Skip to main content

Topic: 3D print avioni (Read 17735 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

3D print avioni

Nije bas samogradnja ali nije ni daleko od toga :D

Evo da imamo temu u kojoj mozemo raspravljati o avionima koje smo printali, raznim plastikama, printerima, slicerima...
MAK Zapad

Re: 3D print avioni

Reply #1
Evo ja sastavljam novu Foku, nadam se maidenu sutra/preksutra

MAK Zapad

Re: 3D print avioni

Reply #2
To izgleda dosta dobro. Imaš neku sliku izbliže?
samo zemlja je granica....

Re: 3D print avioni

Reply #3
Evo. Nisam jos pocistio donju stranu krila, bilo je malo stringinga jer sam printao po 2 dijela istovremeno, ali lako se uklanja.
Model mi ispada laksi nego u manualu, a cvrst za popizdit (50% cvrsci od ABS-a i drzi strukturu do 80° C, tak da se nece otopit na suncu/u autu.)
Odsad nadalje letim samo plastiku :) Tj. maiden ce pokazat, ali imam visoke nade
MAK Zapad

Re: 3D print avioni

Reply #4
Koji je to materijal? I koje ljepilo korsitiš? Jesi već letio printane modele i jeli prezive belly landing?

Imam i ja 3D printer ali sam nekako skeptičan oko printanja aviona. Previše spojeva koji mogu popustiti.

Re: 3D print avioni

Reply #5
Ja vec 2 mjeseca testiram materijale za avione i isprintao sam 6 aviona do sada (+2 koja sam bacio) na 2 printera koja rade oko 20 sati dnevno
Obican PLA ne bi prezivio malo jaci luping ili snap roll, kamoli malo jace slijetanje. Jednostavno se iz toga ne isplati printat, osim ako ti svako slijetanje nije savrseno.
Spojevi (ako je dobar dosjed i ak je dobro zaljepljeno) nece popustit ni u ludilu, prije ce puknut plastika (pogotovo ak se radi o obicnom PLA). Znaci oko spojeva nema brige
Koristim cijanoakrilat + aktivator.
LW-PLA je OK ak zelis nenormalno lagane avione, materijal je dosta fleksibilan, ali na 50 celzijusa ce pocet gubit formu (otprilike kao i obican PLA)
eSun PLA+ i Sunlu PLA+ su OK, ali nije to to
PLA ojacan karbonom je OK (ali su role crne, mozda ima i drugih boja) ali je opet dosta krhak i zahtjeva celicni nozzle
I onda dolazimo do Impact PLA - najbolji materijal kaj sam koristio, to je toliko cvrsto da nemrem vjerovat. Balza se moze sakrit

Trenutna kvaliteta printa mi je zadovoljavajuca, moglo bi se to jos malo dotjerat da apgrejdam printere, ali sam se odlucio za nove printere koji bi trebali stici kroz koji tjedan i onda bi to trebalo biti blizu savrsenstvu

Trenutno printam na Ender 3 Pro, jedini upgrade je teflonska cijev
MAK Zapad

Re: 3D print avioni

Reply #6
Čuo sam za LW-PLA, ali prvi glas za taj Impact PLA. Doduše ne printam puno. Tu i tamo samo funkcionalne sitnice.

Kakva mu je specifina gustoća u odnosu na balzu i jeli bi kontrukcija koju je potrebno presvlačiti folijom podnijela temp. pegle?
Di ga nabaviš i po kojoj cijeni?

Re: 3D print avioni

Reply #7
Foka skoro gotova, jos moram zasarafit krila i spojit ailerone

EDIT: ravno 900 g all up weight s 800 mAh 3S
Bas me zanima jel netko ima slicnu balza/stiropor/karbon/bilokaj jedrilicu u polu-skali i kolike je mase? 2 m raspon krila
MAK Zapad

Re: 3D print avioni

Reply #8
Čuo sam za LW-PLA, ali prvi glas za taj Impact PLA. Doduše ne printam puno. Tu i tamo samo funkcionalne sitnice.

Kakva mu je specifina gustoća u odnosu na balzu i jeli bi kontrukcija koju je potrebno presvlačiti folijom podnijela temp. pegle?
Di ga nabaviš i po kojoj cijeni?

Gustoca mu je ak sam dobro zapamtio 1.24 grama po kubnom centimetru (isto kao PLA)
Izdrzi temperature ~75-85° C
Ispadne oko 30 eura/kg (role su 850 g - 190 kn), diykits.eu
Printa se i ljepi za podlogu bolje od generickog PLA.
Do sad jos nisam nasao bolji materijal za avione. Osim toga printam s nesto subekstruzije jer je materijal dovoljno cvrst tak da nije problem
MAK Zapad

Re: 3D print avioni

Reply #9
Foka skoro gotova, jos moram zasarafit krila i spojit ailerone

EDIT: ravno 900 g all up weight s 800 mAh 3S
Bas me zanima jel netko ima slicnu balza/stiropor/karbon/bilokaj jedrilicu u polu-skali i kolike je mase? 2 m raspon krila

pa tu si negdje, ovisno u kakvu kategoriju stavljaš Foku. Daj nam video, video nam daj, to želimo vidjeti  :)
samo zemlja je granica....


Re: 3D print avioni

Reply #11
Izvrsno, dobro izgleda, a čini se da još bolje leti.
Vortex 3, Explorer, Buffalo, FW 190, Goose, Vision, M80, Chemeleon

Re: 3D print avioni

Reply #12
Dobro izgleda. Jeli to neki mix sa rudderom? Cini mi se malo lijen u radijusu. Na slijetanju si bas gadjao stazu? Ja bi ga radije spustio u travu pokraj.

Re: 3D print avioni

Reply #13
Ja sam prezadovoljan i prelazim skroz na plastiku :)
Mix sa rudderom je u prstima koji su malo hrdjavi jer nisam letio 3 godine, ne volim mixeve.
Lijen je opcenito zato kaj sam slozio otklone po manualu, koji su po mom ukusu premali ali za maiden je OK
Da, gadao sam stazu. Bilo je i jedno malo grublje "slijetanje" i nis se nije potrgalo. Ovo je bar duplo cvrsce od balze. Moram priznat da sam bio jako skeptican, tak da sam preugodno iznenadjen.
MAK Zapad

Re: 3D print avioni

Reply #14
Jos toga se kuha, upravo printam zadnji dio krila za malog Zlina, nakon toga ide Aermacchi MB339. Ak to ispadne dobro, sljedece je 3dlabprint MiG-15 90mm EDF, to bi trebala bit zvijer
MAK Zapad