Skip to main content

Topic: Savjet početnicima RC Aviona (Read 12206 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Savjet početnicima RC Aviona

Naučite letiti RC avionom


Možete brze  naučiti  letjeti ako odaberete  pravi  avion i slijedite nekoliko uputa!
Letiti RC avionom možete naučiti brzo i ako poštivate dole napisana pravila i upute a  izbjeći ce te nepotrebne štete i vise uživat u čarima letenja. Ne trebate instruktora ako odaberete
 izaberete podesan avion za početnika ali:  uvijek je  pametnije poletiti uz pomoć instruktora.

1. Objašnjenje  kako avion leti:

Pa evo ali malo pojednostavljeno: kada se krilo dovoljno brzo kreće kroz zrak onda  ga taj zrak diži. Ako je kretanje pre sporo nestane nosivosti i avion pada kao kamen. To se naziva stall. Dakle, potrebna je određena brzina leta koja se postiže radom motora ili se to postiže spuštanjem- jedrenjem kroz zrak.  Noseće krilo je na početničkom avionu je u pravilu montirano visoko na trupu- "visokokrilac"  iako ima iznimki.  Straga na trupu su kormila visine i zakretanja aviona.

Kad  zadnji rub vertikalne repne plohe okrenemo u lijevo strujanje zraka gura cijeli zadnji kraj na desno i tako se cijeli avion ustvari zaokreće u pravcu lijevo. Obratno se događa kad zadnji rub  "kormila strane" skrenemo u desno - tad avion skreće u desno. Pri svakom skretanju ono krilo koje leti unutarnjom stranom dobiva i sporije strujanje  zraka pa zato manje nosi i propada. No za to postoji dobro rijšenje: to se kod trener aviona kompenzira takozvanim dihedralom krila.To je unaprijed određen čvrsto određen V položaj krila . Krilo koje sporije leti propada malo dole ali tad dobiva na vertikalnoj projekciji površine i odmah počne bolje nositi. Obratno se događa sa vanjskim krilom pa avion leti nagnut ali  se ne rusi u stranu. U svakom slučaju pri skretanjima krilo ukupno gubi na nosivosti i avion bi krenuo prema dole. To treba  nadoknadit korekcijom na kormilu visine. Kormilo visine je ono krilce otraga koje stoji vodoravno. Ako tom krilcu  podignemo zadnji kraj  rep aviona  dobije pritisak na dole i tako cijeli avion usmjeri prema gore. Obratno se događa kad je zadnji rub kormila visine okrenut prema dole: Tad rep dobije uzgon i cijeli  se avion usmjeri prema dole. Naravno čim avion dođe u željeni pravac/položaj sve komande treba odmah ispravljati u neutralan položaj. Kasnije kad ste malo sigurniji možete se igrat komandama do mile volje.
No za  početak  ne smije bit naglih pomaka.


2. Trebate izabrat tzv autostabilan avion visokokrilac

koji se sam poravna kad mu ne dirate komande. Nikako ne učite sa niskokrilcima i akrobatskim avionima.  U današnje vrijeme dobar izbor su tzv slowflyeri i parkflyeri koji su veoma lagani i sporo lete, opraštaju greške pa se rijetko polome. Naravno da ti avioni moraju imat izvjesnu autostabilnost. Takvi mali aviončići su u pravilu pogonjeni elektromotorom. Isto vrijedi i za lagane jedrilice i njihove hibride kao sto je na pr: EASY STAR.

Jedrilica bez motora nije najbolje riješenje jer se mora puno trčat za njom.


3. Prije svakog leta provjerite slijedeća podešavanja:


A. Težište aviona treba bit na mjestu koje je preporučio konstruktor. Ako niste sigurni bolje
pogriješite tako da težište bude malo više naprijed  . Težište reguliramo dodavanjem olovnih
utega ili ako je moguće premještanjem baterija u avionu.  Težište koje je previše straga
 je jako opasno i može avion učinit potpuno neupravljivim.

B. Krilo  ne smije biti iskrivljeno. Pričvrstite krilo na avion i pogledajte odostraga preko
repa da se uvjerite da je krilo u redu.  Ako tad primjetite bilo kakvo iskrivljenje krila
(od stajanja , temperature, vlage...) - NE smijete poletiti. Prvo otklonite svaki nedostatak u
geometriji aviona i krila. Tek kad je sve na svom mjestu smijete poletiti.

C. No svako trenersko krilo ima takozvano usukivanje vrha krila, to se namjerno radi da
bi krilo imalo mekan prelaz pri nekom gubitku uzgona (stall).  Tako kad nam avion zbog smanjene
brzine počne propadati ne čini to iznenada nego se lagano nagne prema naprijed i ostaje stabilan.
Dapače pri nastupajućem poniranju avion dobiva na brzini i opet ga se može učinkovito kontrolirati.


4. Za prve letove treba obavezno odabrati velik prazan prostor, najbolje neku veliku livadu.
 Prvi letovi su najnesigurniji i nemojte se zanositi da ce te odmah moči sto
mogu drugi, iskusniji letači.


5. Pravilno poletjeti


A.  Ako avion bacate iz ruke učinite to da leti brzo i pravocrtno horizontalno, ne da poleti prema gore
 jer ce još  brze krenut prema dolje.

B. Ako se polijeće sa sa tla  onda avionu treba dat priliku da "uhvati" dovoljno brzine. Kad započne dizanje
 to ne činiti strmo prema gore nego u neka za početak bude lagani uspon.U protivnom se
može dogoditi da avion pri penjanju uspori, izgubi uzgon i padne kao kamen.

C. Znaci: samo se malo dade komanda penjanja i odmah puti palicu u neutralu . Ako se model
strmo dize velika je šansa da vam se dogodi  već  opisano u "B".


6. Kontrola za vrijeme leta:

A. Avionom se upravlja drugačije nego autom ili brodom jer  let se dogadja u ti dimenzije
i nema zaustavljanja (dogodi se stolling).

Nakon svakog skretanja napravit malu korekciju u suprotnom pravcu da se avion cim prije smiri.
Početnićki avioni to rade skoro potpuno automatski.

B.  Ne izvodit akrobacije čak i kad je avion dovoljno visoko . Treba samo nježno letit, radit krugove,
pa osmice, malo gore, malo dole ali sve lagano i bez ikakve tehnike. I tu dobar instruktor zlata vrijedi.


C. Trenirajte upravljanje po strani i visini dok je avion dovoljno visoko u zraku.  Uhodajte lagano
micanje  palicama, nikako trzajima ili naglim ispuštanjem palica (krugovi, osmice) Vježbajte nježno
 "spuštanje" kad ste na dovoljnoj visini ali bas kao da se stvarno spuštate na tlo.  Umjereno smanjenje
 brzine dovodi do laganog propadanja na dole.  Lagano dizanje palice ispravlja avion a dodavanjem
gasa avion se ponovno dize.


D.  Kad ste dovoljno nisko ne smijete vise okretat avion nego ga samo nastojite održat u pravcu.
 Zato i trebate veliku livadu! Pred sam dodir tla lagano dodajte komandu visine - L_A_G_A_N_O !
 Avion ce se izravnati u horizontalan let i lagano ce  sjesti na tlo.

Uostalom to ce vam pokazati i instruktor kojeg ce te dovest sa sobom na livadu.

Naravno u današnje moderno doba svaki početnik ce učinit pametan potez ako prije prvog leta
provede pokoji sat na simulatoru letenja. I tamo pomaže instruktor jer iako se ne lome  modeli
uštedi se na vremenu i "leti" več za 5 minuta.


7. Nemojte pokusati spuštanje na točno  određenom mjestu jer ce te garantirano razbit avion.
 Dovoljno je da dole dođe u jednom komadu pa makar išli 100 m daleko po njega (velika livada ! )
   Znaci ako je još uvijek brz pustite ga samo neka klizi nisko iznad tla, jednom ce stati pa makar to
 bilo u "Japanu"  :)

 

Želimo vam puno zadovoljstva  s vašim avionom !
svaka čast :)

Odg: Savjet početnicima RC Aviona

Reply #1
Svaka cast...stvarno si dao si truda...za pocetnike je ovo super sto si napisao..
...što si brži to si manji...

Odg: Savjet početnicima RC Aviona

Reply #2
Pa i ja sam nekad bio početnik, zašto ne pomoči novim mladim modelarima.  ;D
svaka čast :)

Odg: Savjet početnicima RC Aviona

Reply #3
da istina...svaka cast.
...što si brži to si manji...

Odg: Savjet početnicima RC Aviona

Reply #4



Sreća da postoje demonstratori za tvoj tekst, inače.............

Svako korisno i dobrodošlo !

Odg: Savjet početnicima RC Aviona

Reply #5
pozdrav svima novi sam u ovome uzeo sam esy star multilex navodno da je dobar za pocetnike.zanim neka jeftina FPV oprema ako razbijem avion i opremu da mi ne bude zao.

Odg: Savjet početnicima RC Aviona

Reply #6
Je, dobar je za početnike. Leti i bez FPV-a :)
Bez ljutnje, ali prvo probaj letjeti, pa onda dodaj kamericu ili što već...
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: Savjet početnicima RC Aviona

Reply #7
stvarno svaka cast za trud i pomoc pocetnicima

Odg: Savjet početnicima RC Aviona

Reply #8
pozzz.Moze li se uzeti kamera i neki prijemik koji bi prenosio sliku  na laptop za pocetak.ne bi uzima profi  fpv opremu sa naocarima i to .to nekada kada se ustelim i dobijem neki model malo bolji.

;)))))

Odg: Savjet početnicima RC Aviona

Reply #9
imate li kakav prijedlog šta uzeti... koliko sam upućen ima ih od neke pjene i stiropola... ova pjena bi trebala biti pouzdanija i čvršća... ima li kakav početnički model od ove pjene ( da ne kažem- purpena ).. do juče sam htjeo uzeti t rex 450 heli... i odustao sam dok prvo ne doživim čari letenja sa avionom...

Odg: Savjet početnicima RC Aviona

Reply #10
uzmi easystara, bixlera ili takovo nesto sto ima propelu izad posto ces sigurno padati, a posto je motor izad neces osteti propelu ili osovinu, ja bih ti preporucio easystar od multiplexa, posto su svi multiplexovi modeli napravljeni od iznimno cvrstog elapora, iz vlastitog iskustva znam da trpi udarce ravno od pod a da nakon toga opet leti
pozdrav evo ima ode jedan koji se prodaje u ne bas savrsenom stanju, http://www.flyfreak.net/oglasi-ostalo/pmodeli-i-oprema/ al cijeli novi trup ti dode 20 eura u scweighofera http://www.der-schweighofer.at/en/product/58818/rumpf_easy_star_ohne_kabinenhaube
mos mislit

Odg: Savjet početnicima RC Aviona

Reply #11
koristim poklonjenog dynam Hawksky-a i jako je otporan na sve i svakaj. multiplex je kao firma zaista odlican u pogledu kvalitete materijala no zato je jako skup. prema reviewu korisnika ovaj hawksky je prvi od kopija, slijedi bixler itd..

ugl, uzmi si takav model jer je lako s njim letjeti, a ponajprije sletjeti, i izdrzljiv je na padove..naravno, nije neunistiv ali prasta greskice..

svojeg sam ojacao sa setupom od zagija i sada je fenomenalno brz a nije izgubio svoja dobra svojstva kao polujedrilica..postat cu slike pa ces vidjeti kako sam to odradio..imas i let s njime u preljevnici-kad ga sletim u ruku. super je model (hvala smiljko  ;D) i za pocetnike, ali i za iskusne pilote super je zabavan.

mozes ga i koristiti za snimanje jer tiho i mirno leti, a prije svega na velikim visinama i jakom vjetru lijepo jedri.
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Savjet početnicima RC Aviona

Reply #12
hvala na savjetima... znači  ne uzimati modele poput cecnne sa motorom naprijed...a baš mi je bilo čudno vidjeti modele koji se bacaju iz ruke..sa propelerima naprijed... kad  ga spuštaš, prednja elisa, čini mi  se mora udariti u pod.... mislio sam da su ovi sa točkićima za početnike onako pouzdani......

Odg: Savjet početnicima RC Aviona

Reply #13
Odstupit ću od teme... ali me interesuje... kontao sam nabaviti sebi transmiter sa resiverom futaba 7c.. ona košta oko 280 $... da li je bolje uzeti nju ili malo skuplje platiti walkerin heli v450d01 koji košta oko 380 $, ali dobijem transmiter koji čini mi se da nije loš i resiver koji mogu prebaciti na aviončić za vježbu... a imam i heli .. hvala na savjetu

Odg: Savjet početnicima RC Aviona

Reply #14
riječ je o resiveru i tr. wk2801pro... možete pogledati pa mi dati mišljenje,. jer mi je u svakom slučaju potrebno ovo dvoje

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.