Skip to main content

Topic: Dužina žice... (Read 2366 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dužina žice...

U situaciji sam da bi mi trebalo gotovo 70-tak cm žice od ESC-a do motora pa me zanima koliko je to pametno izvest s obzirom na zadanu dužinu? Koje su šanse da skurit već sada vruć ESC? Imam neke ultra teške žice 3x60cm gotovo 40grama!!   :-[ :-[

Odg: Dužina žice...

Reply #1
Smanjivanje presjeka žica kroz koju teku velike struje (puno ampera) vrlo je opasno.
 
Nakon dugih rasprava elektroničari su se složili s definicijom, bolje je produživati tri žice između motora i ESCa, moguče je produžiti žice između baterije ili ESCa ali uz ESC treba dodati Elektrolitske kondezatore i to što više to bolje. Ti kondenzatori već postoje na svakom ESCu ali su dostatni samo za predviđenu dužinu kabela.
 
Znači minimuum isti presjek žica, bolje nešto veći, bez obzira na težinu.
 
Grijanje ESCa je znak da je loše dimenzioniran ili da je jeftin s lošijim elementima koji se griju i imaju manje iskorištenje.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Dužina žice...

Reply #2
Produžio sam žice (ESC > motor cca 70cm sveskupa) i nakon minute rada motor je bio (pre)vruc kao i ESC. E sad, u međuvremenu sam nabavio wattmetar, u nadi (da, upravo tako) da je razlog pregrijavanja neka, "naknap" amperaža jer su se i žice grijale.

No, wattmetar me je demantirao i to debelo BEZ pretjeranog grijanja. E sad, sve je to lijepo, no wattmetar sa svojim žicama čini 30-tak cm ekstra žice na strani između baterije i ESC-a čime pada u vodu stavka iz uputstva da dužina kabla između ESC-a i baterije NE BI SMJELA biti duža od 6 inča (15 cm).

U nedoumici sam sad, produžiti vezu između baterije i ESCa za dužinu vodiča iz wattmetra ili ostaviti kako je unatoč tome što mi "perfekcionizam" nalaže da s wattmetrom i bez njega mjerenje nije bilo jednako  :D  :D pomozite ludom čovjeku  8)

Odg: Dužina žice...

Reply #3
aj stavi podatke za

motor
esc
debljinu žice na na motoru i esc-u

debljinu žice s kojom si produžavao

ja sam produžavao od esc-a do motora ca 50 cm sa 2,5 mm licnom i sve je bilo ok

Odg: Dužina žice...

Reply #4
rc timer 2212-6 i hk40A ljubičasti esc


Odg: Dužina žice...

Reply #5
2830-8 rctimer / Hobbyking Blue series 30A.... na motoru je neka tanka žica, na ESC-u je s obje strane 16 AWG, istu takvu sam produžio na motor. Baterija je 14 AWG a žica na wattmetru je 12 AWG..mene je samo zanimalo, s obzirom na upute o dozvoljenoj dužini žice, bi li ista situacija bila kad bih "wattmetar i njegove vodiče" zamjenio sa istom dužinom obične žice ili ipak elektronika u wattmetru tu radi svoje pa se tih 30cm ekstra ne može uzeti "kao 30cm žice"