Skip to main content

Topic: Model sa nitro motorom za početnike (Read 4233 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Model sa nitro motorom za početnike

Već dugo proučavam ovaj forum i ostale, pa su me u zadnje vrijeme počeli interesirati nitro modeli. Inače letim sa elektorm i to mi za sada ide solidno. Nitro me zanima jer ima svoje prednosti.. Zvuk.. i općenito dojam, bar meni. No malo me zabrinjava kompliciranost svega toga. Zanima me realno dali je to tako komplicitano i porblematično kako se piše, priča itd?  Koji je nakakav minimum veličine modela za nitro motor?. Volio bih imati nešto manji koliko je to moguće, a ne velike modele. (pri tome mislim i na sam motor). Jel moguće da model bude od stiropora i sl. a da ima nitro motor? Pitam radi samogradnje. Ostali materijali mi nisu baš na ruku.  Kakva je cijena goriva i potrošnja? (vidim da ima u Sloveniji)..  Eto ako se nekome da, da napiše mali "nitro" vodić iz iskustva. :) Hvala.

Odg: Model sa nitro motorom za početnike

Reply #1
kakve elektro modele letis? od kuda si?
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Model sa nitro motorom za početnike

Reply #2
Pozdrav!
Nitro motori nisu komplicirani, naravno da mogu biti malo problematični ali ništa strašno. Malo je problema kod prvog paljenja i podešavanja ali kad se jednom podesi nije ništa kompliciraniji od elektra.
Mane nitro motora su; puno veče vibracije nego kod elektra i poslije letenja treba čictiti  model od ulja.
Što se tiče veličine modela nebi trebalo ići ispod 100cm raspona krila. Primjer; leteče krilo Zagi raspona 120cm i nitro motor 2ccm jako dobra kombinacija. Stiropor kao materijal se može se koristiti ali ga treba dobro zaštititi, gorivo ne nagriza stiropor ali se upija u njega i ulje ostaje u njemu. Može se presvuči samoljepljivom folijom ili staklom i epoxy smolom. Obavezno ojačati mjesto nosača motora šper pločom. Potrošnja goriva za 2ccm motor je oko 2dl na 10 min leta, ali to dosta ovisi o motoru, odnosno proizvođaču. Cijena goriva je oko 20 eura za galon (10%nitra) u Sloveniji.           

Odg: Model sa nitro motorom za početnike

Reply #3
Puno hvala na savjetima.

Odg: Model sa nitro motorom za početnike

Reply #4
Samo naprijed.
Nirto ima samo jednu manu, a to su masni modeli.
Inače puno veće zadovoljstvo ih je voziti, makar meni. Imaju neki miris, zvuk,uglavnom neki okus bliži pravim avionima.
Moje iskustvo s potrošnjom je nešto bolje i s 2 dl i 2,5 odnosno 3,3 ccm letim između 20 i 25 min na modelima 1,2 m.
Za savjet samo pitaj.
Pozdrav!
J...... let bez jeze

Odg: Model sa nitro motorom za početnike

Reply #5
Slažem se.. dovoljan je osjećaj da mi nije baš svejedno čim posmislim na upravljanje takvog modela. No sve u svoje vrijeme. Još malo vježbe će dobro doći.