Skip to main content

Topic: dizajn repa za ćukca.. (Read 6586 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dizajn repa za ćukca..

 ;D malo sam si dao truda pa ispalo ovo, svaki kvadratić posebno rezano pilicom, i još nije gotov do kraja, treba još izbušit pomični dio vertikalca...

Odg: dizajn repa za ćukca..

Reply #1
E sada dragi moj matej,stavi na vagu to sto si izrezao pa da vidis da se trud nije isplatio samo sto ti je rep oslabljen vadeci ta polja, ali ako imas vremena i dizajn je nekome vazan,pozdrav

Odg: dizajn repa za ćukca..

Reply #2
ovo na donjoj slici gdje si krajeve lijepio poprijeko je greska,osjetljivo i lako lomljivo,jednostavno iz pune lagane balze i presvlaka sve ucvrsti

Odg: dizajn repa za ćukca..

Reply #3
vaga stiže preko ebay-a uskoro , ovaj horizomtalac (žuti) nije moja itrada, to je od gospodina Frančića iz ludbrega sa Turba 08 kojeg sam kupio od njega, nisam ga pito zašto je stavio tako ali mislim da znam, zbog rupa koje su mu dale slabost pa da se ne vitlaju je stavio tako balzu nasuprot da blokira... a ovaj nepresvučeni je moj, kopija oblika sa manje rupa...

Odg: dizajn repa za ćukca..

Reply #4
ne lici li ti to na svicarski sir ??

Odg: dizajn repa za ćukca..

Reply #5
ličilo neličilo, jako su funkcionalni, svaka čast Miljenku koji radi takve repove, repovi su mu težine 12-14 grama oba i vert. i hor. zajedno, hor. je cijeli pomičan, takozvani "pandel", ovo dole su slike sa neta ali na taj princip vam je sad sve ful pokretno, ove dvje slike su od Gladijatora 2 f3k kategorije

Odg: dizajn repa za ćukca..

Reply #6
Pozdrav Matej,
vidim da si vrijedan i da si si dao dosta truda oko izrade repova ;). To su kod F3K kritične komponente iz više
razloga zbog specifičnog načina startanja modela i opterečenja koja moraju podnjeti. Brzine koje su mjerene
radarom kod izbačaja su preko 130 km/h! Osim toga kod njih treba jako paziti na težinu zbog duge cijevi na
kojima su oni montirani. Omjer dužine trupa od težišta između prednje i zadnje točke je cca 1:3,5 pa svaki
gram viška na repu moraš kompenzirati sa 3,5 grama u nosu da bi težište ostalo na pravom mjestu. Pošto
se ovdje radi o natjecateljskom modelu gdje je svaki gram važan vodi kod izbora balze o tome računa. To
je ujedno i razlog zbog čega i na nekim nekritičnim dijelovima odstranjujemo balzu. Ušteda na težini je cca
2 grama kojima pridodaš još 7 grama kojih skineš u nosu, a 9 grama kod ovakvog modela nije za zanemariti.
Nadam se da si dobro prostudirao Drelin SuperGee i vidio da vertikalac ima asimertični profil ht-23 zbog
kompenziranja rotacije modela kod izbačaja, a za horzontalac koristimo ht-08 profil koj je razvijen za pendel
repove. Pokušaj kod brušenja čim vjernije prenesti profil na balzu. Kornidate profila možeš naći na:
http://www.charlesriverrc.org/articles/drela-airfoilshop/markdrela-ag-ht-airfoils.htm
Samo još jedan savjet, dobro zaljepi vertikalac za cijev. Ja preko tog spoja stavljam i 25 gramsko staklo, jer
je to mjesto kritično. 
Pozdrav Mimi

Odg: dizajn repa za ćukca..

Reply #7
Pozdrav Miljenko,
 hvala na savjetu, pridržavam se toga, ali svejedno nije tako jednostavno. Super gee sam proučavo, čekam da idem u Brod za praznike pa moram vidit hoču li kako moć preko kluba izrezat krila za njega na CNCu za stiropor. Za ovo sad se pomažem sa jednim djelom iz uputa za Fireworks 3,  na kraju pdfa ima o repu, jel to ok?

Odg: dizajn repa za ćukca..

Reply #8
rap na vagi je 14.6 g i vertikalac i horizontalac :( , a još ga nisam ni presvuko,  :( moslim da će bit još dorade ....

Odg: dizajn repa za ćukca..

Reply #9
ličilo neličilo, jako su funkcionalni, svaka čast Miljenku koji radi takve repove, repovi su mu težine 12-14 grama oba i vert. i hor. zajedno, hor. je cijeli pomičan, takozvani "pandel", ovo dole su slike sa neta ali na taj princip vam je sad sve ful pokretno, ove dvje slike su od Gladijatora 2 f3k kategorije

ajde pa uzmi to sto si izvadio van i stavi na vagu da vidis koliko si tezine smanjio a kako neces imati zbog tolikih rupa glatke povrsine pa ce ti se povecati otpori usled neravnih povrsina i mislim da se toliki trud ne isplati zbog 0.1 gr. ne racunajuci povecanje povrsinskoga otpora,
puna medijum balza presvucena Japanpapirom   -   i peri-deri

Odg: dizajn repa za ćukca..

Reply #10
Ajde sada budi iskren i sam sebi priznaj: da li ti se je isplatilo?

Izbor balze je presudan za kvalitetu ovakvih repova, ne možeš uzeti prvi komad bale i obrađivati ga!
Vaganje i izbor vrste reza, pa onda šmirglanje i obrada!

Pogledaj sliku, a još treba malo skinuti sa vertikalca, fino dobrusiti i eventualno koja rupa za olakšati...

Damir

Odg: dizajn repa za ćukca..

Reply #11
Da to je pravo !!!!

Odg: dizajn repa za ćukca..

Reply #12
Priznajem, :( nisam pazio na balzu, kad vidim ovo plače mi se  :'( , puna 4 sata sam izgubio samo na rezanje rupa.
Kakva je to vrsta balze (težina cijele table i gramaža ako nije tajna) koju trebam obrađivat, odnosno kad kupujem table koju balzu da tražim i gdje?
molim savjet

Odg: dizajn repa za ćukca..

Reply #13
Dobra balza se računa kao 10 grama po mm debljine za list 100*1000 mm.
Velim 'dobra', a ne 'vrlo dobra' ili 'odlična' .

Ako si krenuo sa 3 mm za brušenje vert. i horz, uzmeš list 'A' rez i debelo ispod 30 grama.

Balza sa moje slike je 23 - 24 grama i jedva da je dobra.

Kod nas trenutačno jedino ima 'Vinkoprom', obrati se PZD-u ili Ivanu_os .

Damir

Odg: dizajn repa za ćukca..

Reply #14
A dok n eisprobas,neznas,
samo lagana balza i ja uzmem japan papir koli dobro ukruti,
a trebas,izvagati dok je samo oblik izrezan,
pa oslajfan na gotovo,
pa presvucen japanom,
i tada vidis kako tezina stoji i kod slijedeci puta znas sto trebas a za 4 sata kolilo si se igrao sa rupicama mozas napraviti 2 kompletna