Skip to main content

Topic: "Leteći Modeli", N&I Velikonja, Zg 1948. (Read 2489 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

"Leteći Modeli", N&I Velikonja, Zg 1948.

Danas sam u antikvarijatu kupio knjigu iz naslova: "Leteći Modeli". Platio sam ju 60 kuna, a dao bih i puno više jer smatram da puno više vrijedi. Moj modelarski početak vezan je uz posuđeni meko ukoričeni svezak i pitanje je bih li se i danas bavio modelarstvom da nije bilo te knjige.
Autori knjige, braća Nenad i Ivan Velikonja, na 390 stranica sastavili su pravi udžbenik klasičnog modelarstva koji preporučam pročitati svakom modelaru, osobito onima željnim samogradnje i slobodnog leta. Jednostavnim riječnikom, autori nas vode kroz sva poglavlja tadašnjeg modelarstva. Teorijska podloga iz aerodinamike, reglaže modela i meteorologije iznešena je na razumljiv način, a opsegom je dostatna i današnjim modelarima. S obzirom na činjenicu da je knjiga izdana u poratno doba, 1948. g. mogu reći da je odlično opremljena fotografijama, crtežima i nacrtima. Ovdje nećete naći tekstove o rezanju stiropora, radu s epoksidnim smolama, radiostanicama i helikopterima. Za to postoje druge knjige. Ovdje ćete naći poučne osnove korisne svima. Možda sam sentimentalan, ali ovo je najbolja knjiga o modelarstvu koju sam imao priliku čitati.

Sadržaj:
Što je model?
Temelji aerodinamike
O alatu
Materijal i njegovo obrađivanje
Crtanje i čitanje nacrta
Konstrukcija i gradnja
Modeli od balze
Modeli s eksplozivnim motorima
Rad na terenu
O zračnim strujama
Tečajevi, utakmice i pravilnici
O razvoju modelarstva



Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: "Leteći Modeli", N&I Velikonja, Zg 1948.

Reply #1
A šta će ti to, 1948. godina, nije bilo ni deprona, RC-a, FPV-a, gimbala, ništa... tko je još zainteresiran za izradu modela kada se sve može kupiti?
Damir

Odg: "Leteći Modeli", N&I Velikonja, Zg 1948.

Reply #2
U pravu si, kao i obično. Čini se da SMS, twitter i sl. komunikacijski alati odgajaju generaciju čije izražavanje u pisanoj rijeći seže do stotinjak znakova. Uz takvo pisanje, ni koncentracija pri čitanju nije puno veća. Preostaje plitka komunikacija pred kojom udubljivanje u temu uzmiče pritisnuto gotovim rješenjima. Ipak, siguran sam da postoje modelari kojima bi ovakve knjige mogle biti zanimljive, osobito ako su djelo domaćih autora.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: "Leteći Modeli", N&I Velikonja, Zg 1948.

Reply #3
Dodaš tome još cybersex i evo ti novo društvo i nov način reprodukcije !  :D :D

I ja sam uspio sakupiti nekolik izdanja koja vrijedi barem prelistati, nekak sam odavde linkao na moj D+, bilo je nešto interesa kod modelara.
Vjerujem da ćemo rado uzeti pdf 'Velikonja' !

Damir