Skip to main content

Topic: Mali veliki komp (Read 8376 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mali veliki komp

Za Linuxase je ovo bogohuljenje.


Igel thin client m320c napravljen za poslovnu mrezu racunala prvenstveno baziranu na linuxu ali i na windowsima preformatirao sam u kucno multimedijalno racunalce za gledanje filmova, surfanje i naravno yubito.


I radi super  :)


Ubacio sam u njega wifi karticu sa bluetoothom, 4 giga rama, i SSD disk od 90GB.
Naravno instalirao sam Win10 Home edition.


Mislio sam prvo staviti Linux al sam bio znatizeljan hoce li moci vrtiti W10 i vrti ko od sale.


Ipak je to Via cipset integrirana grafika 512MB dijeljene memorije i procesor Via eden x2 4200 1GHz dual core.
Ima i 2 x usb 2.0 i 2 x usb3.0 sto me jako privuklo, tak mala racunala imaju po jedn usb 3.0 a ovo malo cudo 4 ukupno usb  :)


Preko vanjskog harda vrti filmove ko od sale.

Sve kupljeno preko njuskala. Racunalo 200kn, ram 100kn,wifi 50kn, ssd 150kn. Htio sam malecno racunalo al su skupa i nekako sam si umislio da slozim nesto za malo perja.


Nadam se da ce sluziti.
https://www.igel.com/fileadmin/user/upload/documents/PDF_files/Manuals/UD3_DualCore_Technical.pdf



Odg: Mali veliki komp

Reply #1
Ajde Žac budi drug i pokreni ovaj jednostavni test:

http://peacekeeper.futuremark.com/

Usput, kad je već za multimediju, probaj skinuti neki video sa HEVC x.265 codecom i to zavrtiti sa barem 1280*1000.
Ako na prvom testu dobiješ preko 1200 bodova i ako ti uspije pokrenut x.265 HEVC na Win 10, javi i ja odmah slažem takav miniPC  ;)  !

Damir


Odg: Mali veliki komp

Reply #3
Mogu gledati online  filmove bez trzanja, premotavati, yubito, slusati muziku i glatko surfati.
Žac, to danas može svaki SBC comp veličine kreditne kartice, malina, banana, naranča pi i slićno. I to za 35 $, a na Amazonu ima i po 30...instaliraš distru namijenjenu za Home Media Center sa Kodijem i voziš.
Za 500 kn imaš ih sa octa-core BPI M3, Odroid i slićne, to je već pravi desktop.

Nego tjeraš me u trošak, nebi li ti za mene ipak pokrenuo onaj test prije nego li spizdim 200 krznenih? I gdje si to uzeo, da nije možda kod ovih:
http://www.intel-inzinjering.hr/k_9.html
??
Damir


Odg: Mali veliki komp

Reply #5
Pi i slični neće vrtiti w10. Vazno mi je bilo ba je komp što manji, da se ne grije, i da zadovolji ono sto sam gore naveo.
Iskreno ocekivao sam losiji rezultat bas zbog tih testova no prakra je pokazala drukčije.
Ipak je to komp za 500kn makar neki modeli igel budu skupi.


Gledao sam Nux ali preskupi su pa sam našao i ove iz zadra i imaju ok cijene.


Ovaj sam kupio od čovjeka iz Zaprešića. Pošto u originalu dolazi bez wifi kartice sa samo 2GB SSD diskom i 1GB rama njemu nije bio zanimljiv a niti nikom ostalom jer ga nije mogao perodati. Objasnio sam mu da mi je to za mali experiment pa mi je i sa cijenom izasao u susret.


Iz nekog mog iskustva Via mi je prirasla srcu jer za malo love obavi posao i ne grije se.


Ima Igel sa AMD procesorom i vjerujem da je možda žešći no ostaje pitanje zagrijavanja. Intel je Intel ali računačo sa pasivnim hladnjakom nebi bazirao na Intel procesoru pa ni na AMD.
To je moje razmišljanje ne znači da je u praksi tako.


@šišmiš ono što je naglasak da ovaj komp troši mačo energije  :)
To je bio isto jedan veliki +


minus mu je što za veći SSD disk treba odpiliti 4rebra hladnjaka i bios koji je siromašan i ima tek osnovno za rad.


Želio sam takvo računalo radi uštede prostora i da ne izgleda ko neka ružna kutija kraj TV-a.


Jako mi se sviđa što ima 4 USB-a od toga 2 x 3.0 tak da sa vanjskog harda brzo prenosi podatke.
A neće mi biti problem spakirati ga i ponjeti sa sobom kad idem nekud. U tom slučaju ga spajam na mini projektor.


Ovo računalo neće pokrenuti igricu ni za probu. Jer ne igram igrice. Osim možda simulator letenja :)


Na ovoj slici se vidi gdje sam odpilio komadić hladnjaka što ne utjeće na zagrijavanje. Makar razmišljam još poraditi na hlađenju jer stavio sam dok je bio otvoren mali vent da šuše po hladnjaku. Ne da ga je ohladio nego se jadan skoro smrznuo  :) možda od starog laptopa ugraditi vent no vidjet ćemo.

Odg: Mali veliki komp

Reply #6
E Žac prcaš ti mene stručno: pa nebi pokrenuo za mene malo peacemaker da znam koliko to fercera ?  :D 

Zanimacija mi je povremeno slagati mikroPC, pa se onda sa mojom ekipom natjećemo tko će sa manjim compom i izdacima napraviti što bolje...što već treba. Trenutačni šampion je na compu veličine poštanske marke održao PPT prezentaciju pred "visokim" auditorijem VIP-ova i istovremeno skidao torerent sa neta i to sve za 5 $.

Nije da ti želim soliti pamet ili te podje****, ali neke stvari si previdio:

-Pi  ima uredno distribuciju WIN10, napravljenu baš za njega i slićne ARM arhitekture: http://ms-iot.github.io/content/en-US/Downloads.htm

-win10 nije dobar izbor za kućnu multimediju, bolje su specijalizirane distre sa Kodijem (nema problema sa HEVC - a to nas uskoro sve čeka jer HTV 2019. prelazi na DBVT-2 i morati ćemo prilagođavati ili TV ili kupovati opet mali prijemnik)

-većina SBC compova veličine kreditne kartice ne treba ventilator, Zapravo, ako ne oveclokaš ne treba nikakvo hladilo na proc ! Potrošnja im se kreće od nekih 3-10W odokativno. Opakog gejmanja nema, za to nisu namjenjeni.

-najveći dobitak kod Pi i slićnih je da imaju Wifi/BT ugrađen, dovoljno USB-a i RJ45 - GLAN!  A sada ono najbolje: imaju CeC, a to znači da ti daljinski za TV važi i za njega bez ikakva progamiranja ili prilagodbe, jednostavno pokreneš Kodi i daljinac od TV-a je za oboje (HDMI)

-Učiniš li kao što kaže Šišmiš ne treba ti SSD.. svi fajlovi su "negdje" i ne treba ti ni zujanje diska ni USB

@šišmiš,

slažem se 100% sa prijedlom, a evo i alternative:
OpenMediaVault  - http://www.openmediavault.org/
NAS4free - http://www.nas4free.org/ (preferiram osobno)

Damir

Odg: Mali veliki komp

Reply #7
Ajde Žac budi drug i pokreni ovaj jednostavni test:

http://peacekeeper.futuremark.com/

Usput, kad je već za multimediju, probaj skinuti neki video sa HEVC x.265 codecom i to zavrtiti sa barem 1280*1000.
Ako na prvom testu dobiješ preko 1200 bodova i ako ti uspije pokrenut x.265 HEVC na Win 10, javi i ja odmah slažem takav miniPC  ;)  !

Damir
2016-04-24 Chrome 49.0.2623.112[size=78%]Click for details[/size]599

Evo mog rezultatata,sa laptopon,a ako moj mid tower bude ispod 1200 bodova onda neznan koje super racunalo Damir koristi  ::)
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Mali veliki komp

Reply #8
[/size]

]2016-04-24
Chrome 49.0.2623.112[size=78%]Click for details
599[/color]

Evo mog rezultatata,sa laptopon,a ako moj mid tower bude ispod 1200 bodova onda neznan koje super racunalo Damir koristi  ::)
[/size][/font]

600 je dovoljno za sve "dnevne" operacije. To je stari test, odokativan rezultat, a utjeće i koji browser koristiš, pa bi bilo najbolje testirati sa Chrome ili Firefox.

Za orjentaciju i3 sa 8GB postiže normalno i preko 3000 bodova...
Damir

Odg: Mali veliki komp

Reply #9
Ja sam zadovoljan  ;D ž



3572
HTML5 Capabilities 7/7

Odg: Mali veliki komp

Reply #10
E Žac prcaš ti mene stručno: pa nebi pokrenuo za mene malo peacemaker da znam koliko to fercera ?  :D 

Zanimacija mi je povremeno slagati mikroPC, pa se onda sa mojom ekipom natjećemo tko će sa manjim compom i izdacima napraviti što bolje...što već treba. Trenutačni šampion je na compu veličine poštanske marke održao PPT prezentaciju pred "visokim" auditorijem VIP-ova i istovremeno skidao torerent sa neta i to sve za 5 $.

Nije da ti želim soliti pamet ili te podje****, ali neke stvari si previdio:

-Pi  ima uredno distribuciju WIN10, napravljenu baš za njega i slićne ARM arhitekture: http://ms-iot.github.io/content/en-US/Downloads.htm

-win10 nije dobar izbor za kućnu multimediju, bolje su specijalizirane distre sa Kodijem (nema problema sa HEVC - a to nas uskoro sve čeka jer HTV 2019. prelazi na DBVT-2 i morati ćemo prilagođavati ili TV ili kupovati opet mali prijemnik)

-većina SBC compova veličine kreditne kartice ne treba ventilator, Zapravo, ako ne oveclokaš ne treba nikakvo hladilo na proc ! Potrošnja im se kreće od nekih 3-10W odokativno. Opakog gejmanja nema, za to nisu namjenjeni.

-najveći dobitak kod Pi i slićnih je da imaju Wifi/BT ugrađen, dovoljno USB-a i RJ45 - GLAN!  A sada ono najbolje: imaju CeC, a to znači da ti daljinski za TV važi i za njega bez ikakva progamiranja ili prilagodbe, jednostavno pokreneš Kodi i daljinac od TV-a je za oboje (HDMI)

-Učiniš li kao što kaže Šišmiš ne treba ti SSD.. svi fajlovi su "negdje" i ne treba ti ni zujanje diska ni USB

@šišmiš,

slažem se 100% sa prijedlom, a evo i alternative:
OpenMediaVault  - http://www.openmediavault.org/
NAS4free - http://www.nas4free.org/ (preferiram osobno)

Damir


Damire, WIN10 distra za PI nisu klasicne windoze da se ljudi nebi zaletavali


Odg: Mali veliki komp

Reply #12
Reza je 645 a to si mogao vidjeti na netu da ne razvaljuje na testovima.
Nema mi smisla testirati slabu mašinu, vidim jel odradi što trebam i to je to.

Ali vrti fino zadnju verziju w10 home sa kojom se muče na papiru i mrvicu jače mašine.


Mislim da su Njemci odradili dobar posao.


Ne žalim ni kune. Računalo je očuvano, i uklopit će se uz tv :)


Malo me muči antena od Wifi kartice koja je za laptop i antene idu unutar kučišta pa kroz ekran jer duge su.
A ja sam ih omotao unutar kučišta jer nemam kud s njima. Damir tu bi te molio ak imaš kakav tip da poboljšam prijem a da antene nejdu van kučišta. Ako se tu može nešto napraviti.


Vidim da malo lošije prima signal nego laptop jer internet dijelim sa susjedom a ruter je kod njega  ::) 


Tak da ga moram primaknuti bliže k njemu a telka je na suprotnoj strani. Al ok imam USB antenu koja lovi nadaleko.


Na slici se vidi kak sam u krug omotao antene unutar kućišta i završavaju gore. Možda da sam motao jednu u jednu stranu drugu u drugu? Makar kakve bi to imalo veze.

Odg: Mali veliki komp

Reply #13
645 je sasvim dovoljno za ono što si htio.
Računaj da neki dual-core LGA 775 od Intela nabace jedva 900, a makina nabrijana.


Gledam ove tvoje antene i nije mi jasno: gdje su brkovi?   WiFi antena je u biti isto što i naša za modele na 2,4 i antena je samo vrh od cca 30 mm, ostalo je koaks. Ne vidim te vrhove i oni bi morali van kučišta. Unutra imaš masivni Alu hladnak, pcb i to sve zasjenjuje antene.
Dvije male rupice i brkove van, pa da vidiš ide li bolje?
Damir

Odg: Mali veliki komp

Reply #14
Brkovi se jedva vide pri vrhu slike. Mogu skratiti cijeli kabel a brkove ostavim bez bužira?
Da nisu namotane po cijelom kučištu.


I zamotani u neku foliju koja je bila original gore. Nisam skidao antene vani pa neznam točno kako je bilo u laptopu.