Skip to main content

Topic: Jel se kuži tko u FreeNAS (Read 6375 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Jel se kuži tko u FreeNAS

Imam FreeNAS koji uredno radi (sam instalirao).
Dva kompaća sa Win10 rade ok, jedan neće, nešto sa anonymous loginom.
Zna tko zašto? I kako?
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #1
Prilikom prve prijave sa nekog računala na neku sheranu NAS-particiju (najčešće SMB/CIFS dijeljenje) treba upisati u adresnu liniju windows explorera:

\\ip-adresa_servera

..nakon toga će nas tražiti user/passwd za prvi pristup. Ovdje je važno napisati ispravnu prijavak/lozinku i kliknuti opciju da trajno zapamti ! To bi uglavnom bilo sve bitno.

Nakon toga može se napraviti i poveznica na tu sheranu particiju, recimo na desktopu pa će se ubuduće jednostavno pristupati.  Moguće je i mapiranje mrežnog diska ako se želi  uvijek pristupati "kao da se radi o vlastitom disku".

Sve gorenavedeno važi za native  windows sharing, odnosno SMB/CIFS; ako se žele ozbiljnije mrežne postavke poput NFS i iSCSI, stvari su kompliciranije.

Problem može stvoriti i firewall na WIN10, pa ga u slućaju neuspjeha treba  isključiti da se otkloni kao mogući uzrok, isto tako na WIn10 treba provjeriti da li je omogućena opcija dijeljenja (sharing).

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #2
Problem je što isti login, Everyone, na dva računala radi a na jednom ne radi.
To na kojem ne radi je nova instalacija (1909 mislim). Prije je i na tome radilo.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #3
Zaista čudno, nemam neku konkretnu ideju zašto zeza; da nije prošao neki novi update, bilo je problema sa nekoliko zadnjih, čak je ljudima i brisao fajlove u MyDocuments.
Bilo bi dobro proči kroz konfiguraciju networkinga i  file sharinga


Možeš probati otići u CLI (cmd.exe) i nabrzaka otipkati: ipconfig /all
Na mrežnom adapteru bi trebao imati vidljivu ip adresu, DNS server, Gateway, DHCP server, ova tri zadnja bi trebala odgovarati IP adresi rutera ako se radi o kućnoj instalaciji.
Filesharing se može poremetiti ako nije ista HOMEGROUP (WORKGROUP) (logiranje preko domene ne očekujem da je u kućnoj mreži :-) )


Ako misliš da ima smisla, javi mi se na PP, pa možemo probati preko TeamViewera  ::)
Damir

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #4
Vjerojatno ti je do Advanced Sharing Settingsa u Network Sharing Centru na tom kompu koji ne dozvoljava Anonymous login. Probaj "Turn Off password protected sharing" i "Turn on sharing so anyone with network access can read..."
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #5
Hvala svima. Ali još nisam riješio.
Imam vremena, ionako moramo bit doma  :'(
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #6
Vjerojatno je ovo što kaže Sys, WIN10 ima popriličan maintenance footprint.


FreeNas je popularan iako bi radije postavio NAS4Free ili OMV (Open Media Vault). Svi su odlični. Nisi nam naveo da li ti je FreeNAS došao sa nekim uređajem ili si odlučio žrtvovati neko računalo?
Ako je ovo posljednje, postoji način da se neko staro računalo  uz nekoliko to-do listi pretvori u NAS. Tada izostaje WEB-GUI za podešavanje, ali sve osnovne funkcije su podržane. Posebno je povoljno što se onda file sharing može definirati bez usera, tj. ne traži nikakvu prijavu kada se ide na dijeljene foldere.


U ovom području su carevi SBC tipa Raspberry_Pi; u dijelu kuće gdje mi je slab Wi-Fi signal postavio sam jedno takvo koje je AccesPoint ujedno i NAS sa svim osnovnim funkcijama te
sigurnosni uređaj (mjeri neka svojstva okoline i šalje na mob.), višemjesećni rad bez problema uz samo 3 W potrošnje, spojen sa ISKON-ovim ruterom preko kabla.
Ako ima zainteresiranih, mogu objasniti što i kako, pravo je vrijeme za kućne projekte...
Damir

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #7
Probaj na oba kompa kreirati istog usera s istim passwordima pa pristupiti

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #8
Davor, sjetio sam se jednog detalja koji bi mogao baciti više "svjetla" na problem.  Logiraj se na FreeNAS u to u "Console", tj CLI "Command line interface) i izvrši komandu:

testparm


Prenesi nam listu koju dade ova komanda, tu bi trebali biti parametri dijeljenja i pristupanja dijeljenim podacima. FreeNAS je u biti BSD i ovo je uobićajeno čitanje parametara SAMBA/CIFS
Damir

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #9
Ako ti je nova instalacija Win10, a možda tvoj share radi po starom SMB protokolu, onda na Win 10 moraš instalirati SBM v1.0 kroz Control panel / Add remove programs / Programs and Feautures




Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #10
Nemoj enejblat sambu v1, onaj kriptovirus to exploita
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #11
Mislim da je SMB4.
Radi se o starom Fujitsu serveru, 4 diska, RAID10.
Instalacija FreeNAS-a je od prije par mjeseci.
testparm sam napravio iz web sučelja jer nemam monitor ni tastaturu, ali ne mogu kopirati odaziv?
Imam definirane usere koje koristim na svim win10 strojevima iste, standardno Everyone i guest, sa passwordom. Znači problem je da isti user na jednom kompu radi  a na drugom ne.
Mislim da problem nije sa FreeNAS-om nego sa windowsima.
Nešto u najnovijem buildu win10 se promijenilo sa permissionima i to sad ne radi.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #12
Slažem se da problem nije sa FreeNAS nego sa Windozama. Uostalom dvije instalacije rade, treća neće.

Na stani WIN10
Predložio bi na računalu koje se ne može spojiti provjeriti status SMB portova:
-cmd.exe i onda pokrenuti:   netstat  -an
-port 445 bi trebao biti listening (eventualno i port 139, ali to je za stare SMB1 i 2)

-isto bi u Firewall-u trebalo provjeriti što je blokirano, eventualno privremeno isključiti firewall pa probati

Na strani FreeNAS:
-probati kroz konzolu (cli) da li se može pingati ona dva računala koja rade i ono koje ne radi. tj. ping  ip_adresa_računala_koje_testiramo (ovdje gledamo da li imamo path i da li nas možda zločesto računalo namjerno odbija)
-isto tako na konzoli probati izvesti:  cat /etc/samba/smb.conf | grep -i guest
(pokušavamo ustanoviti kako će se FreeNAS ponašati prema "guest" userima)

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #13
Ping radi.
Pod etc nema samba direktorija.
Taj problematični vidi freenas ali se ne može mapirati, kaže "You do not have permission to access \\FREENAS\FreeNAS"




Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #14
Sad provjerio, ovi što rade su version 1903, ovaj što neće je 1909.
Updejtat ću ovaj 1903 na 1909 pa ak ne radi, znat ću razlog (ali ne i riješenje)  :-[
Taj FreeNAS je još u testnoj fazi tak da nema ništa značajno na njemu.
BTW, imam i MyBookLive, WD mrežni disk, koji cijelo vrijeme radi (ali sporo i ima samo jedan disk, pa sam mislio da će FreeNAS pomoći).

Outrage Fusion 50
Futaba T14SG