Odg: Rasprava F3A/F3M/IMAC natjecanja
Reply #16 –
Pozdrav!
Izvinjavam se, kasno sam primjetio ovu raspravu. No, želio bih nešto primjetiti, ponovo oko sudjenja. Ovaj put oko dosudjivanja nula kot figure KOVIT. Istina je, da je za nekog sudiju ovo možda i najteža figura za posmatranje i sudjenje eventuelnih odbitka, i to več na samom ulazku u figuru. Ovdje se za pogrešan ulazak lako može fasovati nulu! No svi sudije ne misle ili ne žele biti tu dovoljno rigorozni, jer od toga dolazi do velike razlike.
Šta tu kažu propisi o figuri KOVIT?
Evo prijevoda o izvodjenju figure:
Svi koviti počinju i okonćavaju se na ravnim linijama. Da model aviona može izvesti kovit, mora biti doveden u fazu prevućenog leta. Ulaz je izveden u ravnoj liniji sa naklonom, koji se povećava u surazmerici sa upadanjem brzine. Manji odnošaj modela iz linije ne smije biti kažnjen sa strane suca, jer se praktićki radi o prevućenom letu. Medjutim, jaki odnošaj modela iz linije biće kažnjen po pravilu -1 bod/15 stupnjeva. Nos modela padne na dole, kad je model prevućen. Ujednom na dole padne i krilo u smjer, u kojem će se odvijati kovit. Odnošaj modela u stranu u kovitu ne smije biti kažnjen sa strane sudaca, osim ako izlazi iz letaćkog prostora.
Ako model aviona pred poćetak kovita nije prevućen, već je ulazak dinamićki valjček, manevar se ocenjuje sa nulom.
Ako model sklizne u kovit prisiljavanjem, mora biti kažnjen po pravilu -1 bod/15 stepnjeva.
Ako pilot prisiljava model u smjer kovita, obrnutu tendenciji smjera posle opadanja modela, to treba biti jako kažnjeno.
Ako pilot prisiljava model u kovit iz velikog upadnog ugla sa dodavanjem visine gore (ili dole), to se kažnjava sa odbitkom -4-5 bodova. Sudije trebaju dobro posmatrati model u prevućenoj fazi, jer se model ne treba nužno zaustaviti pre padanja, posebice ako nema vjetra. Zaustavljanje nije razlog za odbitak!
Poslije propisanog broja obrtaja, zakljućak rotacije se ocjenjuje po pravilu -1 bod/15 stupnjeva. Model mora zaustaviti rotaciju paralelno na letaćku liniju. Zaustavljanje rotacije prije vremena i nastavak samo sa eleronima mora biti kažnjen po pravilu -1 bod/15 stupnjeva.
Kovitu mora slijediti dovoljno duga i vidna vertikala. Izravnava modela je sudjena kao dio lupinga, a u primjeru da slijedi dio valjčka, izmedju njih treba biti vidljiv dio ravnog leta. Razlićiti modeli izvode razlićite rotacije u kovitu, no to ne smije uticati na kriterijum sudjenja, kad je model u prevućenom stanju!
Svaka izmjena smjera u kovitu treba biti brza, a ako kot toga model više nije u prevućenom stanju, manevar treba jako kazniti. Brzina okretanja u kovitu u oba smjera može biti minimalno razlićita bez odbitka, a kod jaćih razlika kažnjava se sa -1 bodom.
Evo, toliko oko figure KOVIT.
Ja sam promatrao neke letove pa i izvođavanje kovita. Nisam upamtio, koji modeli i piloti su izvodili loše kovite, no dobro sam upamtio izvođavanje nekih kovita sa jakim dinamićkim ulazom i znao sam, da ocjena može biti, barem za mene i za kolegu, koji jih je ocjenjivao (da, znam koji!) samo nula! Na žalost! A za nulu nije kriv sudac, već izvođać!
A evo i vlastitog izkustva iz nekih ranijih takmićenja u P11. Na jednoj utakmici (nije ni bitno kojoj!), izvodili smo i ja i sin kovite tako, da smo pravilno zaustavljali modele povećavanjem kuta, doveli model do praktići zaustavljanja, i krenuli u kovit. No nismo bili dovoljno strpljivi i nismo ćekali na opadak nosa, pa se krilo izdiglo iznad linije letenja modela. Sin je za sva tri kovita fasovao nulu, a ja jednom, sve od istog suca! I mi smo se ljutili! No kasnije smo sami sebe promatrali kod izvođenja te figure i ustanovili, da je sudac imao pravo! On se samo striktno pridržavao pravila! Popravili smo izvođenje i to se nam sada više ne dešava!
Dakle, Darko, treba dobro promatrati izvođenje i pokušati biti objektivan (a to je ponekad težko!!! Posebice, ako si takmičar.)
Sa poštovanjem!
Marko