Skip to main content

Topic: First Time Podravina (Read 2280 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

First Time Podravina

Bok svima koji čitaju,

Prvo da se predstavim. Zovem se Nenad, iz Koprivnice sam i početnik sam u rc aero-modelarstvu. Jedino iskustvo u letenju do sad sam imao na raznim igricama na kompu s joystickom tako da baš ono nisam full početnik opal s Marsa, znam princip letenja.
Sad trenutno se praksam na tabletu s simulatorom letenja za RC avione pa se nadam da će mi to iskustvo pomoći prilikom prvog lansiranja da ne razbijem avion.

Planiram kupiti "www.pluramaks.com/shoppingcart/products/Nine-Eagles-Sky-Climber.html"  u Pluramaksu. Dvometrena jedrilica na električni pogon kad sam čuo da čim veće tim stabilnije. Planirao sam kupiti Spyhawka FPV al mi se ne sviđa domet i veličina, poprilično je mali i ljulja se u zraku. Dok sam gledao clipove Sky Climber je puno stabilniji u zraku s obzirom na raspon krila.

Osim toga nitko danas u 21 stoljeću više ne želi voziti samo sa zemlje, svi žele FPV pa tako i ja.
Sky climber ima veliku nosivost, može podići veliki teret pa se nadam da mu umontiram jaču bateriju i GoPro Hero 3 kameru. U sljedećoj fazi dok se malo spraksam u vožnji ide gore FPV. S tim modelom dolazi J5 stanica za koju piše da ima 800 metara domet, pa se nadam da neću imati problema s letenjem u krugu od 600m s GoPro kamericom nakačenom.

Inače se u životu bavim s mehanikom, drvenarijom i elektronikom pa mislim da neće biti problem prešaltat se na modelarstvo samo trebam čitati čitati i čitati puno po forumima, youtube i DIY-ovima.

Drugi tjedan idem u Pluramaks po Sky Climbera i GoPro Hero 3 kameru pa eto počinjem polako, dobit ćete još jednog člana s iskustvima i aerial photography Podravine. :)

Ako netko ima kakve prijedloge da modificira ove moje planove koje sam si ja zamislio, ako misli da u nečemu griješim samo neka napiše jer bolje da počnem ispravno nego da trošim pare bezveze.

ThenkU!  ;)

Odg: First Time Podravina

Reply #1
dobrodošao.
ja s tom stanicom što se dobije uz model ne bi letio nikako s GoPro gore  ???
pa samo kamera ti košta kao 2-3 cijela ta seta,
a zamisli koliko od tih 1500 kn za model, setup, batku, punjač i stanicu, je otišlo na samu stanicu?
par stotina. za te novce nema dobre, vjeruj.

FPV da ne spominjem... ako ne želiš baš izazivati nevolju.
ali leti jako daleko od ikakvih ljudi i zgrada da ne završi to u novinama.
jer bu ti RC domet bio skraćen do boli pa je šansa da model odleti izvan dometa mnogostruko veća, pa di padne, padne...

ne bi opušteno letio ni sami model, no dobro...
(za nuždu vjerojatno radi u nekom razumnom krugu oko tebe)
i dobro bi bilo da odletiš više sati klasično, pa tek se onda baciš u kamere i fpv.
može i bez toga, mnogi su pokušali, kao da izbjegnu nose in i okretanje komandi kada model ide prema njima,
jer na simulatoru se lakše leti kada te kamera prati nego kada stoji na tlu...
ali ima tu više problema od toga, vjeruj.

Odg: First Time Podravina

Reply #2
Thx na odgovoru.

FPV bi još pričekao. Nisam baš tako brzo o tome razmišljao, pročitao sam da se gubi domet upravljanja dok je u igri i video Tx/Rx.
FPV sam samo spomenuo za neku budućnost, da mi je do FPV-a kupio bih onog malog spyhawka, draže mi je fotkat iz zraka lijepe slike.

U Pluramaksu ima J5 stanica (ta koja se dobije s modelom), J6 Pro i Dx6i.
Kaj te J5, J6 stanice baš ništ ne valjaju?!? Nemaju domet 600-800 metara? Bi pomogla kakva drukčija antena na aviončiću da si ju složim il da odmah kupim neku drugu stanicu?

Meni sad za početak treba aviončić da mogu s njim otići na neku zanimljivu lokaciju i snimit tu lokaciju iz zraka. Neko jezero, dvorac ili šumu.
GoPro Hero 3 košta 3 soma kuna al ima najbolju sliku i laganija je od GoPro Hero 2 tako da ću manje baterije spalit prilikom leta, valjda će aviončić moći glide-at bez pogona s kamerom.

A kameru nebi montirao onako zdravo seljački s gumicom ili velcro trakom već bi izradio aerodinamično kućište od tvrdog stiropora u kojem bi bila ta kamerica (na vrhu ili ispod aviona) tako da bi bila osigurana donekle od udesa.

Odg: First Time Podravina

Reply #3
Vrijede nešto al bolje kupi pravu stanicu, a ne to i zasebno model, neki malo bolji punjać.
Ja ti preporućam da si uzmeš nekog spektruma , pa imaś jako jeftine prijamnike.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/RC_PRODUCT_SEARCH.asp?searchType=10&strSearch=Orang+receiver&location=AL&idCategory=&sortBy=Relevant&NumPerPage=20&currentPage=
ili turnigi 9x ili9xr sa orang modulom.
Punjać : b6 ili acuel 6 oba cu jeftina ali izvrsna.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7028__Turnigy_Accucel_6_50W_6A_Balancer_Charger_w_accessories.html
I tak proćitaj još malo po forumu pa ćeš više znat.
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: First Time Podravina

Reply #4
Jaooo....sad su mi svi snovi pali u vodu :-D

Očito ovaj SkyClimber ne vrijedi ništa za tih 1400kn. Ni stanica, ni receiver ni punjač...  ???

Se onda uopće isplati kupovat tog Skyclimbera u paketu? Kako da kupujem? Sve zasebno iz Hobbykinga?
Mislim kad mi je prvi put u životu da se susrećem s tim nemam blage kaj valja kaj ne al očito ovaj kit Skyclimbera ništ ne valja po vašim iskustvima a opet neznam kaj da kupim pojedinačno kad nema iskustva, zato sam mislio za početak kupit kit da se učim na njemu.
Hmmmm....sad sam opet zbunjola  ???

A to iz Hobbykinga dolazi sve uredno i redovito? Se mogu veće stvari poput aviona ili stanice naručit iz Hobbykinga? To ok?

Odg: First Time Podravina

Reply #5
Da, samo ponekad ćekaš i mjesec dana. Ali zanimljiva kombinacija ti je biksler,
s njim možeš letit fpv, jako jako dobar poćetnički glider.
Naći kupiš si navedenu stanicu, spektrum ili turnigy.
Kupiš bikslera i naknadno opremu za fpv.
Za bikslera da se ne zezaš sa poštarinom konktaktiraš kolegu neo1234 sa foruma.
A za bikslera sve što te zanima pitaš ove dečke:zed,tompa225,x5tom...
http://www.flyfreak.net/moj-hangar-i-snimke-letenja/bixleroljupci-ujedinimo-se!/msg106268/#new
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: First Time Podravina

Reply #6
Ne radi mi link ali kad ga otvoriš odi na temu bikseroljubci ujedinimo se
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: First Time Podravina

Reply #7
Nakon duge muke i potrage na kraju sam se odlučio za Spyhawka FPV iz Pluramaksa, otišao i kupio.
Kupio sam i rezervnu bateriju jer znam da traju dosta kratko, taman dok se napališ s vožnjom baterija ode. :)

Kod kuće sam ga sastavio, fakat jednostavno za sastavit jedino što je u paketu došla jedna štangica prekratka, dobiješ 2 kratke i 2 duge......a ja sam dobio 2 kratke 1 dugu i 1 poludugu (ah *ebi ga, Kineska proizvodnja masovna), ali brzo sam ja to riješio, produljio s bakrenom žicom, zalemio i omotao termobužirom i utvrdnuo. Drži fenomenalno.

I onda naravno vožnja. Prva 3 dana sam vozio sa Gyro stabilizatorom i uglavnom padao, rijetko da sam sletio. Avion je nevjerojatno čvrst, tj. lagan je pa nema neke sile pri padu. Al i pomoglo je to kaj je zemlja gnjecava od blata. Onda sam sreo kolegu koji se isto vozikao svojim aviončićem koji mi je pokazao da je bolje letiti bez Gyro-a, da se može letit prilično solidno....i bio je oduševljen FPV-om jer još nikad nije vozio na FPV. :)

Evo sad već prošlo tjedan dana, jučer sam odvozio cijelu bateriju 450mAh bez da sam pao na zemlju, makar ne traje baš dugo, kojih 10-15 minuta ako motor koristiš samo da ga digneš u nebesa i onda glideaš s kojih 20-40% snage motora. Ali imam dvije 450mAh i sad došla jedna 850mAh tako da imam za voziti rezervnu energiju.

Jedino si moram neki bolji punjač za baterija nabaviti, imam ovaj šta je došao s Spyhawkom i imam feeling da ih ne napuni baš dobro, da nisu ćelije balansirane. Moram pod hitno nabavit neki bolji punjač.

Jučer mi se raspao u zraku, zaboravio sam učvrstit krila i raspao se u zraku na visini 50 metara i pun šus poniranje u zemlju, sve se raspalo, skupljao sam dijelove u krugu 20 metara :) ....skupio, sastavio sve opet i leti ko da ništa nije bilo. Nevjerojatno otporan na padove (na zemlju i travu, ne računam na beton).

Jučer sam također odvozio cijelu vožnju FPV, samo gledao u ekran......joj kako je to dobar feeling, puno bolje nego blejat u zrak, vožnja je preciznija i puno mi je lakše vozit FPV nego ga očima lovit po zraku. Od sad FPV stalno. Nabavit ću jedan 7" LCD koji se vrlo lako spoji na daljinac, ima klasičan video izlaz na daljincu koji spajaš na LCD, plasmu, naočale, kamo hoćeš.

Prvo mi je bilo žao tih 2 soma kuna al sad mi je baš drago, pošto mi je ovo prvo RC iskustvo, baš sam zadovoljan da mi je Spyhawk FPV prvi avion i da se na njemu učim i ulazim polako u RC i FPV svijet.

Sljedeće planiram nabavit neki malo veći avion ili neki flying wing većih dimenzija tako da mogu stavit na njega dosta baterija, FPV opremu i kupit neki malo bolji daljinac.

Eto to je moje iskustvo u ovih tjedan dana. :)

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.