Skip to main content

Topic: novi materijali (Read 3271 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

novi materijali

Lijep pozdrav ekipa, i sve najbolje u Novoj godini.
Zanima me da li je netko radio kakve letjelice od crnog stiropora i ako je kakva su iskustva te gdje bi se mogao nabaviti takav crni stiropor.Neki dan sam radio jedan očevid i na mercedesu je bio slupan stražnji branik, plastika se sva raspala a puljenje od crnog stiropora je ostalo čitavo, stvar je nevjerojatno čvrsta a i lagana.
E da ima jedna novost kaj se tiče ljepila, kod susjeda koji je stolar vidio sam ljepilo koje je na bazi poliuretana ko pur pjena samo nije u boci pod tlakom nego obična plastična ambalaža ko drvofiks, tekuće je i prima u roku od 10 minuta nevjerojatnom snagom, ali je možda mali problem što na mjestima gdje dođe i dodir sa zrakom expandira baš ko pur pjena, ali to se da riješiti brusnim papirom ili skalpelom. Koliko se sjećam proizvođač je Wurth.

Odg: novi materijali

Reply #1
Taj 'crni stiropor' je vjerojatno ekspandirani polipropilen ili polietilen, ne znam točno, ali žilav je i neuništiv da ne povjeruješ , ja ga ne mogu zdrobiti mojoj tjelesnom težinom, a to je najteži moguči test !  :D
Svejedno je da li je crni ili bijeli, može se ponekada nači u pakiranjima za monitore ili televizore.
Nažalost, gradnja modela od njega je beskoristan posao jer je porozan, ali je zato odličan za zaštitu elektronike unutar modela: ja stavim komadić toga ispred baterije, ako model jače udari, baterija ima 'amortizaciju'.
I još ono o PU ljpilu 'Wurth': ekspanzija se može kontrolirati, jer nastaje zbog vezivanja ljepila sa vodom (vlagom): ljepilo se promiješa u otvorenoj plitici i pusti se neko vrijeme da ekspandira slobodono na zraku (postane mutno i svjetlo žuto) i tada se sa njime namažu spojevi koji se žele zalijepiti.
Ovaj trik koristim u kombinaciji sa CAK-om kada plankiram torzijske boksove krila balsom.


Damir

Odg: novi materijali

Reply #2
Hvala za savjet kaj se ljepila tiće probat ćemo, a kaj se epp-a tiće, negdje sam pročital da onac crni ima u sebi grafit tj karbon u elementarnom obliku pa je zato čvršći od bjelog, a kaj se poroznosti tiće bumo joj nekak doskočili ima tu svakakvih majstora.
 

Odg: novi materijali

Reply #3
Jedino što sam uspio pronači u mojoj arhivi je slika u prilogu... izgleda da se može napraviti trup, jedino treba uzduž zbog ukručenja postaviti letvicu ili karbonku. Krila bi išla teško, jer materijal bi trebalo presvuči nekom folijom ili trakom i još dodatno torzijski učvrstiti.
Damir