Skip to main content

Topic: Pitanje u vezi monitora za FPV (blue screen) (Read 3946 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pitanje u vezi monitora za FPV (blue screen)

Pitanje je za poznavaoce i Vas koji koristite monitore za FPV:
Koliko je stvarno vazno da monitor nema "blue screen"?
Da li moze da se koristi i sa "blue screen"- om (kad nema drugog), ali treba paziti na: pa sad vi recite na sta?
Ukoliko je moguce, opisite detaljnije (naravno ne previse) vasa iskustva i misljenja.

Odg: Pitanje u vezi monitora za FPV (blue screen)

Reply #1
Ako imaš RTH i letiš visoko, kolko tolko možeš proći i sa bluescreen monitorom. Za ostalo ne bih preporučio.


Što blue screen znači? Čim razina signala padne ispod određene (najčešće sasvim upotrebljive) razine, monitor se zaplavi i ostane tako minimalno sekundu dvije. TO je sasvim dovoljno za crash, odnosno da letjelica ode u neželjenom smjeru. Sa RTH se još i možeš vratiti.
Bez blue screen, slika će početi sniježiti, no biti će sasvim upotrebljiva za okrenuti avion i vratiti se na sigurno.


Ugl., mislim da avion košta daleko više od razlike između ekrana sa i bez bluescreena. Tj. ne isplati se riskirati.

Odg: Pitanje u vezi monitora za FPV (blue screen)

Reply #2
Razumeo, hvala na odgovoru!

 

Odg: Pitanje u vezi monitora za FPV (blue screen)

Reply #3
Pozdrav

Ne slazem sa bas sa kolegom Hrast-om - ovo je moje glediste:
- nisu svi "blue screen" monitori za odbaciti
Evo ja imam konkretno ovaj monitor, moram priznati da je odlican - da, monitor ima blue screen ALI se isti ne ukljucuje kod smetnji! Znaci monitor ima veliku toleranciju do ukljucenja blue screena, za razliku od monitora koji "Hrast" vjerojatno opisuje. Slika se moze degradirat do neprepoznatljivosti OSD znakova - i slike jos ima, cak i kad signal nestane jos par sekundi se vidi kompletan snijeg prije nego se ukljuci "blue screen"!
Istina taj monitor se prodaje pod brandom za FPV pa mu je mozda ta osjetljivost na ukljucivanje "blue screen-a" puno manja
LP, Chris


http://www.ebay.com/itm/7-inch-HD-Professional-Aerial-Photography-LCD-TFT-800x480-Screen-Monitor-/311046889086?pt=AU_Toys_Hobbies_Radio_Controlled_Vehicles&hash=item486bd6de7e


[attachimg=1]!
LP,  Chris
... gravity always wins ....


Odg: Pitanje u vezi monitora za FPV (blue screen)

Reply #5
Nisam siguran kome je pitanje upuceno, sto se mene tice, u pitanju je:
Boscam FPV 5.8 gHz 400mW T353 i  R805

Odg: Pitanje u vezi monitora za FPV (blue screen)

Reply #6
Ja imam HK 1.2GHz 800mW


Sent from my iPhone using Tapatalk
LP,  Chris
... gravity always wins ....

Odg: Pitanje u vezi monitora za FPV (blue screen)

Reply #7
Pitam zato jer ovaj koji ja imam Boscam 305 svaki blue screen monitor prevari i kod gubitka signala imam neki umjetni sum pa stignem odreagirati.
Pisalo se negdje na forumu o tom koje komponente su zasluzne za to. No na monitoru koji je napravljen za FPV imam drugaciji sum kod gubitka signala i razlikuje se od ovoga sa BS. Ovo pisem kao laik iz iskustva.



Futaba T14SG & T10CP / MXS EXP 64" / Xperience 132" / Spirit V2 80" / DLG Vortex 60" / NAN Nelly 72" / FPV Quad 500 & 290 &250 & 190 size / FS Dominator / MXS hybrid 49" / Hummer EPP 40"
https://sites.google.com/site/trenutakuvremenu / https://sites.google.com/site/deepskyhunters

Pitanje u vezi monitora za FPV (blue screen)

Reply #8
Ja malo otisao u krivo.... Da i ja sam citao nesto o tome da neki prijemnici generiraju neki umjetni sum, a sad da je moj takav - ne vjerujem!

Inace prijemnik mi je onaj stari SunSky 1.2/1.3 GHz


Sent from my iPhone using Tapatalk
LP,  Chris
... gravity always wins ....

Odg: Pitanje u vezi monitora za FPV (blue screen)

Reply #9
Moje lično mišljenje je da je displej sa "blue screen" opcijom,potpuno neupotrebljiv. I jako opasan. Ako imaš RTH opciju na letjelici,kako je gore rečeno,onda možeš koristiti i taj obični monitor.Bez RTH,nemoj ni slučajno. Jer ti monitori uđu u tu zaštitnu opciju sa poprilično upotrebljivim signalom. I bude bez slike par sekundi u najboljem slučaju. A to je u FPV (ako koristiš samo FPV let u tom trenutku) letenju prava vječnost. Evo ja sam baš neki dan došao u situaciju da se zavalim iza nekih hangara (letim na 5.8ghz)i gubim signal skoro u potpunosti. Ali to malko slike što se vidjelo na djeliće sekunde mi je bilo dovoljno da se orjentišem,i vratim na čist prostor. Znači uspjevao sam praktično na skoro slijepo da letim 5-10 sec i pređem 50-ak m.
E,sad što se tiče ovih prijemnika koji zavaravaju "blue screen",to koliko sam ja skontao radi na sledeći način,i jako je pametna ideja. Taj prijemnik šalje pun signal na nekoliko tačaka na ekranu(tipa,crne tačke po uglovima ekrana,koje ti u normalnoj upotrebi uopšte ne vidiš),koje tebi ne smetaju,a ekranu su dovoljna varka da prima dovoljno jak signal,pa ne ulazi u zaštitni mod. Nisam znao da i taj 305 ima tu opciju. Do sad sam znao da tu opciju ima samo ovaj risiver,

http://www.banggood.com/Aomway-RX004-DVR-5_8G-32CH-Video-Receiver-With-Built-In-Video-Recorder-p-953562.html

a ako ga ima i taj jeftini 305 risiver,onda je on baš "top buy" risiver.
Nisko,niže,...šetnja...

Odg: Pitanje u vezi monitora za FPV (blue screen)

Reply #10
Imam identičan monitor i reciver (jedino što moj nosi oznaku RC5808) i nikad mi se nije pojavio blue screen, a znao sam potpuno izgubiti signal na nekoliko veoma dugih sekundi. Ne znam kako stvar stoji kod ostalih proizvođača, ali za budget boscam ovo je definitivno veliki plus.

Odg: Pitanje u vezi monitora za FPV (blue screen)

Reply #11
Ovako,radoznao zbog ovog saznanja o generisanju lažnog signala kod prijemnika RC305,koji vara obične monitore,išao sam odmah da ga istestiram. U jedan izlaz sam uključio Quanum-ov displej,u drugi obični displej. I rezultat je da je nije istina da vara "blue screen" displeje. Mijenjao sam i izlaze,da provjerim da se ne radi samo o jednom od dva izlaza,ali nije bilo uspjeha. Znači Quanum-ov displej koji se pravi bez "blue screen" opcije,ostaje uključen,i sa potpunim gubitkom slike,dok se obični displej isključivao nakon gubitka slike i jasnog prikaza. Tako da se ispostavilo da je i bilo predobro da bi bilo istinito.
Nisko,niže,...šetnja...

Odg: Pitanje u vezi monitora za FPV (blue screen)

Reply #12
Onda izgleda da nisu ni svi BS monitori jednaki. Ja sam na mom bivsem monitoru uredno varao BS sa Boscam 305. Usporedo je taj monitor prikljucen na Predatorice i imao je BS, dok na 305 nije u istim uvijetima.
Futaba T14SG & T10CP / MXS EXP 64" / Xperience 132" / Spirit V2 80" / DLG Vortex 60" / NAN Nelly 72" / FPV Quad 500 & 290 &250 & 190 size / FS Dominator / MXS hybrid 49" / Hummer EPP 40"
https://sites.google.com/site/trenutakuvremenu / https://sites.google.com/site/deepskyhunters