Skip to main content

Topic: RX antenna - pomoć !!! (Read 2001 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RX antenna - pomoć !!!

Bok ekipa... imam situaciju... sa Graupnerovim prijemnikom na 2.4 Ghz...
Antena je malo sje*** .... pa bi volio stavit novu... to ovak nekak zgleda ? Ima li netko ? HITNO MI JE !!

Odg: RX antenna - pomoć !!!

Reply #1
toga ima u wifi ruterima. izvadis ju i skrojis ju ovak kako je originalna skrojena.

ne znam jel to dobar nacin, ali meni je radilo.  nove sam narucio sa hobbykinga i letio sam sa tom prirucnom do dolaska paketa.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: RX antenna - pomoć !!!

Reply #2
Imam ti ja jednu i rutera! Javi se slobodno!

Odg: RX antenna - pomoć !!!

Reply #3
ovak...
snašao sam se djelomično...  skinuo sam iz starog laptopa koaksijalac sa istim takvim zlatnim priključkom koji povezuje WLAN modul sa antenom u ekranu... ( 2 komada imam duljine cca. 30 cm...) Jedan koaksijalac je bio za 5 Ghz, a drugi za 2.4 Ghz antenu.. pitam se da li da se zabrinjavam oko impedancije kabela ? ne znam koji je koji jer je WLAN modul davnih dana zbunaren van iz stroja..

e.. sad... kak je konstruirana antena vidim na staroj anteni - završetak koaksijalca je ogoljen... i taj ogoljeni dio žice je antena..

'repić' treba biti dug 1/4 valne duljine, što iznosi: 0,0307164404 m za freq. 2.44000 Ghz donja granica
                                                              odnosno: 0,0306104329 m za freq. 2.44845 Ghz gornja granica
U praksi, ja bi to bio u stanju srezat na 30,5mm ili ak pogodim na 30,6 mm i to bi bilo to...
ono što me zbunjuje je da je na originalnoj anteni 'repić' dug samo 28 mm ?? WTF ... ??? ???
Može li mi netko tko se kuži malo bolje u ove stvari pojasnit odakle ta razlika, odnosno može li mi netko na svojoj anteni izmjerit taj famozni 'repić' na kraju žice ?
Hvala unaprijed...





Odg: RX antenna - pomoć !!!

Reply #4
ono što me zbunjuje je da je na originalnoj anteni 'repić' dug samo 28 mm ?? WTF ... ??? ???
Može li mi netko tko se kuži malo bolje u ove stvari pojasnit odakle ta razlika, odnosno može li mi netko na svojoj anteni izmjerit taj famozni 'repić' na kraju žice ?
Hvala unaprijed...
Postoji izvjestan faktor skračenja za svaki coax kabel... ugl posljedica toga što brzina nije ista u vakuumu i u kablu.
28 do 31 mm, skoro pa je svejedno ako napraviš full range test.
Faktor skraćenja imaš u tablicama za svaku vrstu coax-a, a pošto ne znamo točno sa kojim radiš antenu, batali, samo dobar range test i letiš dok ne dodje origigi sa HK.
Damir

Odg: RX antenna - pomoć !!!

Reply #5
mucho gracias Damire...
 ;)

Odg: RX antenna - pomoć !!!

Reply #6
hm .. gledao malo stare "price" iz radioamaterizma i slicno .. postoji nesto sto je electrical length i to se mijenja dodavanjem kapaciteta ili induktiviteta, recimo antena na limenom krovu ima drukciji kapacitet nego d tog lima nema, tako da vjerojatno dio te razlike oko koje se boris ima veze i sa debljinom/projekcijom plasta ovog koaksijalca pa ta kapacitivnost izmedu "repica" i plohe di je plast prerezan .. da, to je vrlo mali kapacitet ali i frekvencija je visoka pa moguce da ima utjecaja .. ok, ov je teorija malo dosta napamet, al moze se u tom smjeru razmisljat

uglavnom mislim da ak fulas 5% u duljini da nebu neke bitne greske, uostalom kopiraj postojece i bumo probali na zemlji ili negdje iznad kuruze ;)

 

Odg: RX antenna - pomoć !!!

Reply #7
Evo Vam PDF specifikacija kabla u privitku..
kabel je 1.38mm + konektor IPX 37 .. pa ak netko zna sračunat...

Famozni faktor 'velocity of propagation' za moj kabel iznosi 69,5 % ... no meni ni to nije pomoglo da dođem do računice koja bi bila približno 28 mm...
Jedino što sam pronašao kao podatak je da se na 2.4 Ghz RC prijemnicima duljina antene kreće između 28-31 mm, zbog svih gore navedenih faktora skraćenja i koječega drugog..

Odg: RX antenna - pomoć !!!

Reply #8
Srezao sam repić na duljinu od 29mm i na grafičkom prikazu jačine prijema na range testu nema razlike u odnosu na stock antenu...
Zaključak: koaksijalci iz laptopa su sasvim ok kad ti treba brzo rješenje.. ;D