Skip to main content

Topic: Solar-zagi (Read 50625 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Solar-zagi

Reply #105
Hm da je krilo bar malo šire pa da mi stanu dva niza bar do polovice raspona...
Mislim da cu morati raditi platformu za 6-9 komada za na karbonsku cijev između 'glave' i repa. Da mi stane 20-23 panela i pomogne u autonomiji.

Budemo vidjeli...  8)

Odg: Solar-zagi

Reply #106
Dragi Damire ČESTITAM ....nego sada sam u nedoumici....naime,svojevremeno moj prelaz sa I.C. na E pogon, nazvali su odlazak na Tamnu Stranu....a sada ne znam kako bi nazvao ovaj Tvoj prelaz na treću razinu ??? .. :D :D :D
Voli Vas

Barba Mes
Rekao bi - povratak prirodi na neki moderni način!
Prije 30-tak godina meni bliski rođak postavio je na krov solare za toplu vodu. Malo Misto je reklo: "Lud čovik, grija bi vodu na sunce" ! I kada su vidjeli da ne kupuje više one "narančaste" boce plina, počeli su se i oni raspitivati gdje nabaviti solare.
Solari mu i danas griju vodu, a evo i avijuni letu na sunce!

@Dr.Tom: model izgleda kao da pripremaš neki Long-range FPV ? Više od 20 ćelija, e to bi moglo biti strašno dobro kada je Sunce oko zenita; javi kada je maiden, gricka me znatiželja  ;)

Jedan dodatak na korištene ćelije C60: raspucale su se skoro sve, iako sam pažljivo lijepio gumenim ljepilom u preši od pluto-tapete. Pukotine su nastale u letu, tako mi se čini, no za sada nema smanjivanja efikasnosti ! ?
Pukotine su pretežno uz onaj dio profila krila gdje je veća zakrivljenost.
Damir

Odg: Solar-zagi

Reply #107
Bravo ekipa, kada se stvari malo poguraju u pravom smjeru onda eto i opipljivih rezultata.

Dobro je što ćelije ne gube svojstva kod izlomljenosti. Možda to ipak obući u neko lagano staklo ili neku drugu zaštitu !?! 

   

Odg: Solar-zagi

Reply #108
2 Diogen:

Super su svi podaci koje izneses da leta, ovo s pukotinama dosta pomaze nama ostalima, da probamo izbjeci slicne posljedice. Iako se daju saviti doma na stolu po krilu, u zraku to ode u klinac :(
Mislim da cu morati rezati nova šira krila za avion, sa što ravnijom gornjon plohom.


Misliš li da bi ti jedralka mogla letiti
 i u level flightu bez efekta padine(uzgona vjetra)?

Pa onda nakon 20-30 min ili koliko ti se vec da, sletis i dopunis batku pa vidis potrosnju,
ako slucajno nije puna. Sto bi bilo preludo :)
Jer mi se cini da na padini tesko razdvojiti koliko leti na solaru a koliko ulovi uzgon vjetra odozdola...

Vis kak ovaj testira, na ravnome, (bez trazenja termike, jos se i budalira  ??? )

http://slope-combat.de/solarflug%20040615.mp4

Odg: Solar-zagi

Reply #109
Možda to ipak obući u neko lagano staklo ili neku drugu zaštitu !?! 
Vjerojatno je to rješenje. Treba vidjeti koliki je to dodatak na težini i koliki gubitak efikasnosti.
2 Diogen:
Super su svi podaci koje izneses da leta, ovo s pukotinama dosta pomaze nama ostalima, da probamo izbjeci slicne posljedice. Iako se daju saviti doma na stolu po krilu, u zraku to ode u klinac :(
isliš li da bi ti jedralka mogla letiti
 i u level flightu bez efekta padine(uzgona vjetra)?

Pa onda nakon 20-30 min ili koliko ti se vec da, sletis i dopunis batku pa vidis potrosnju,
ako slucajno nije puna. Sto bi bilo preludo :)
Jer mi se cini da na padini tesko razdvojiti koliko leti na solaru a koliko ulovi uzgon vjetra odozdola...
Jedini način da ovo provjerim je da solare direktno spojim na motor, a RX+serva imaju svoju bateriju.
Ako samo na solare drži level flight ili čak lagano penje - to je to !
Htio sam probati, ali me bilo strah gašenja Rx-a u zraku - bez dodatnog lemljenja ne mogu odvojiti bateriju samo za Rx+servo..
Damir

Odg: Solar-zagi

Reply #110
Ne moraš ništa lemiti za testiranje snage panela.
Samo uzmi model kakav je i odi leti negdje dalje od padine.
Mozes i na cmrok, to ti je blizu, letili smo tamo taj model pred koju godinu :)

Letis koliko stignes, vec i 10-15 minuta je dosta, kamoli više - to i bolje.
Ako je batka puna to je to(samo kada sletis ju istekas odmah naravno, jer bu se napunila  inace na solarima).
Ako nije onda znaci da solari nisu dovoljni za let na sunce, te da je samo produzena autonomija baterije s njima(dopunjavanje)

Jer te jedralke lete preko sat vremena i bez motora kada ulove termiku ili na padini,
pa pricali ste ti i Plavi da i priprosti zagi nece dole kada ga ulovi vjetar na Sljemenu :)
A kamoli ovako dobro napravljena jedralka ko tvoja, lagana a dobrog raspona.
Pa njoj da skines motor i batku, uz CG korekciju, letila bi na sljemenu bez solara jos bolje(lakša 200+ grama?)
dokle god puše povoljni vjetar odozdola :)


nego, mi se tu mučimo, kupujemo ćelije, kemijamo...
a gle kako se leti na solarno bez puno muke, vani to i klinci mogu u par minuta  :D ;D

http://www.youtube.com/watch?v=hQWttrozUnQ

http://www.youtube.com/watch?v=sQ6QTpKSpAY



Odg: Solar-zagi

Reply #111
Mozes i na cmrok, to ti je blizu, letili smo tamo taj model pred koju godinu :)

Letis koliko stignes, vec i 10-15 minuta je dosta, kamoli više - to i bolje.
Ako je batka puna to je to(samo kada sletis ju istekas odmah naravno, jer bu se napunila  inace na solarima).
Ako nije onda znaci da solari nisu dovoljni za let na sunce, te da je samo produzena autonomija baterije s njima(dopunjavanje)
Na Cmroku smo letili jedan drugi, manji model, ovaj je prenezgrapan za takvu malu zatvorenu livadu.

Na kraju mog ekperimenta, koliko sam potrošio "struje" za letanje, toliko su solari "vratili" u bateriju. Dakle, sletio sam sa praktički punom (94%) baterijom nakon 90 min. To znači - može se sistemom "smočnice" : dok motor radi = baterija+solari, kada motor ne radi - samo solari dopunjavaju bateriju i napajaju Rx+servo.

Za "pure solar" potrebno je neke stvari na modelu preraditi i prespojiti malo drugačije nego li sada. Ako stignem, probam i to !

Damir

Odg: Solar-zagi

Reply #112
U pravu si

Odg: Solar-zagi

Reply #113
Jedini način da ovo provjerim je da solare direktno spojim na motor, a RX+serva imaju svoju bateriju.
Ako samo na solare drži level flight ili čak lagano penje - to je to !
Eto, danas smo isprobali i to !  Spojio sam malu bateriju koja je samo za Rx+servače.

Motor ide isključivo na solare.  preradio sam model tako da sam ga olakšao, stavio bolji motor sa boljim % iskoristivosti, pomaknuo motor naprijed da na moram dodavati grame za težište. Dodao sam i dva panela da dobijem 7,4 V za motor.

Ukratko: lakši model sa iskoristljivijim motorom i malo više energije sa panela. 476 grama AUW, 29 dm2 površine krila 15 dm2 površine solara, >20W izmjerene snage (3-4 A na oko 6 V).

Model leti isključivo na solare ! Ne penje strmo kao na baterije, ali penje dok je sunce jako. Od 11-13 h najbolji letovi, dalje sjena od oblaka pa smo se pokupili.

Izradio sam i spravu koja "mjeri snagu Sunca" da ne letim onda kada je bez izgleda, pokazalo se korisnim.

Jubito kada se aplouda.
Damir


Odg: Solar-zagi

Reply #115
Bravo,svaka čast!

Odg: Solar-zagi

Reply #116
Ovo je prava stvar!

Odg: Solar-zagi

Reply #117
Čestitam, odličan projekt.

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Solar-zagi

Reply #118
Bravo,
Lijepo je vidjeti da se moze letjeti na solarno za male pare :)

Odg: Solar-zagi

Reply #119
Hvala svima na čestitkama, bodrenju, mjerenjima na solarima..idejama i rješenjima !

Sada sam sredio brojke i stvari ne stoje baš tako sjajno !
Prvo, model je težak, opterećen i što je najgore opterećenje nije na trupu nego na krilima, a to znači da se model klati i nemiran je u zraku, osjetio sam to upravljajući.  Kada ugasim motor, prilično brzo je dole...

Usporedba, model prije prerade i model nakon solarne prerade:

[attachimg=1]

Idemo pogledati  Watte: pretpostavljena insolacija kod nas ljeti je 1 kW/m2. Iskoristivost ovih ćelija prema proizvođaču je oko 20% što znači da na ugrađenih 12 ćelija i 15 dm2 površine dobivam oko 30 W.

Proizvođač veli da jedna ćelija ima  više od 3 W, na 12 komada to je dakle opet više od 30 W, skoro 40 W !

Ja sam dobio jedva nešto malo preko 20 W ! Gdje su nestali moji watti ?

Navedeni podaci važe za slućaj da je sunce okomito na ćelije, što je u letu gotovo nemoguće postići, čak i u penjanju ako je sunce iza leđa. Moguće je između sjeverne i južne obratnice, dakle kod nas - ne !

Već promašaj od 30 stupnjeva znači gubitak od 15%; promašaj od 45 stupnjeva je gubitak od 30% a pod 60 stupnjeva efikasnot ćelije pada za 50% (računa se kao cos promatranog kuta upada sunca prema idealnoj okomici ).
U praksi su gubici još i veći jer ćelija ima izvjesnu reflektivnost .

Drugi gubici koji se ne mogu izbjeći:
-lemna mjesta i vodovi
-konektori za spajanje panela na ESC
-preseravanja proizvođača o svojstvima
-vlastite gluposti i greške

..i eto nas sa 36 na realnih i postizivih 20 W .

Druga stvar koja baš nije dobra, treba tokom letenja stalno misliti na kut krila prema Suncu: u zavoju kod naginjanja postoji zasjenjivanje i općenito loš kut daje pad snage. Upravljanje dakle ima sasvim novi problem. Kada naiđe oblak - znači motor ne radi.
Ako se zasjeni samo 1. ćelija (spojene su u seriju) cijeli lanac pada i ESC mi se restira ! Dovoljno da nagnem model naprijed kontra Sunca i to se desi. Ovdje pomaže telemetrija upozorenjem da je pao napon.

Sljedeći jubito pokazuje kako se resetira ESC ako zasjenim samo 1 ćeliju:

https://www.youtube.com/watch?v=6AvuHA1qVv0

Damir