Skip to main content

Topic: !!! Pomoć !!! (Read 4488 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

!!! Pomoć !!!

Može li mi itko objasniti kako se računa veličina  elise za elektro motore?
Na malo stranica piše koja je elisa za koji motor....
Hvala unaprijed...  :)

Odg: !!! Pomoć !!!

Reply #1
Teško. Preporuke se uglavnom svode na iskustvo ili se jednostavno uzmu vrijednosti koje preporučuju proizvođači ili trgovci. Na UH imaš dosta takvih preporuka u komenatrima kupaca ili diskusijama. Uzeti sa rezervom.

Ako želiš točno izračunati odnosno provesti optimizaciju, najbolje je koristiti software pa rezultate usporediti sa mjerenjem u praksi, a najpoznatiji soft za to ti je :
http://www.motocalc.com/

Osim ovog programa postoje još neki, drivecalc... neke skripte na Internetu itd, ali motocalc je za tih 30 dana besplatnog korištenja dovoljno dobar da shvatiš da li je to za tebe ili se bolje ostaviti petljanja sa time.

Svi programi zahtijevaju poznavanje nekih osnovnih pojmova iz elektrotehnike, pa i fizike.

Puno uspjeha,
Damir.


Odg: !!! Pomoć !!!

Reply #3
Hm... hvala na programu, ali nemožemo ga nikako skužiti...  :-X

I to kažeš nakon samo 30 minuta proučavanja ?  :o
Pa ostalo ti je još barem 29 dana uz Motocalc da uspiješ?

Čemu žurba?

Ja trenutačno usklađujem BM2410-IX na model od cca 330 grama i trenutačna verzija je 9*5 uz 2S 1100 mAh.
Nadam se da ću do kraja ovog tjedna znati da li mi dobro ide.

Za ovaj tvoj motor ne znam, morati češ pitati nekoga tko zna više od mene...

Damir

Odg: !!! Pomoć !!!

Reply #4
DAVA
Evo mislim da ce ti ovo pomoci ali pa sa tim "cudom" mozes tjerati ultralaki avion APC 16x10  E = elektro,to su one fine sa veoma tankim krakovima,moja inace najmilija elisa.
klikni u gornji desni ugao da povecas sliku,tu ti je cijeli komplet za montazu.
Motor i sva ova skalamerija (izraz koji redovito upotrebljava PINKY22 inace moj stari Pajdas) koju vidis a tu je i regler (nema BEC) LiPo 5S-12S, kosta 260 eur-a , ponosna cifra  :'(

Odg: !!! Pomoć !!!

Reply #5
Puno hvala, baš se o tom avionu radi.

Odg: !!! Pomoć !!!

Reply #6
ovo ti je s rcgroupsa

Helios F3A 90 setups??

--------------------------------------------------------------------------------

Hi guys,

I thought that I would restart this thread with a question about the Helios F3A 90 version. The recommended power setup is an HP-Z4035-814 with the APC "E" 16 x 8 prop and 8S 3300 to 4350 batteries. What are you guys using out there. I fly at 3200' ASL so I am concerned about this setup. I'm new to electric flight so I would appreciate any real world experience out there about this plane. 
         

 Sep 24, 2009, 11:39 AM  Report This Post to a Moderator ·   #81 
tIANcI
Xtreme Nut
 

Join Date: Oct 2005
Location: Kuala Lumpur, Malaysia
Posts: 1,932  Trumpet ... I think you the 4035-B14 ... I would say on 8S go with a 17x10 for starters. But being new, please please invest in a WATT METER. Nothing beat owning that, saves you money and heartache in the long run. 

Toni