Skip to main content

Topic: čamac za prihranu u izradi (Read 27929 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

čamac za prihranu u izradi

Evo ovo su moji počeci gradnje čamca za prihranu.
Znam da izgleda smiješno ali uz vašu pomoć to bude to..
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Odg: čamac za prihranu u izradi

Reply #1
Svaki početak je najteži....samo naprijed...
Lp,
Alex

Odg: čamac za prihranu u izradi

Reply #2
Sto se tice tezine camca racunaj si da 10cm3 tj. 1litra zapremine zraka nosi oko 1kg.
Dali si taj oblik camaca predvidio kao airboat ili obicni?
Ako mislis imati prop pod vodom taj limeni dio bi marao podici na te plasticne cijevi da dobijes izgled katamarana.
Velika vecina camaca za prihranu su katamarani upravo zbog zastite elise i jednostavnosti jer ti ne treba stalak za njega nego stoji na nogama, o tome bi trebao vodit racuna.

Odg: čamac za prihranu u izradi

Reply #3
Da, zaboravio sam napisati., Hvala Tomislav 88
Elisau mislim pod vodom imati u mrežastoj zaštiti s direktnim kardanom- motor-kardan-ležaj+semering pa elisa, a upravljanje sa kormilom sa zadnje strane poslije elise. Imam motor od metabo 12 v akubušilice sa četkicama te nadodati vodeno hlađenje. Pošto ima potenciometar bušilica njega mislim koristiti kao gas. Ali to su samo moji planovi a sigurno postoji kvalitetnije rješenje motora a opet ne tako skupih. Brzina broda mi nije toliko potrebna kojilo njegova izdržljivost i tihi rad.
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Odg: čamac za prihranu u izradi

Reply #4
Ja sam u camcima isprobao hrpu motora i jednom sam iz dosade stavio motor iz aku busilice, bio je prebrz pa sam napravio prijenos 3:1.
Bez prijenosa se mucio, puno trosio i grijao se, s prijenosom je bio odlican testirao sam ga i sve normalno.
Ako mislis koristiti taj motor moras imati prijenos 3-4:1 esc sam koristio turnigy 30a.
Mozda imam negdje sliku na kompu pa da vidis kako je to izgledalo, ako nađem stavit cu je.

Odg: čamac za prihranu u izradi

Reply #5
Hvala na savjetu za prijenos. neznam di da kupim elisu ili da ju sam izradim od lima.To mi stvara problem obična elisa.
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Odg: čamac za prihranu u izradi

Reply #6
kako mislis nitko ne prati, dobio si odgovore.. znaci ljudi citaju..
Kako sam rekao ne odustati ali razmisli o tome sto ti ljudi pisu jer zasto uopste postavljas isto pitanje dva puta, vjerojatno nisi dobio odgovore koji se tebi svidaju.


Lp Zoran

Odg: čamac za prihranu u izradi

Reply #7

Odg: čamac za prihranu u izradi

Reply #8
Sa tim brodičem idem maximalno 1 km u danu i to na rate, tako da bi trebao izdržati. Kaj se tiće kipe treba obični servo jel kipa ide 60% na vodu a 40 na brod i putem teže se sve iskipa, a ide prihrana max 1-2 kg-a jel je poput kokica velika a lagana.
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Odg: čamac za prihranu u izradi

Reply #9
ništa od toga. Kupi si esc, nabavi pošteni motor.

Odg: čamac za prihranu u izradi

Reply #10
Servo koji ce ti pritiskati prekidač mora biti dovoljno jak pretpostavljam sigurno 15-20kg,
Probaj pritisnuti prekidač na vagu pa vidi koja sila treba da ga stisneš do kraja, kad to izmjeriš dodaj sili puta 5 da se servo ne mući makar ni to nike relavantno, servo ti mora biti ili metal gerar ili neki još kvalitetniji, ali takvi servaci su dosta skupi

Lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: čamac za prihranu u izradi

Reply #11
imaš li Ti neki plan, ideju kako će to funkcionirati ?

Odg: čamac za prihranu u izradi

Reply #12
Malo sam tražio znači taj ESC mi zamijenjuje moj potenciometar, koliko sam skužio. I da im je vrijednost u amperima.
Ako njega kupim jel ga mogu spojiti direkno na motore. Znači ide jedna strana na bateriju jedna strana na prijemnik a druga na motore, ili mi još nekaj između toga fali? Koliko ampera bi mi trebao biti?

Imas ovdje sve objasnjeno malo procitaj i pogledaj slike  ;)
http://www.flyfreak.net/pocetnici/modelarstvo-kako-poceti/

Odg: čamac za prihranu u izradi

Reply #13
Da bi znao koji ESC ide moraš znati koliko je motor jak, tj koliko wata vuće i koliko ampera pri opterečenju a ne na prazno.
Ovako ti nitko ne može sugerirati koji ESC, a drugo je da moraš znati tip motora tj. Da li je brushless ili brushed.
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: čamac za prihranu u izradi

Reply #14
Gogy, probaj malo ovako razmisliti: zašto ne airboat ? ( http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__31730__HobbyKing_Swamp_Dawg_Air_Boat_ARR_EU_Warehouse_.html?strSearch=swamp )

time si rješio:
-problem čuvanja elise od oštećenja kod transporta i punjenja hranom
-problem zapetljavanja elise u vodeno bilje
-problem izrade kardana i semeringa osovine
-problem izvlačenja ako zapne u pličak
-imaš katamaran, a ispod spoja je posudica sa hranom koja se lako rastvori i pusti na željeno mjesto
-imaš riješeno hlađenje motora= zračno
-možeš upotrijebiti jeftini regler za autiče, pa imaš naprijed-nazad, ujedno i hlađenje reglera zrakom.

moglo bi se još toga nabrojati..

prije nego se započne neka konstrukcija, postave se slijedeća pitanja:
1. ima li iskustva sa nečime takvime?
-ako je odgovor "ne", onda e uzme već poznata i provjerena konstrukcije
-ako je odgovor "da", napravi se koncepcija i onda konstrukcija modela u kojem su unaprijed poznate teškoće koje treba riješiti, inače slijedi vrlo hladno otrežnjenje!

Damir