Skip to main content

Topic: SOUDAL (Read 10514 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

SOUDAL

Poz,
danas sam vidio u trgovini soudal 45A, netko je rekao da je dobro za lijepit depron?
Što je bolje: SOUDAL 45A 55 kn 1 kg limenka  ili BISON PU timber max 750ml 95 kn
 ( znam da je soudal dosta jeftiniji ali bitno mi je što bolje ljepi i pouzdanije) ?


Odg: SOUDAL

Reply #1
koja trgovina?


Odg: SOUDAL

Reply #3
a kaD?

:)


Odg: SOUDAL

Reply #5
da, da :D

Odg: SOUDAL

Reply #6
Razlika je u vrsti ljepila.
Soudal je kontaktno ljepilo, namažeš na obje strane, pričekaš nekoliko minita da se upije, spojiš površine i one se zalijepe. Na tu ti foru radi UHU por samo je puuuno skuplji.
Bison Timber MAX je Poliuretansko ljepilo za drvo (u osnovi). Ja sam ga obilato koristi na drvenoj vikendici koju gradim i spoj je nevjerojatno čvrst. Njega naneseš na mjesto spoja, pritisneš površine koje se lijepe, i tako stisnute (fixirane) ostaviš na miru nekoliko sati, najbolje preko noći. Ono prilikom sušenja pomalo pjeni i bubri, odlično pritom zapunjava sve pore, a višak ti napjeni van.
Najveća greška kod početnika je da stave previše ovog ljepila na spoj, jer treba računati da ono skoro utrostruči svoj volumen prilikom sušenja. Ja sam na prvom Piperu pretjerivao a na drugom puno ušparao na težini držeći se tog pravila.
Dakle, sve ovisi koju poziciju ljepiš. Ako, npr. preklapaš krilo za KFM profil, puno je bolje PU ljepilo, jer imaš 15-20 min da sve poravnaš i porihtaš, opteretiš i ostaviš. Kad bi to radio sa Soudalom, čim bi se dvije površine dotaknule one bi se i zaljepile, pa nemožeš naknadno ništa korigirati.
Ako pak ubacuješ gornju i donju stranu trupa (npr. mog Pipera) na već zaljepljene bočne stranice, brže si gotov kontaktnim ljepilom jer ne moraš dodatno fiksirati.
I još jedan detalj, meni ta kontaktna ljepila (UHU por) na mjest spoja još danima ostaju malo ljepljiva na dodir.
I sad konkretno, na svom Piperu sam gotovo sve ljepio PU ljepilom. Izuzetak su već spomenute gornja i donja površina trupa, te  spoj ramenjače i neke sitnice na stajnom trapu koje sam ljepio epoksijem.
Dakle, ako ćeš raditi depronce, kupi oba ljepila i još epoxy. Jest izdatak u startu ali trajat će ti godinama, a možeš s nekim i podijeliti...  ;)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: SOUDAL

Reply #7
 U NG! hvala total amater  ;)




Odg: SOUDAL

Reply #11
Znam da dizem temu iz groba ali gdje ima tog SOUDAL-a za kupit u Zagrebu?

poslao sam mail MD profilu da li imaju tog i odgovorili su mi ovo "u ponudi imam Jub ljepilo naše robne marke PROFILABEL 1,64kn/kg -25kg pak"


Hvala Vam

Odg: SOUDAL

Reply #12
Soudala nema niti će ga biti u MD profilu. Ne rade više s tom firmom.
Ovo što ti nude po 25 kg je cementno ljepilo za stiropor, naravno da ne valja za modele.
Malo dublje ruku u đep i pravac bauhaus po UHU por. Oko 35 kn tubica ! Ili do Merkura, tamo je bio malo jeftiniji.
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

 

Odg: SOUDAL

Reply #14
UHU por i PUmax nisu ni približno slična ljepila.