Skip to main content

Topic: Je li to normalno? (Read 2794 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Je li to normalno?

Pozdrav svima u grupi!
Nakon dosta padanja i slaganja helija napokon sam došao do faze da mogu letjeti i sletjeti bez padanja. E sad sam primjetio jednu stvar za koju neznam jeli normalna. Heli je izbalansiran (težina rep-nos), elise su izbalansirane po masi i koraku, u hooveru je relativno miran (kažem relativno jer se radi o Falconu koji baš i nema neku strašnu mehaniku i ima nešto "lufta" na mehanici glavnog rotora), ali kad letim naprijed i pustim ručicu elevatora u nulti položaj (sredina) heli se počinje naginjati prema repu i da ga pustim bez nagle i jake korekcije ručicom elevatora prema naprijed pao bi na rep. Tek nakon "borbe" sa stabiliziranjem i potpunog prelaska u hoover heli opet postane relativno neutralan tj. potrebene su samo minimalne korekcije. Također, nakon prelaska u hoover primjećujem da mi se osi rotacije glavnog rotora i flybara razlikuju, os flybara je nagnuta naprijed desno.
Molio bih lijepo da ako netko ima kakvu pametnu ideju ili je imao sličan slučaj pa ga je uspješno riješio da to i napiše!
Hvala,
Tomislav.

Odg: Je li to normalno?

Reply #1
ako ti helič ne vuče nikam u stranu onda je više manje ok !!!(razlika u osima vrtnje flybara i rotora može biti zbog loše simetričnosti pedalsa sa glavnim rotorom)
razvučeš sablje da su paralelno sa helikopterom !
Usporedi kut pedalsa  u odnosu na sablje (ako je swash u odnosu na osovinu pod kutem,onda pedalsi moraju biti na nula stupnjeva !)
Naravno i sami pedalsi moraju biti full simetrični !!!
Kod velike brzine je normalno da moraš cikliku držati prema napred ,ako hočeš da heli ne usporava !

Odg: Je li to normalno?

Reply #2
"Usporedi kut pedalsa  u odnosu na sablje (ako je swash u odnosu na osovinu pod kutem,onda pedalsi moraju biti na nula stupnjeva !)"

Robi, hvala na brzom odgovoru ali gornju rečenicu nisam shvatio! Kad heli stoji swash je u odnosu na osovinu na 90 stupnjeva, pedalsi "na nuli" a sablje i flybar se nalaze i istoj ravnini. Na koji kut si mislio kad kažeš "....ako je swash u odnosu na osovinu pod kutem..."?
Pedalsi su na nula stupnjeva samo kad je svash u odnosu na osovinu na 90 stupnjeva, ili sam u krivu?

Odg: Je li to normalno?

Reply #3
upravo tako !
sori kaj nisam spomenuo 90 ! jebiga nekak sam podrazumjeval ...
Ako je sve tak ,onda nemaš kaj brinuti !
pa dojdi za vikend na livadu pa da vidimo!

Odg: Je li to normalno?

Reply #4
Hvala na pozivu ali mi je malo nezgodno iz Varaždina potegnut na livadu u Zagreb. Doduše, danas idem na Lučko, imam dogovoren let sa pravim zrakomlatom!!! :P