Sveukupno 34,2W a akumulator može dati kod snage 40W oko 180Wh tj. oko 16Ah kroz 4,5h. Akumulator ima kapacitet od 26Ah ali nije više nov no ipak 4,5h bi trebalo bit dovoljno čak da let traje 3,5h i još pola sata prije i poslije leta...Sad trebam još provjeriti koliko može durat Mobius i video snimač("crna kutija")...

Re: FPV experimenti

Reply #876
Jedan od najvažnijih uređaja mi je svakako video-snimač DVR-SD4. On snima sve što se događa za vrijeme leta i podešavanje prije kao i statistiku poslije. To je prava "crna kutija" koja bilježi sve telemetrijske podatke koji kasnije mogu poslužiti za analizu leta ili rekonstrukciju događanja ako nešto krene po zlu. On je isto spojen na video razdjelnik kao i monitori i video naočale. Dok je bio nov(nova baterija od 1000mAh) mogao je snimiti oko 2,5h videa a sad je to spalo na nepuna 2h. Stoga sam mu odlučio dodati u paralelu još jednu bateriju od 1800mAh(vjerojatno ni ona nema više toliko kapaciteta) od nekog starog Alcatelovog mobitela. Sad uspijeva snimiti 3,5h videa a indikator pokazuje još više od 1/2 napunjenosti batke. Mislim da će sad snimanje prije biti ograničeno kapacitetom SD kartice od 16Gb nego napajanjem. Za 1/2h snimanja zauzima 1,08Gb prostora memorije. Originalni punjač(5V/2A) uspijeva relativno brzo napuniti ovako proširenu batku bez potrebe za odspajanjem nadograđene.

Re: FPV experimenti

Reply #877
Kao i DVR-u sad sam ugradio dodatnu bateriju MOBIUS-u. Sa svojom originalnom baterijom od 820mAh i SD karticom od 32Gb mogao je snimati točno 159min koliko mu je dozvoljavala baterija. U tom vremenu full HD video bi zauzeo oko 16-17Gb memorije. Sad kad bi letovi trebali potrajati i više od 3h trebalo je MOBIUS pojačati da može snimiti kompletni let, jer zna biti baš glupo kad snimi odlaz i koju minutu nakon okreta a cijeli dolaz-dolet ne. A taj pregled HD videa nakon leta mi je jedna od najljepših stvari kod ovog hobbya. Dakle nabavio sam malu li-ion KEEPPOWER 14430 protected batkicu od 950mAh (18,5g) koju sam zalemio u paralelu s postojećom. Sad paralela ima oko 1770mAh i očekujem da će moći snimiti oko 5h videa što je i više nego dovoljno. Kad sam jednom prije, prijašnjem MOBIUSU spojio isto tako vanjsku batku uzrokovao mi je smetnje/smanjenje dometa na RC prijemu tj. RSSI mi je pao na 0 već na pola puta. Sad sam ga provjeravao s analizatorom spektra i nije bilo nikakvih uočljivih smetnji na 430MHz kao ni harmonika ali vidjet ću kod prvog leta. Ako bi ipak smetao RC prijemu ugradit ću mu LC filter u žice napajanja. Sad kad mi se napuni ostavit ću je da snima pa ću vidjeti konkretno koliko može...

Re: FPV experimenti

Reply #878
Eto isprobano - MOBIUS sad može snimati 276min (4,6h) do punog kapaciteta SD kartice od 32Gb(točnije 29,7Gb) i napon na batki(paraleli) je još bio 3,5V tako da bi vjerojatno mogao još koji sat. Osim DVR-SD4 imam još i FAT SHARK video naočale koje mi također služe kao DVR i monitor(dodatna pričuva i sigurnost). Povezane su također na video razdjelnik video kablom. Naočale imaju originalnu li-ion bateriju 18650 od 2600mAh i mogu raditi s njom 155min. Sad sam je zamijenio s batkom od 3450mAh i sad može 185min uz potrošenih 8,3Gb. Ove SAMSUNG baterije sam također kupio na NKON-u po sniženoj cijeni jer su bile već točkasto zavarene u nekom pakungu koji nije prošao testiranje. Uglavnom nisu korištene osim što imaju po dvije točkice od varenja na polovima.

Re: FPV experimenti

Reply #879
Nastavljam pomalo dorađivati i izrađivati, nazovimo to tako, novu opremu i pomagala. U međuvremenu sam promijenio auto pa sad više nemam Toyota Aurisa koji je imao baš zgodnu "udubinu" na vratima prtljažnika. Ta udubina mi je dobro došla za pridržavanje teleskopskog antenskog stupa kojeg sam trebao još samo gumenom trakom stegnuti da stoji vertikalno fiksiran. Sad sam morao napraviti držać stupa koji se drži na motki koja je pak vezana za amortizere-podizače stražnjih vrata. Stup sad fiksiram čičak trakom. Naravno stup se može i rotirati...Taj teleskopski stup je visok kad je potpuno razvijen 10,5m i sad je zapravo mehanički bolje učvršćen nego prije jer se sad i ova vrata dižu više, pružaju mi i bolju-veću "nadstrešnicu"...Nezgodno bi bilo jedino ako me uhvati nagla promjena vremena s munjama-odo ja u p.m. tj. izginuh zbog hobbya... :o :))

Re: FPV experimenti

Reply #880
Napokon sam imao vremena jučer otići na livadu i poslije čak 553 dana ponovno poletjeti sa Zvrkom. Obavio sam samo kraći let od sat vremena do Samobora poletjevši sa starog dobrog "uzletišta". Trebalo mi je da se podsjetim pojedinih detalja, radnji i rutina koje treba obaviti prije leta a i samo pilotiranje postaje izazovnije nakon toliko vremena neaktivnosti. Uglavnom letio sam s modelom kakav je bio i prije osim što Mobius na lijevom krilu ima dodatnu baterijicu pa je trebalo uravnotežiti jednim povećim vijkom na desnom krilu. Osim toga model je sad malo teži na zadnjem kraju zbog kablića s konektorima za dodatne vanjske baterije pa mu se nos digao za možda 2°. Slijedeći put ide proba s vanjskim-dodatnim baterijama pa će se to nivelirati kao prije. Evo samo par slika.

 

Re: FPV experimenti

Reply #881
Sa zanimanjem pratim i dalje...

Re: FPV experimenti

Reply #882
Pozdrav Daddy, drago mi je da pratiš...eto danas sam opet bio na livadi i konačno probao poletjeti s dodatnim baterijama. Mislim ne da je težak nego je težak ko bomba :). Ima 6,3 kg i stvarno sam se bojao da ga neću uspjeti baciti i da će se skršit ali nije! Čak nije ni propao puno iako se u videu vidi početna brzina nakon izbačaja od samo 19 km/h. Zapravo je negdje 24% teži nego prije. Stavio sam si i naglavnu kameru da snimim taj prvi izbačaj ali ugasila mi se pa eto imam samo ovaj video s kamerice pa tko voli neka gleda. Letio sam "čupavo" i ni malo štedljivo pa je zato i potrošnja 3,5 Wh/km ali mislim da bi i ovako mogo više od 200km...Početna struja kod punog gasa se popela na 55A tako da je i napon toliko propao da se nakratko upalio alarm :).Eto cijeli video...https://www.youtube.com/watch?v=qPwflxJxvhw

Re: FPV experimenti

Reply #883
Eto sad kad se ima vremena pada kiša... a moram obaviti još barem jedan probni let s ovim dodatnim baterijama prije nego se otisnem dalje. U međuvremenu mi stigao elektronički teret SIGLENT SDL 1020X-E tako da ne moram više koristiti samo onaj vodeni teret za ispitivanje baterija. Ima snagu do 200W pa je vrlo upotrebljiv baš za ove moje batke, doduše bolje jednu po jednu. Koliko sam vidio na prvom letu avion sad vuče 17A (vjerojatno 16A kod pažljivijeg leta u prosjeku) tj. treba oko 260W snage pa onda ne mogu batku opteretiti u "komadu" ali mogu svaku batku zasebno. Svaka paralela članaka (11P) daje recimo oko 1,6A pa tako ove dodatne batke mogu opteretiti svaku s konstantnom strujom od 3,2A a veliku s 11,2A. Osim konstantne struje (CC) uređaj ima mogućnost održavati konstantnu snagu (CP) tijekom pražnjenja, što je još bolje, kao i drugo (CV, CR). Najbolja stvar je da se ne mora dežurati kraj batke dok se prazni jer se može zadati napon, vrijeme, kapacitet do kojeg se želi prazniti batku i to svaki parametar pojedinačno ili svi ili neka kombinacija. Čak snima i dijagram pražnjenja i još dosta toga...

Re: FPV experimenti

Reply #884
Prekjučer sam opet testirao ZVRKA 6,3 kg. Bilo je dosta vjetrovito što se vidi po "vjetrokaz vreći" ali taj jači vjetar u nos dosta pomaže kod uzleta tako teškog modela. Evo snimio sam ovaj put uzlet...
https://www.youtube.com/watch?v=7ZUn6SenwTU