Skip to main content

Topic: SD team testiranja (Read 341968 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: quad iz Slavonije

Reply #465
Dali si pronašao otpalo krilo propa, zanima me koliko ga je daleko ispalio?
Koji je to prop da samo tako iz čista mira pukne u hoveru?
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: quad iz Slavonije

Reply #466
Ta treća platforma je predviđena da se u nju kao u kontejner postave batke i da budu zaštičene, kod postavljanje i zamjena je puno kraća i brža jer ih drži sam kontejner i čičak,  naravno na uštrb težine(+ cca150grama).

Ja sam imao nekoliko puta pucanje propa na mom quadu slavoncu(svaki pad prošao bez štete),propovi su bili 12x4.5 s rctimera pri težini quada od 3kg.
Uvijek pukne u sredini gdje se spajaju.... :(

Odg: quad iz Slavonije

Reply #467
Dali si pronašao otpalo krilo propa, zanima me koliko ga je daleko ispalio?
Koji je to prop da samo tako iz čista mira pukne u hoveru?

U krugu od par metara nisam nasao, glavno da je mene promasio.

Mislim da su RCTimerovi, posudio i polomio jednoga, vlasnik se nije zalio. :-)

Veci od 10" jeftini carbonci nisu dovoljno cvrsti, kao sto kaze 4tm pucaju na spoju,
slow fly oblik je vise za 5000-8000 okretaja a motori lako vrte i preko 10000.
Electric oblik je dosta cvrci, 13 carbon su mi se pokazale cvrce osim vrhova oni su njezni.

Drveni jeftini imaju problem s tezinom.

Planiram probati ove novijeg oblika s lagano zakrivljenim vrhom.

Cvrstoca 10" jeftinih carbonaca

http://www.youtube.com/watch?v=gIyVTdLNrts

 

Odg: quad iz Slavonije

Reply #468
Premda je quad najefikasnija konfiguracija tu se lijepo vidi i njegova velika mana. Prilikom bilo kojeg otkaza odlazi u nekontolirano padanje. Tvoja sreća je što je to bilo pri tlu tako da je šteta bila minimalna po quad ali i po okolinu. Danas se više ufam u Y ili X konfiguracije. Na prvome testnom letu Y6 nisam imao 6 samozatezajućih matica već pet. Stavio na donji lijevi motor običnu u žurbi jer tko će dočekati maiden.  :) I nakon nekoliko minuta leta vidim kako mi je odlepršala elisa upravo na tom motoru. No, stroj je odlično izreagirao. Samo se nagnuo na ljevu stranu i malo krenuo prema naprijed. Imao sam dovoljno vremena reagirati bez panike, iskontrirati i lagano ga spustiti kao da se nije ništa dogodilo. Mislim da je to izuzetno važno za sigurnost pogotovo za one koji nešto snimaju i prilikom toga ulaze u neki dodatni rizik.

4tm: kažeš da si imao dosta pucanja propova! Kako to? Ima li težina quada od 3 kg s tim veze ili misliš da je jednostavno loša kvaliteta propa?

lp
Toni


  

Odg: quad iz Slavonije

Reply #469
Premda je quad najefikasnija konfiguracija tu se lijepo vidi i njegova velika mana. Prilikom bilo kojeg otkaza odlazi u nekontolirano padanje. Tvoja sreća je što je to bilo pri tlu tako da je šteta bila minimalna po quad ali i po okolinu. Danas se više ufam u Y ili X konfiguracije. Na prvome testnom letu Y6 nisam imao 6 samozatezajućih matica već pet. Stavio na donji lijevi motor običnu u žurbi jer tko će dočekati maiden.  :) I nakon nekoliko minuta leta vidim kako mi je odlepršala elisa upravo na tom motoru. No, stroj je odlično izreagirao. Samo se nagnuo na ljevu stranu i malo krenuo prema naprijed. Imao sam dovoljno vremena reagirati bez panike, iskontrirati i lagano ga spustiti kao da se nije ništa dogodilo. Mislim da je to izuzetno važno za sigurnost pogotovo za one koji nešto snimaju i prilikom toga ulaze u neki dodatni rizik.

4tm: kažeš da si imao dosta pucanja propova! Kako to? Ima li težina quada od 3 kg s tim veze ili misliš da je jednostavno loša kvaliteta propa?

lp
Toni


 

Y6 mi se svidja, zanima me jesi li imao problema s yaw, te koliki je bio gubitak flight tajma u odnosu na hexu,
naravno ako si mozda i isprobavao razlicite velicine propa gore dolje ( tu ne nalazim dovoljno informacija na webu).

edit:
Y6 jos nisam probao, svakako u planu, tri mi se svidio ali ima dosta svojih mana, Y6 rjesava dio,
mogucnost vecih elisa i dobar razmak te lako prepoznavanje orijentacije mu jako idu u prilog.

Propovi su losije kvalitete, carbon se zna raslojavati, nije lose za laki quad s slabijim motorom, ali na ove koji mogu preko 500w i imaju snagu zavrtiti,spoj kraka na sredinu ne izdrzi, tu je najslabiji.
A opet sto laksi prop to bolje za stabilnost, sto cvrsi sigurnije ali odmah se plati na stabilnosti,
naza jos nekako izlazi na kraj s tezim propovima ali na KK2 se moram dobro pomuciti da umirim, tj podesim.
Gainovi padaju ocito s vecom/tezom elisom,
nisam siguran ni koliko simon smeta kod jacih i vecih propova i motora, na vecim cesto vidjam bez Simona.
X8, Y6 zbog koaxijalnosti dobiju mirnocu i bez ultra brze reakcije, no ne uspijem sve isprobai da budem 100% siguran, cesto je samo teorija koju praksa pobije ili pokaze da nije bas toliko bitno.

Nadao sam se da ce recimo duze letljeti s nizim gainovima, nisam uocio neku veliku razliku.

Odg: quad iz Slavonije

Reply #470
Kad nešto rikne u zraku bar da se ima vremena glasno povikati: "Fire in the hole!"

Šalu na stranu, nek razmišlja ko kako hoče ali veliku ulogu pouzdanosti letjelice ima kvalitet komponenti i to kako je ona sastavljena te podešena. Ove sve hobi stvarčice što kupujemo a nekad ih masno i platimo svejedno nitko ne garantira kvalitet jer se za večinu toga niti ne objavljuje certifikat koji to deklarira.
Quad je najefikasniji ali također ima i najmanje dijelova koji mogu zakazati (što mehaničkih, što elektroničkih), ali nema redundantnost. Na octi je duplo veča šansa da nešto otkaže u pogonskoj jedinici ali ima redundantnost i može se spustiti u večini slučajeva - to je sve opet igra kompromisa.

Toni - teoretski ti se ne bi to otpustilo da na tom djelu nisu bile prisutne vibracije - one su glavni krivac za razno-razna otpuštanja i za još mnoge druge stvari. Napravit stroj da leti nije problem, ali napravit efikasan i pouzdan stroj bez imalo vibracija to je več druga priča, iako i ja svaki dan učim o tome svejedno se divim ljudima koji rasturaju to područje, evo par primjera:
Kopterworx X8 sa RedEpic, 15kg poletna masa, 2,4kW vjetra u hoveru a 0 vibracija:
https://vimeo.com/79737302

Zanimljiv test motora:
Plettenberg Orbit 15-20 VS Tiger motors 2814 vibration test

Ponašanje octe sa platenberg orbit motorima na vjetru 36mph, uzmite u obzir da je gimbal sa servima:
https://vimeo.com/69555635#at=0

Izvor:
http://forum.freeflysystems.com/index.php?threads/new-tiger-motor-carbon-fiber-props.1324/page-4


Premda je quad najefikasnija konfiguracija tu se lijepo vidi i njegova velika mana. Prilikom bilo kojeg otkaza odlazi u nekontolirano padanje. Tvoja sreća je što je to bilo pri tlu tako da je šteta bila minimalna po quad ali i po okolinu. Danas se više ufam u Y ili X konfiguracije. Na prvome testnom letu Y6 nisam imao 6 samozatezajućih matica već pet. Stavio na donji lijevi motor običnu u žurbi jer tko će dočekati maiden.  :) I nakon nekoliko minuta leta vidim kako mi je odlepršala elisa upravo na tom motoru. No, stroj je odlično izreagirao. Samo se nagnuo na ljevu stranu i malo krenuo prema naprijed. Imao sam dovoljno vremena reagirati bez panike, iskontrirati i lagano ga spustiti kao da se nije ništa dogodilo. Mislim da je to izuzetno važno za sigurnost pogotovo za one koji nešto snimaju i prilikom toga ulaze u neki dodatni rizik.

4tm: kažeš da si imao dosta pucanja propova! Kako to? Ima li težina quada od 3 kg s tim veze ili misliš da je jednostavno loša kvaliteta propa?

lp
Toni


 
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: quad iz Slavonije

Reply #471
To Srepfler:
Nisam kombinirao različite propove gore - dole jer sam zadovoljan dobivenim rezultatom. Multi je rađen od nule kako bi nosio GOPRO kamere od 1-3 na BDD gimbalu. To je bila početa postavka oko koje se dalje gradila priča.
Prvo je pitanje bilo koju konfiguraciju odabrati. Dvojba je bila između quada i hekse. Quad je jeftiniji, nejefikasniji, mogu mu se razmaknuti krakovi, ali ima tu siguronosnu manu. Kada nešto otkaže na motoru nekontrolirano se kao zvrk razleti po prostoru.
Da me se krivo ne interpertira namam ništa osobno protiv quadova. S njima sam i počeo i naletio sam ih se dosta. No, tako se i steklo određeno iskustvo. 
Klasična kružna heksa je pouzdanija u tom smislu, no ima problem krakova u kadru tako da se pithc u tom slučaju mora malo spustiti prema dole i tako se žrtvuje kvaliteta kadra. Imaš normalan kadar samo kada si u lebdenju ili jako jako sve spustiš dole što mi nije opcija. Malo veći nagib i eto krakova. Naravno, podjećam, ovdje je riječ o širokokutnoj GOPRO. 
Odluka je stoga pala na Y6 i to iz više razloga.
Prvi je bila redundantnost koja se odmah, nenamjerno, i dokazala na prvom letu. 
Drugi je čist kadar jer, ipak, stroj je namijenjen snimanju.
Provjereno bolja stabilnost na vjetru. (za to sam stavio dva knoba na NAZA gainove tako da ih u letu mogu prilagođavat trenutnim vremenskim uvjetima). 
Sljedi nimalo manje važna, u principu krucijalna, ušteda težine – u startu su tri kraka manje.
U letu imaš osjećaj gotovo kao da letiš avion jer imaš prednja dva kraka – skoro kao krila, i stražnji – kao rep.
Y6 je praktičniji za transport od klasične hekse.
Poznato je da koaksijalci imaju određeni gubitak efikasnosti. Koliko točno ne mogu ti reći jer to ovisi o cjelome stroju kako je na kraju i napravljen. 
E sada, kako na takvom stroju postići i prihvatljivu autonomiju leta. U mom slučaju to je s jednom 3S5000 25C batkom od 8 do 10 minuta leta s gimbalom i GOPRO gore. Ovisi o režimu leta. S tim da je riječ o jeftinoj HK batki. To i je bio jedan od ciljeva. Dobiti dobru autonomiju s vrlo jeftinim „gorivom“.
Stoga je bila ključna u startu određena težina, a ona je pogođena gotovo u gram. Cjeli AUW stroj je malo ispod 2 kg i od tuda i dobra autonomija. Stroj nije namijenje „divljanju“ nego snimanju tako da je sve tome podređeno. Kada uhvatim više vremena otvorit ću novu temu s njim, okačit videa itd.

To Franky:
Apsolutno, nema potpuno sigurnog stroja ali rizik treba smanjiti koliko god se može na minimum. Za letuckanje na livadi je sve OK ali ako želiš nešto više od toga onda se pravila igre mijenjaju. Naravno i kvaliteta komponenti je isto tako bitna zato su na mom Scorpioni, a o njima ne treba previše govoriti. 
Šteta što nisi bio na livadi kada se to dogodilo. Nakon početne zatečenosti čak mi je bilo fora gledati kako se elisa, nako što je skliznula s osovine, nastavila bočno penjati u vis. Šalu na stranu. Kada je matica otpustila onda su se i vibre pojačale i krajnji rezultat je bio gubitak tog donjeg motora. Al to nije poanta. Poanta je u tome da je stroj bez drame preživio jer je gornji ljevi motor i dalje radio i djelom to iskompezirao. Ostalo sam ja odradio na palicama. Da je bio quad mogao bi ga samo bespomoćno gledati kako se prevrće bez obzira na letačko iskustvo. To me je više učvrstilo u ispravnost odabira konfiguracije.
Što se tiče vibracija jedino je važno da ih na kraju nemaš na video snimci. A ako si u tome uspio onda znači da si ih poništio na više razina kako to već i je slučaj na multirotorima. Razmišljao sam i o X8 koje ovdje navodiš za primjer ali mi one imaju više smisla za veće terete kao što se i vidi kod susjedne nam slovenske ekipe. 
 
Lp
Toni      
 
   

Odg: quad iz Slavonije

Reply #472
Definitivno loš prop iako i težina ima ulogu jer su mi skoro uvijek pukli kada sam ga natovario..
Na nekolikoi njih sam odmah po kupnji primjetio da rupa nije istih dimenzija več je malo uža i konusna pa se vjerojatno pri stezanju napne....
Do sada su mi pukla 4 komada.
3kg je težak samo kada ga opteretim max. s batkama(6kom)
Obični letim s tri batke sto je oko 2.4kg. :)

Odg: quad iz Slavonije

Reply #473
Toni sve što si naveo kod y6 i x8 mislim da si u pravu,  u bližoj budučnosti mislim probati sastaviti jednoga...

Trenutno radim mini x8 s ntm 2826 1200kv motorima(jer ih imam viška i treba ih negdje potrošiti  :))  mislim da uistinu jači motori ne trebaju jer imam neka ružna iskustva s jačim motorima...(mali flight time) :-[
 Regleri 20A blue serija s simonik su odabrani jer su sasvim dovoljni(to do sada nisam znao ali nakon  mjerenja i iskustva čovjek svašta nauči) po snazi a lakši su 10g od 30A sto na 8 komada iznosi 80 grama manje sto nije malo...
Po mojim mjerenjima za moj quad slavonac (3kg)mi treba oko 400w trenutačne snage što iznosi oko 50wata u x8 konfiguraciji po motoru (ntm2826 1200kv su do 250w), kada se izračuna I=P/U znači I= 400w/11V  oko 4.54A tako da cak regler od 10A s pasivnim hladnjakom kao na slikama to izdržava bez problema...

Propove sam naručio s rctimera 9x5.5   http://www.rctimer.com/product_1028.html 

Sve to če pogoniti 3s batke od 2200mah 20c 3komada paralelno,koliki će biti flight time vidjet ću kroz par dana.

Do sada je na okviru oko 900 grama tu još treba dodati 6 reglera po 18g cca110g gornju platu cca 67 grama,  kk2+videotx+frsky rx+ ledice... cca75 grama te 600 grama batki i na kraju tarot s hero3 cca400grama na kraju ukupno s nogicama oko 2300grama...



Odg: quad iz Slavonije

Reply #474
A dali si testirao KW motor i kako se ponašao?
Evo vidim kolega iz Craft tima ima mali X8 za GoPro kameru, evo i jedna slika da se vidi kako je napravljen, navodno strava kako leti i snima.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: quad iz Slavonije

Reply #475
Hm dujebas mi je ostavio jedan kw2 motor na test ali nikako da stignem to istestirati.
Biti će uskoro pa ću objaviti,  ovako na izgled motor je odličan jako dobri ležaji,namotaji lijepo posloženi, osovina 4mm što je zlatna sredina, kvalitetan seger osigurač,silikonske žice...mehanički posložen za 5+. :)
Vidio sam na netu taj stroj i imam info da radi kao sat,odličan setup,karboske plate,20x20mm al ruke za motore, zenmuse itd...

Ja preferiram ako mogu sam napraviti radi osobnoga zadovoljstva pa i sam vidiš da volim puno vijaka i zakovica :) :) samo što čvršče  i radim s onim što imam....g11 od 1.5mm,  15x15mm al cijevi, .....
Možda ntm 2826 1200kv motori i nisu najbolji izbor ali ih imam otprije u podrumu :)mogu poslužiti a kako će letjeti i koliko dugo to bumo vidjeli....

Moj slijedeći izbor za y6 i x8 mini biti će ovi motori.

http://www.rctimer.com/product_846.html

http://www.rctimer.com/product_813.html

Odg: quad iz Slavonije

Reply #476
Nice, bit će zanimljivo vidjeti mali X8 u daleko jeftinijoj izvedbi nego koja je linkana.

lp
Toni


Odg: quad iz Slavonije

Reply #477
Bit će još jedan jeftiniji X8, evo danas sam malo radio  8)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: quad iz Slavonije

Reply #478
pa i nije bas jeftiniji :) ovo su karbonske ruke i ako se nevaram tarot prihvati za motore i reglere + tube clamp i vjerovatno centralni dio carbon tarotov?
Sjedi mrav na banderi i umače keks u struju

Odg: quad iz Slavonije

Reply #479
Tako je to je Tarot FY650 na koji će biti naguran X8, nosit će Zenmuse sa Hero3, Naza sa svim dodacima koji postoje valjda, ajme žičurije, neznam gdje ću to sve nagurat u taj frame, ali nisam ja odabirao komponente, to mi je donešeno tako na sastavljanje i uštimavanje.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis