Skip to main content

Poll

Samogradnja modela od polikarbonata?

  • Da, dobra opcija
  • Ne, ni slučajno
  • Neznam...

Topic: Polikarbonati i samogradnja (Read 8737 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Polikarbonati i samogradnja

Pozdrav svima, malo istražujem neke nove opcije za gradnju svog telemastera 1800mm wingspan 7.5 ccm magnum, pa evo i anketica da vidimo što kažu iskusni, jer ja sam još friški pa da ne bi bilo nisam znao  ???

Naime, naišao sam na informacije koje govore da polikarbonatna ploča debljine 4 mm (naravno ona sa okima, šuplja) ima težinu od cca 0,83 kg po metru kvadratnom (PC Paneli - www-pcpaneli.hr) te bi mi po tome bilo optimalno napraviti model od tih ploča  ;D

LP i unaprijed hvala na glasovima i savjetima,

Žarko Maltar
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: Polikarbonati i samogradnja

Reply #1
imas u konzumu i intersparu i emenzeti ine ploce na kojima pise cocacola velike crvene 2*2 one su debljine
3mm i od polikarbonata su i izvrsne su za krila
i daska ce letjeti ako stavimo motor

Odg: Polikarbonati i samogradnja

Reply #2
imas u konzumu i intersparu i emenzeti ine ploce na kojima pise cocacola velike crvene 2*2 one su debljine
3mm i od polikarbonata su i izvrsne su za krila

Odlično, hvala na informaciji, provjeriti ću u konzumu da li ih se može upecati, tada bih preradio motor od trimera 26 ccm benzinac i napravio telemastera od polikarbonata ;) vjerujem da bi bio dobar i pouzdan za letenje sa viškom snage za vuču...
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: Polikarbonati i samogradnja

Reply #3
Ekipa, mislim da ste malo pobrkali lončiće.... prvo one ploče koje se vuku kao podloge za trgovačku robu u dučanima je tzv. 'coroplast', dakle prema wiki 'jedna verzija polipropilena'.
Koroplast je omiljeni materijal za gradnju modela , zovu ih SPAD i 'centar za obuku' je ovdje:
http://www.spadtothebone.com/


Drugo, polikarbonatne ploče drugačijih su svojstava od 'coroplasta', poznatije su i kao lexan, skupe i služe uglavnom za montažna krovišta, krovne prozore i slićne stvari. Nažalost, nisam nikada niti vidio niti čuo da je netko od njih radio modele. Težina je , prema tablicama oko 2 ili više puta veća od balse...
..kada bi išao raditi modele od policarbonata čekala bi me slijedeća pitanja: koliko je čvrst, otporan na vlak i tlak, kako ga precizno rezati, podnosi li materijal izradu rupa i utora bez pucanja i naravno čime ga lijepiti? Poznato je da se polimeri dosta teško lijepe, zato su za lijepljnje coroplasta izmislili 'flash-anje' ili lagano kurenje sa let-lampom.
Na RC groupsi-ma nema ništa, jedino tanke folije polikarbonata za 'prozore kabine modela', ništa više.

Odlučiš li se za gradnju sa polikarbonatnim pločama, krenuo si u nepoznato, pa hajde, obavijesti nas kako ide i kako rješavaš probleme 'u toku'.

Damir

Odg: Polikarbonati i samogradnja

Reply #4
Zna tko gdje ima za kupiti 'coroplasta' 2 i 4 mm
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO



Odg: Polikarbonati i samogradnja

Reply #7
Lako moguće da jesu... griješim izgleda  :( , zadnji podataka je ovaj:
Ulica i kućni brojSlavka Kolara 33i/i/i
Grad i naselje10410 Velika Gorica - Velika Gorica

ili ovi u Varaždinu:


Adresa: Trg kralja Tomislava 4


Znaš li ti za još neku adresu, meni trenutno ne treba imam još par komadića za popravak jednog modela..

Damir


Odg: Polikarbonati i samogradnja

Reply #9
Ja sam kolegu poslao na onu staru adresu sa
kamionom po dvije ploce za mene, jos prije cca 6mj.
Kaze kolega da tamo nije bilo nikoga,
te da je isao na drugu adresu, no tamo negdje blizo.
 Priupitam ga , pa postam..

...

Odg: Polikarbonati i samogradnja

Reply #10
Ja sam dobio od jednog reklamnog studija taj coroplast,
reže se skalperom, dosta je čvrst ali i ima težine u njemu, recimo
da nemožeš napraviti krilo. Za trup je dobar kao pojačanje u sredini ili
za 3d trup. Da se ljepiti vručim ljepilom, ali i ono je teško ak ne pazite,
uhupor 0 bodova, raspadne se kod udarca.
 


Odg: Polikarbonati i samogradnja

Reply #12
Bok!

ja sam našao gdje je Intraco - u Rakovom potoku. Ako ideš od Lučkog prema njima, na glavnoj cesti dodješ do semafora, i tu skreneš lijevo. I voziš, voziš (cca 2km), mala vijugava cestica, i tamo su s lijeve strane, novi mali objekt....

I da, i dalje prodaju Coroplast, platio sam tablu 2mm i 4mm sve skupa nekih 250kn (ako me sjećanje ne vara=).

Tomislav.
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7