Skip to main content

Topic: Pitanje u vezi dozvole za uvoz (Read 6781 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pitanje u vezi dozvole za uvoz

Sto mislite?Da li bi ovim seronjama na carini prošla dozvola od turnigi 9x stanice a ustvari radi se o hoby kingovoj stanici 6 ch 2.4GHz koja mi je zastala na carini,ali je nemoguće  nabavit certifikat za nju.

Odg: Pitanje u vezi dozvole za uvoz

Reply #1
Mislim da nebu islo. Na dozvoli za uvoz mora pisati tocno ono sto pise na kutiji ili samom uredjaju.
 :(
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Pitanje u vezi dozvole za uvoz

Reply #2
Hvala na odgovoru,tak sam si nekak i mislio,znaci frend mi ostaje bez stanice ,a bas sam ga mislio uvest u svjet modelarstva.Nek si je ovi ped... nabiju u guz... na carini.

Odg: Pitanje u vezi dozvole za uvoz

Reply #3
bok.IMAM ISTI PROBLEM NA CARINI ,ISTE STANICE.NE MOGU JE PREUZET JER U KUTIJI NEMA DEKLARACIJE.DOLAZI MI IZ HOBBY KINGA,MORAM JE VRATITI NATRAG.DALI SI TI USPIO NESTO SMULJAT.HVALA.

Odg: Pitanje u vezi dozvole za uvoz

Reply #4
bok.IMAM ISTI PROBLEM NA CARINI ,ISTE STANICE.NE MOGU JE PREUZET JER U KUTIJI NEMA DEKLARACIJE.DOLAZI MI IZ HOBBY KINGA,MORAM JE VRATITI NATRAG.DALI SI TI USPIO NESTO SMULJAT.HVALA.
imas temu negdje na forumu " uvoz stanice" ako se ne varam, bas je rijec o uvozu te iste, procitaj imas tamo sve detalje

Odg: Pitanje u vezi dozvole za uvoz

Reply #5
bok.IMAM ISTI PROBLEM NA CARINI ,ISTE STANICE.NE MOGU JE PREUZET JER U KUTIJI NEMA DEKLARACIJE.DOLAZI MI IZ HOBBY KINGA,MORAM JE VRATITI NATRAG.DALI SI TI USPIO NESTO SMULJAT.HVALA.

Meni je ta ista došla bez problema, očito nisu gledali kaj je unutra, a i paket je bio na ženino ime ;D


Odg: Pitanje u vezi dozvole za uvoz

Reply #7
Pozdrav,

mislim da je stvar do raspoloženja carinika tj, njegove detaljnosti, ja sam uvozio Futabu 7C iz USA i naravno uređaj kao takav osim recivera nije označen CE već samo FEE znači ima deklaraciju samo za Ameriku što je naravno bio problem kod uvoza te je naravno zapelo na Carini u Lučkom.
I tražili su me naravno za dozvolu od rita za uvoz dotičnog uređaja. Naravno da takvo nešto nije još izdano u Hrvatskoj, a po specifikacijama uređaj je po današnjim zakonima kao nemoguće uvesti.

Kontaktirao sam jednu gđu mailom u Ritt-u (kad pronađem mail budem postao, presmješno) navela da mi za odobrenje treba molba za izdavanje dozvole (100kn ili sl) sama dozvola 100-200kn i samo testiranje uređaja kojih 1 000 000 kuna?? Žena mi je bez pardona bacila te nule u mail da sam zinuo, mail mi je poslala u 22:30 naveče, veoma profesionalno.
Mail je sačuvan, i presmiješno izgleda.

Kopao sam po cijelom netu za CE declaration of conformity ili ti papir i mala žuta naljepnica s nekim stiliziranim crnim slovom "C" kojih ima po svim i svakakvim mikserima, TV-ima i sličnpo po dućanima, no za dotični uređaj nisam našao.

Naravno ništa. I onda mi pukao film, mob u ruke , sjedište firme Futaba-Japan, teško uopće bilo skužiti tele broj na njihovoj "all Japan" stranici. Morao sam tamo jer sve ostale pozive usmjerene u razne dućane po Europi i sam dućan koji mi je bez pardona prodao robu koju nema dozvolu izvoziti bilo je bezuspješno. Kada bi se pogledao zakon, zapravo oni krše zakon jer pokušavaju redistribuirati robu koja nije namjenjena za drugo tržište. E sad vi njih tužite.... Jeee right!

Gospodin koji se javio uspio je u kratkom roku cca 2 dana poslati mi CE declaration of conformity i sada skoro spreman za uvoz, no ipak ne. Gospodin je bio nevjerovatno uslužan i rekao da će točno u roku dva dana poslati mail. Više puta sam mu se zahvalio. Koji svijet:)

Dotični uređaj kao i večina 2.4 GHz stanica imaju snagu EIRP od oko 100mW a po našim zakonima trenutno je ako se ne varam maksimalna dopuštena vrijednost 10mW za Hrvatsku, barem je tako tvrdila dotična gospođa iz Ritta i za išta drugo potrebno je testiranje uređaja i od tuda i ona cifra od 1 000 000 kn.

Pa računajući na sporost i tupavost određenih službi nabavio sam slijedeće papire (s neta naravno) i stvar je prošla:

- Fedex carinsku punomoć da preuzmu uređaj u moje ime (navedeno UREĐAJ ZA DALJINSKO UPRAVLJANJE HOBI MODELIMA)
- opću dozvolu 15 s stranica Carine
- kopiju carinske tarife o slobodnom uvozu dotičnog tipa uređaja (za slučaj da ne izmisle da je to neki medicinski uređaj ili neki shit s carinom)
- kopiju nekih osobnih dokumenata

tako da se nakupilo papira i naravno zbunilo carinika jer tamo nema stručne osobe (barem u Lučkom) koja provjerava dotične dokumente detaljno i da se kuži u predmet, i stvar je prošla.

nakon 2 dana pridodao sam i CE u spis koji nisam ni predao jer nisam mogao dočekati stanicu, i nabio ženi u Ritt mail "hvala na pomoći, stanica je uvezena bez problema:)"

U prilog sam stavio dotične papire koji su mi eto pomogli za uvoz dviju stanica na istu foru, Futaba 7C 2.4 i Futaba 9C.

Pa ako nekome pomogne...

Odg: Pitanje u vezi dozvole za uvoz

Reply #8
Prilično komplicirano ali ipak uspješno a to se traži. Mislim da sam tu negdje na forumu vidio podatak da FHSS može do 100mW, a DSSS do 10mW? Inače prije kupovine takvog uređaja dobro je skinuti manual sa neta, potražiti CE conformity statement ili nešto slično, poslati to u Ritt pa ak kažu da može onda naručit, pa kad dođe ako stane na carini bar si siguran da možeš dobit odobrenje za uvoz. Iz ovoga treba izvući pouku da ako netko želi kupiti Futabu 7C izvana, poštom, može iskoristiti taj papir što si ga dobio od Futabe. Ak sam dobro skužio odobrenje Ritt ti na kraju nije trebalo?
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Pitanje u vezi dozvole za uvoz

Reply #9
U biti ne, isprintao sam opću dozvolu koja je najsličnije opisivala uređaj, i da su me zezali poslao bi i papir CE, , a onda bi vjerovatno tražili žutu naljepnicu na uređaju:)
U principu sam ih smuljao:)

Odg: Pitanje u vezi dozvole za uvoz

Reply #10
Još jedna stvar, za provjeru da li uređaj u kutiji ima CE papir , a ja to nisam znao, jer ga nisam zaprimio još , morao bi otići u lučko i dati da ga otvore, moj paket koji sam platio, i to se naplaćuje!!!!
150 kuna. Živjela Hrvatska!

Odg: Pitanje u vezi dozvole za uvoz

Reply #11
Meni je ta ista došla bez problema, očito nisu gledali kaj je unutra, a i paket je bio na ženino ime ;D


valjda mislil da je vibrator ununtra pa pustili  :D :D :D

Moguće... :D :D  inače sve stvari koje bi mogle ili zapeti ili imati malo papreniju carinu, uvjek naručim na neko drugo ime u kući.. Brijem da kad bude išao JR da ću ga naručiti na punicu ;D ;D

A dobra mi je žena, nisam ja ništa naručivala..;D

Uglavnom, znam po pričama, a i iskustvu da je izbor predmeta na carini čisti random. Nešto odprilike ako često naručuješ, svaki recimo 5 do 10 put te uzmu i provjere i carine.

Ono šta je sigurno, a to je Fedex(točnije Rhea d.o.o) će doslovno svaki paket zakucati na carinu bez obzira na cijenu. Jednom sam se s njima opekao, jer me je stvar od 200kn koštala ukupno 1100 kn.

Isto tako deklaracija i račun mogu koristiti, no često je to stvar osobne procjene carinika (pretpostavke).
Recimo znala mi je doći elektronika za raketu od po 150$ kalo nešto od 15$ i ne patiti, tj. biti oslobođen, dok s druge strane 2 Serva iz hiteca i par parova zupčanika, pa me oderu 200kn carine.

Odg: Pitanje u vezi dozvole za uvoz

Reply #12
200kn pa na 1100kn??
Što je to pobogu.
Na svu elektroniku uvoz je slobodan osim nekih specijaliziranih instrumenata tipa medicinskih i za mjerenje. Ostalo je ako i završi na carini stvar samo platiti PDV 23% i ako zaračunaju 15-20 kunaneki njihov trud.

Uvozio sam brdo stvari od tehnike fotića, skupih objektiva, i nikada više od 23% na ništa ako je baš došlo na carinu.
Tipa ovo sa 200 na 1100 je glupost tko je radio. Ako se to desi ne moraš platiti, kažeš bok i pomiriš se s gubitkom love na poštarinu i to je to. Mislim da je to jeftinije i manje zlo.
A ako se netko zainati možeš i ti njemu, imaš pravo na komisijsko otvaranje paketa, i traženje nove procjene ako ne vjeruju računu. E to onda ne radi trenutni "nadr..ni" službenik, već ovaj put ide službeno i pismenim putem. Čeka se jakoo dugo košta nešto i naplatiti će ti sigurno po tvom računu ako je valjan a ne recimo muljaža tipa 10% cijene stvarne. Ali garantiram nema teorije da te sa svim taxama opelješe da platiš preko 5X vrijednost paketa koju si platio/trebao platiti.

I ovu varijantu sam isprobao , i funkcionirao. Treba samo uljudno to zatražiti, ne ulaziti u konflikte s carinikom, samo u rukavicama dati do znanja da znaš zakon i prava. Uljudnost prije svega.

Na taj način sam dobio jedan avion krivo zapakiran i strgan (balsa model), i tražio od web dućana, iz Engleske da mi pošalju novi, poslao im slike strganog, no ovaj sam zaprimio, i nisam ga mogao slati nazad, preskupo, i stvar je bila ako će mi vjerovati. Poslali mi novi no problem na carini, nemam račun ni kutiju ni išta od prošlog da je plaćena carina.

I sada mi tip želio naplatiti dvostruko. Avion je došao 100 dolara. Uljudno sam rekao da je zamjenski i o ćemu se radi, i da sam već platio PDV, i ako može da bi tražio onda komisijko otvaranje paketa i novu procijenu, na što je rekao gospodi ok i napisao potvrdu da je oslobođeno carine. Nisam ni PDV platio. Gospodin u Branimirovoj, bio je zaista uljudan, i svaka mu čast. Nije to morao napraviti, ali ono tipa vrijednost paketa 200 dolara po njegovoj nekoj procjeni pa jođ PDV ma nebuloza. Tako da sam tražio drugu procjenu koja bi morala ići pismenim putem, i definitivno ne bi bila ni blizu sa svim 200 dolara čak ni kad platim na nju PDV.

Tak da ne vjerujem baš previše u priće 3x 4x i više puta vrijednost robe, pogotovo za koju je dozvoljen uvoz u HR bez carine. Ako netko i izabere da plati ipak toliko to je njegov izbor i u to se ne bi mješao.

Što se tiče Fedexa, stanicu sam dobio s 4servača, 617 reciverom za 280dolara s poštarinom(debelo ispod cijene, a nova-a Fedex je brz i siguran-osiguranje paketa-oko 35 dolara i došlo za 5-6 dana). Povrh toga sam platio sve skupa dostavu na vrata, mimoilaženje puta u Lučko itd nešto ispod 400kn. Što je oko 20% cijene, što znači da nisam platio ni PDV 23% na sve nego izgleda samo na vrijednost pošiljke a ne i na poštarinu kako uvijek naplate kada ide kroz Branimirovu kada naručujem. To još treba provjeriti jer mislim da se tu opako mulja s tim PDVom na poštarine i carine na poštarine tj na ukupnu vrijednost paketa s poštarinom.


 

Odg: Pitanje u vezi dozvole za uvoz

Reply #13
200kn pa na 1100kn??
Što je to pobogu..........

sandale za ženu  :D

Problem je bio što je išlo preko Fedexa, pa kroz njihovu hrvatsku podružnicu.. Rhea d.o.o, uglavnom do carinika nisam ni došao, već su ovi kreteni, u startu zaračunali nešto više od 100kn njihovih špediterskih usluga, pa carinu na sandale, poštarinu i još ine gluposti. uglavnom..
sandale 36$
express delivery fedex 3-5 dana 38$
(fedex) Rhea doo, oko 600 injak kn.

Naravno, paket je došao do hrvatske za 4 dana, a dobili smo ga nakon 2 tjedna.

Šta je još tužnije.. paket mi je dostavio na kraju CityExpress.