Skip to main content

Topic: Prva RC samogradnja (depron) (Read 114287 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #285
Stefano - napisao sam odgovor prije nego pročitao tvoje ...  svakako mislim stavit ailerone i ipak idem na 1% diherdala...  ha,ha ili da stavim 0,5 (kak bi moja pokojna babica rekla - ni vrit ni mimo)... :D

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #286
0,5 ili jedan a na kraju ce ispast kolko depron veli :)

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #287
Zed u pravu si ... ide 1%, al nije baš u depronu nego više u šipki za ojačanje krila, do sad sam koristio uvijek karbon a sad ide za probu fiberglas cijev - malo mekša.

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #288
Gle na kraju ti je razlika sljedeca:
Veci dihedral: stabilniji avion, sam se ravna kad pustis kontrole, vise je moguce skretati samo kormilom smjera, tezi inverted (makar na Piperu je tezak iovak jer mucke roll rate grozan pa se tesko okrenut)
Manji dihedral: sve obrnuto :)

Neka me isprave iskusniji ako sam nesto krivo rekel!

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #289
Mozda sam trebao otvorit novu temu, ali odlucio sam se nadovezat na ovu jer namjeravam krenut radit model s prve stranice...
Nasao sam dosta informacija iz prijasnjih postova...vrlo korisno... ali vjerojatno kad krenem radit otvorit ce se i jos neke nove dileme...
Ali za sad bi priupitao nesto vezano za materijal...
Nabavio sam vise manje osnovne stvari za izradu, izrezao djelove iz deprona... ali jel mi mozete reci gdje naci one letvice 6x6mm negdje oko Zagreba? Vidim da se prije to nabavljalo u ducanu uradi sam, ali ako sam dobro vidio tog ducana vise nema? Ima neka alternativa?
Jos nisam blizu te faze, ali cisto da ponovno ne gnjavim, odmah da pitam za sajlice sa buzirima, ima li to negdje u blizini zg...ili se uglavnom ide na improvizaciju sa slamcicama i sl? Ako da, koja zica se korisit?

  


Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #290
Bauhaus ima odgovore na sva pitanja :)


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free


Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #292
evo ja sam odlucio praviti ovaj model, ali imam problem :'(
Ne znam kako da ove planove u pdf formatu isprintam u prirodnoj velicini... Znaci kad stavim da printa on isprinta 1 papir na kome su umanjeni planovi taman da stanu na papir... Znaci da mi isprinta oko 20 papira ?
Nadam se da razumijete sta pitam .....

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #293
print -> onda imas opciju za poster -> stavis na 100% velicinu a ne na fit to paper ili kako vec , i jos oznacis da ti printa cut lines i to je to  ;)

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #294
Negdje davno sam to na forumu objasnio, ne mogu sad naći, samo sliku imam, ali skužit ćeš.

Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #295
Mozete mi molim vas reci kada se rade pomicni djelove aviona (kormilo, eleroni...), dali se na cijeli pomicni dio lijepi samoljepljiva traka kako bi malo ucvrstila depron i onemogucila savijanje samog kormila u zracnoj struji, ili je dovoljno samo napraviti spojni dio izmedju krila i elerona, a depron ce ostati dovoljno cvrst da komanda u zraku radi ok?
Radi se bas o konkeretnom modelu sa prve stranice ovih postova i nisam siguran dali moze doci do previse savijanja pokretnih djelova tijekom leta. Nisam primjetio da je to netko spomenuo u ranijim postovima pa pretpostavljam da ne bi trebalo biti problema sa savijanjem deprona, ali da pitam nekog ko zna...

Hvala!

 

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #296
Mozete mi molim vas reci kada se rade pomicni djelove aviona (kormilo, eleroni...), dali se na cijeli pomicni dio lijepi samoljepljiva traka kako bi malo ucvrstila depron i onemogucila savijanje samog kormila u zracnoj struji, ili je dovoljno samo napraviti spojni dio izmedju krila i elerona, a depron ce ostati dovoljno cvrst da komanda u zraku radi ok?
Radi se bas o konkeretnom modelu sa prve stranice ovih postova i nisam siguran dali moze doci do previse savijanja pokretnih djelova tijekom leta. Nisam primjetio da je to netko spomenuo u ranijim postovima pa pretpostavljam da ne bi trebalo biti problema sa savijanjem deprona, ali da pitam nekog ko zna...

Hvala!

Hm, nema potrebe, ako se baš bojiš savijanja onda koristi balzu 6mm, ali stvarno nema potrebe.

http://www.youtube.com/watch?v=dJZ4H9dCWHc

http://www.youtube.com/watch?v=BkdNBCxl4U0
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #297
Mozete mi molim vas reci kada se rade pomicni djelove aviona (kormilo, eleroni...), dali se na cijeli pomicni dio lijepi samoljepljiva traka kako bi malo ucvrstila depron i onemogucila savijanje samog kormila u zracnoj struji, ili je dovoljno samo napraviti spojni dio izmedju krila i elerona, a depron ce ostati dovoljno cvrst da komanda u zraku radi ok?
Radi se bas o konkeretnom modelu sa prve stranice ovih postova i nisam siguran dali moze doci do previse savijanja pokretnih djelova tijekom leta. Nisam primjetio da je to netko spomenuo u ranijim postovima pa pretpostavljam da ne bi trebalo biti problema sa savijanjem deprona, ali da pitam nekog ko zna...

Hvala!
Dobro pitanje !
Ja na vertikalac nisam stavljao nikakvo pojačanje ali na horizontalac sam uvijek dodao letvicu balze ili ulijepio carbon šipku.
Usput drago mi je da je ova tema još uvijek aktivna i da se puno ljudi odlućilo na izradu ;)

Nije baš neka slika ali shvatit ćeš o čemu je riječ
[url][/url]
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #298
Evo par fotki do kud sam dogurao s gradnjom.
Za sad cekam da stignu djelovi s HK da mogu dovrsit sve kontrolne povrsine, dotat motor pa ako ne napravim neku gresku u svemu tome, mogao bi i imati model poprilicno dovrsen...

Namucio sam se oko KFm3 profila i jos nisam siguran dali ce opce biti dobro... tu imam neka pitanja, ali otvorit cu novu temu samo za KFm3 da probam dobiti vise informacija i vasa iskustva. Nisam nasao previse o tome na forumu. Ima par dobrih stvari bas u ovim postovima od amater_total, ali od viska glava ne boli. Ujedno sve pohvale amater_total i zahvala oko ovakvih postova koji puno pomazu...

[attachimg=1][attachimg=2][attachimg=3][attachimg=4][attachimg=5]

 

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #299
Sve izgleda uredno napravljeno, pa i krilo. Ne znam zašto se bojiš. A da treba zafrkancije oko savijanja-treba!
Uzduž trupa još stavi letvice za pojačanje i nemaš straha.
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...