Skip to main content

Topic: Extreme Flight 78" Extra 300 (Read 3548 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Extreme Flight 78" Extra 300

Uobicajeno je da modeli na struju idu tu do nekih 160cm raspona i da se preko toga ide na benzin. Ja zbog moje nemogucnosti da modele drzim van stana u kojem zivim nasao sam nacin da letim i vece modele na struju i to sa istim baterijama sa kojima letim i moje manje modele!

Posto je moja Extra na F3M takmicenju izazvala odredjeno interesovanje (dosta ljudi mi je prislo da me pita sta i kako je u modelu, narocito oko pogona) odlucio sam da model predstavim i ovde. Isto cu uraditi i sa druga 2 velika modela koja takodje letim na struju, jedan je vec gotov i leti i to je 2x2 F3A Sickle a drugi je Pilatus PC-21 koji je u zavrsnoj fazi. No o njima nekom drugom prilikom.

Posto vec dugo letim samo na struju dosao sam do zakljucka da je 5S 5000mAh neki idealan kompromisni pack. Sa njime se mogu leteti modeli do 3kg tezine i 140-165cm raspona, a rednim spajanjem 2 packa dobijam 10S 5000mAh i sa time se bez problema mogu leteti F3A modeli od 5kg, 3d/akrobate do 6kg i skale do 9-10kg.

Baterije tretiram kao gorivo, i do sada je iskustvo pokazalo da i posle 3 sezone letenja su u odlicnom stanju.

No da se vratimo na model. Extru sam kupio u 12. mesecu u DMT-u. Moram da priznam da imam mnogo bolji odnos sa ljudima iz DMT-a nego sa Scwagijem. Jedno 14 dana pred odlazak u radnju posaljem mail sta bih sve hteo kupiti i roba me ceka. A uvek bude i neki dodatni popust za cash  ;).

Extreme Flight me je odusevio kvalitetom modela i opreme. Sigurno najbolji ARF! Vise o tome kako je model sklapan imate ovde http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,10597.0.html

Ono sto je od opreme u modelu je sledece:
motor: AXI 5330 F3A 235kV
ESC: Jeti Spin 99
baterija: Zippy Compact 10S 5000mAh 25C
eleroni i horizontalci: Futaba BLS 451
vertikalac: Futaba BLS 352
elisa:Fiala E 20x12
prijemnik: Spektrum AR 9100 DSM2 9-kanalni sa duplim ulazom i 3 satelita
prijemnicka baterija: 2 x 2S LiFe 700mah

Tezina na poletanju u gore navedenoj konfiguracije je 5,9kg sto je jako dobro.

Elisa Fiala E 20x12 vuce samo 66A pri 7050 o/min i pokazala se jako dobro za mirne uslove. Za vetar ce ipak morati verovatno da dodje 21x12 ili 20x13.



Ako nekog interesuje nesto vise slobodno neka pita.

poz
Veljko
Oxai Amethyst F3A, EF Extra 300 78", ESM Pilatus PC-21
Sebart Miss Wind 50
JP Model Max Ion
JR 11X DSMX

Odg: Extreme Flight 78" Extra 300

Reply #1
super ti je model, koliko ti je dug prosječni let?


Odg: Extreme Flight 78" Extra 300

Reply #3
super ti je model, koliko ti je dug prosječni let?

Dobro pitanje, ovo sam zaboravio da navedem. Ja se inace strogo drzim pravila da baterije trosim maksimalno do 80% kapaciteta!

Za sada se pokazalo da posle 7 min. leta baterije dopunim sa 2500-3200 mAh. Znaci mogu bez problema da se izvedu i 2 IMAC Intermediate programa po vetru i da je sve OK.

@ Stefano: tvoj MXS je fenomenalan, citao sam malo sta si pisao u thread-u i ja imam istu dilemu, Sabart Sukhoi ili MXS? No necu skoro u te vode iako mi jedan Hacker motor i ESC stoje sa strane i cekaju  :'(, spremam nesto drugo mnogo "ljuto" na kerozin  ??? i trenutno je ctrl-alt-del u budzetu!

poz
Veljko
Oxai Amethyst F3A, EF Extra 300 78", ESM Pilatus PC-21
Sebart Miss Wind 50
JP Model Max Ion
JR 11X DSMX

Odg: Extreme Flight 78" Extra 300

Reply #4
@magic
Isti dan sam "primio izvjestaj" o tvojoj Extri, od kolege koji te gledao i vjerojatno pitao ponesto. Radio sam i zao mi je da nisam stigao na tekmu. Ja sam iskljucivo na struju i nemam namjere prelaziti na tekuca goriva, pogotovo kad EF i Sebart rade taman lagane modele da se bez prevelikih troskova, mogu letjeti na struju. Zadao sam si i drugu granicu, da necu ici preko 64" i da ce MXS ostati najveci u hangaru. Naravno, svidaju mi se i veci modeli, ali to mozda s vremenom odraste u meni, za sada ne razmisljam. Na nekoj listi zelja mi je i Wind od Sebarta, onaj manji, no sad cekam "normalne" vremenske uvjete da se naletim sa MXSom.
Stvarno mi je zao kaj nisam mogao doci i u zivo vidjeti veci EF model i to jos na struju. Neki drugi put, nadam se  ;)
Futaba T14SG & T10CP / MXS EXP 64" / Xperience 132" / Spirit V2 80" / DLG Vortex 60" / NAN Nelly 72" / FPV Quad 500 & 290 &250 & 190 size / FS Dominator / MXS hybrid 49" / Hummer EPP 40"
https://sites.google.com/site/trenutakuvremenu / https://sites.google.com/site/deepskyhunters

Odg: Extreme Flight 78" Extra 300

Reply #5
svaka čast! još jedan krasan model!!! i to jako lijepo opisan!!!

Odg: Extreme Flight 78" Extra 300

Reply #6
@Magic ,model ti je fenomenalan a i stručno si iznio podatke .Hvala  ;)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Extreme Flight 78" Extra 300

Reply #7
@magic... nekaj spominjes svetu juhu :D kericu.... mislis na turboprop ili jet....  :P :P :P

Odg: Extreme Flight 78" Extra 300

Reply #8
Hvala svima na lepim recima.

Strujom se bavim vec 7 godina i da budem iskren skoro da tu vise nema tajni za mene. Za skoro bilo koji tip modela iz glave pravim setup tako da sam ovde postao dezurni savetodavac svima po pitanju izabira komboa.

Iz cisto prakticnih razloga sam se preorjentisao samo na struju i vrlo brzo zakljucio da ako budem za svaki model posebno kupovao baterije to nece na dobro da izadje, tako da vec trecu sezonu letim skoro iskljucivo 5S 5000mAh. Sada sam za ovu sezonu uzeo i 5S 4000mAh za velikog hotlinera, ali i one mogu kao 10S u Extra a 300g su lakse!

Inace setup koji je u ovoj Extri je malo cenovno extreman, ne mora to toliko sve da kosta. Motori sa HK do promera 50mm su uglavnom OK i to narocito SK3, preko toga je dosta i pitanje srece sta se dobije. U ovaj model bi po specifikaciji bez problema mogao da ide i G160 sa HK. Ono sto bi sigurno jos sa HK moglo u model je i ESC Sentilon od 100A kao i YEP 120A. Kada su servoi u pitanju danas bi se sigurno pre opredelio za Savox 1256 i 1258 umesto Futabe BLS 451 i BLS 352, ne zato sto Futaba ne valja, naprotiv, nego samo zbog cene.

I moje razmisljanje od pre jedno 3 godine je bilo da je struja preskupa za modele preko 160cm, danas mogu da kazem da pametnim izborom komponenti i pravilnom eksploatacijom baterija voznja na struju ne kosta nista vise nego na glow ili na benzin, dok je tehnickih i prakticnih prednosti jako puno, samo je mana sto nema zvuka ali se covek i na to navikne pa mu posle cak zvuk pocne i smetati  :).

Jedina stvar koja me je razocarala kada je struja u pitanju su EDF-ovi. Bio sam se ozbiljno razmiljao o nabavci CARF Sparka dok ga nisam video u akciji  :-X. Jet mora biti na kerozin i tacka. Ko je rekao Futura?  ;)

poz
Veljko
Oxai Amethyst F3A, EF Extra 300 78", ESM Pilatus PC-21
Sebart Miss Wind 50
JP Model Max Ion
JR 11X DSMX

Odg: Extreme Flight 78" Extra 300

Reply #9
svaka cast... nadam se da ces nas informirat o slaganju jeta.... sretno!!! i da drago mi je da hvalis hk sk3 i yep... stvarno su bez premca ne samo za te novce vec kaj su stvarno hebeni ;)

Odg: Extreme Flight 78" Extra 300

Reply #10
Živio Veljko,hvala na korisnim informacijama...svaki put nešto novo doznam..budi živ i zdrav ,pozdrav iz kišnog Splita... ;)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes